Test ciążowy kiedy zrobić? Jak działa? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Test ciążowy – po jakim czasie wykrywa ciążę?

Starając się o dziecko zawsze po stosunku zastanawiasz się czy udało ci się zajść w ciążę? Domowy test ciążowy pozwoli ci na ustalenie tego jeszcze przed wizytą u lekarza. Jednak gdy zrobisz go za wcześnie może wskazać nieprawidłowy wynik. Zatem kiedy zrobić test ciążowy?

Kilka dni po stosunku nie jest możliwe wykrycie ciąży za pomocą żadnych dostępnych metod. Pierwsze objawy ciąży też zwykle jeszcze się nie pojawiają, pierwszym z nich jest dopiero zanik miesiączki. Z pomocą przychodzi tu test ciążowy, który może wykryć ciążę już na kilka dni przed spodziewanym terminem miesiączki.

Jednak gdy zrobisz go za wcześnie może wykazać fałszywy wynik. Kiedy więc dokładnie powinnaś zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy? Jak działają testy?

Testy ciążowe wykrywają podwyższone stężenie hormonu HCG (human chorionic gonadotropin – gonadotropiny kosmówkowej), który pojawia się już w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Jest on wytwarzany przez rozwijający się zarodek, a następnie przez kształtujące się łożysko. Jego stężenie stale wzrasta przez całą ciążę.

Jednak na początku ciąży jego wzrost nie jest na tyle znaczący, aby każdy test ciążowy go wykrył, ponieważ mają one różną czułość. Zwykle jest ona określona na opakowaniu, ale standardowo każdy test ciążowy najlepiej jest wykonać dopiero 6 dni po owulacji.

Jeśli nie wiesz kiedy miałaś owulację uzbrój się w cierpliwość i zaczekaj ze zrobieniem testu do dnia spodziewanej miesiączki. Im bliżej tego dnia tym test jest bardziej wiarygodny.

Wzmożone wydzielanie gonadotropiny przez zarodek następuje dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, czyli około tygodnia od zapłodnienia. Wtedy właśnie kształtuje się łożysko, które stymuluje produkcję hormonu HCG i podwyższa jego stężenie we krwi oraz moczu ciężarnej. Ten moment następuje zwykle ok. 9-10 dnia od owulacji.

Kiedy zrobić test ciążowy? Jaki test wybrać?

Wszystkie testy ogólnodostępne w aptekach i drogeriach wykrywają podwyższone stężenie HCG w moczu i mają bardzo zbliżoną czułość. Dostępne są testy: płytkowe, strumieniowe i paskowe. Najczulszy z testów wykrywa stężenie HCG poniżej 500 IU/l, stężenie przewyższające tę jednostkę występuje dopiero w 4 tygodniu ciąży, czyli w czasie spodziewanej miesiączki.

W każdym opakowaniu testu znajdziesz dokładną instrukcję jego wykonania, która zwykle nie jest skomplikowana. Testy właściwie różnią się od siebie tylko sposobem umieszczenia pobranej próbki moczu na polu testowym. Przed zakupieniem testu zwróć uwagę na termin jego ważności – przeterminowany test nie zadziała prawidłowo.

  • Test paskowy – pobierasz próbkę moczu do czystego pojemnika, a następnie zanurzasz w niej test na ok. 10 sek. Potem odkładasz na płaską powierzchnię i czekasz na pojawienie się kreski testowej oraz tej oznaczającej pozytywny wynik.
  • Test płytkowy – tutaj również pobierasz próbkę moczu do pojemnika, ale umieszczasz ją na teście za pomocą dołączonej do niego pipety. Wystarczą 2-3 krople.
  • Test strumieniowy – bardzo łatwy do wykonania w każdych warunkach, bo nie potrzebujesz do niego dodatkowych narzędzi w postaci pipety czy pojemnika. Wystarczy na niego nasikać.

Na każdym z testów po jego prawidłowym wykonaniu powinna pojawić się kreska testowa, oznaczająca, że test działa oraz w przypadku ciąży druga kreska oznaczająca, że spodziewasz się dziecka.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży – jak rozpoznać ciążę?

Kiedy zrobić test ciążowy? Test specjalistyczny

Nie zawsze domowy test ciążowy wskaże ci prawidłowy wynik, nawet jeśli zrobiłaś go poprawnie. Często zdarza się sytuacja, w której negatywny wynik domowego testu jest fałszywy, ponieważ test został za wcześnie zrobiony.

Jeśli pojawi się natomiast fałszywy wynik pozytywny mimo braku ciąży może to oznaczać poważną chorobę. Aby mieć stuprocentową pewność najlepiej zgłosić się do lekarza ginekologa, który zleci zrobienie testu z krwi, tzw. betaHCG.

Wynik tego badania określa dokładny poziom stężenia gonadotropiny i w przypadku ciąży pozwala określić czas jej trwania. Jest on powtarzany po kilku tygodniach w celu potwierdzenia prawidłowego przyrostu, który oznacza, że ciąża dobrze się rozwija.

Sprawdź kalkulator ciążowy na Familie.pl


logo_familie_duze (2)

Autor: www.familie.pl portal dla rodziców


Przeczytaj również:

01/06/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...
Przeczytaj inne:
druga ciąża
Druga ciąża? To może Cię zaskoczyć

Przeszłaś już przez pierwszą ciążę i myślisz, że nic Cię nie zdziwi? Nic bardziej mylnego! Druga ciąża może być zupełnie inna… Oczywiście wszystko zależy od Twojego organizmu, sytuacji i innych czynników. Sprawdź, co może Cię...

Zamknij