Test ciążowy – po jakim czasie wykrywa ciążę?

test ciążowy

Test ciążowy pozwoli Ci jeszcze przed wizytą lekarza ustalić, czy udało ci się zajść w ciążę. Jednak gdy zrobisz go za wcześnie może wskazać nieprawidłowy wynik. Zatem kiedy zrobić test ciążowy?
Kilka dni po stosunku nie jest możliwe wykrycie ciąży za pomocą żadnych dostępnych metod. Pierwsze objawy ciąży też zwykle jeszcze się nie pojawiają, pierwszym z nich jest dopiero zanik miesiączki. Z pomocą przychodzi tu test ciążowy, który może wykryć ciążę już na kilka dni przed spodziewanym terminem miesiączki.
Jednak gdy zrobisz go za wcześnie może wykazać fałszywy wynik. Kiedy więc dokładnie powinnaś zrobić test ciążowy?

Spis treści:

1.Test ciążowy – jak działa?
2. Kiedy powinno robić się test ciążowy?
3. Od kiedy można zrobić test ciążowy po in vitro?
4. Test ciążowy – jaki test wybrać?
5. Test ciążowy specjalistyczny
6. Ciąża – kiedy zrobić test, a kiedy zrobić badanie?

Test ciążowy – jak działa?

Testy ciążowe wykrywają podwyższone stężenie hormonu HCG (human chorionic gonadotropin – gonadotropiny kosmówkowej), który pojawia się już w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Jest on wytwarzany przez rozwijający się zarodek, a następnie przez kształtujące się łożysko. Jego stężenie stale wzrasta przez całą ciążę. W pierwszych tygodniach staje się ono aż dwukrotnie większe z każdym dniem. Jednak na samym początku ciąży stężenie HCG jest na tyle małe, że nie można go wykryć żadną metodą. Od kiedy można więc zrobić test ciążowy?

Kiedy powinno robić się test ciążowy?

Na początku ciąży poziom hormonu HCG nie jest na tyle znaczący, aby każdy test ciążowy go wykrył, ponieważ mają one różną czułość. Zwykle jest ona określona na opakowaniu. Kiedy więc zrobić test ciążowy najwcześniej? Standardowo każdy test ciążowy najlepiej jest wykonać dopiero 6 dni po owulacji.

Pozytywny wynik możemy więc zobaczyć już około 10 dni po stosunku. Nie ma jednak takiej reguły, dlatego warto wstrzymać się przez kilka dni. Dzięki temu unikniemy fałszywie negatywnego wyniku. Możliwe, że po odczekaniu kilku dni zobaczymy na teście upragnione dwie kreski.
Jeśli nie wiesz, kiedy miałaś owulację uzbrój się w cierpliwość i zaczekaj ze zrobieniem testu do dnia spodziewanej miesiączki. Im bliżej tego dnia tym test jest bardziej wiarygodny.

Wzmożone wydzielanie gonadotropiny przez zarodek następuje dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, czyli około tygodnia od zapłodnienia. Wtedy właśnie kształtuje się łożysko, które stymuluje produkcję hormonu HCG i podwyższa jego stężenie we krwi oraz moczu ciężarnej. Ten moment następuje zwykle ok. 9-10 dnia od owulacji.

To, od kiedy można robić test ciążowy, zależy także od zdrowia i stylu życia kobiety. Brak miesiączki w spodziewanym terminie może, ale nie musi świadczyć o ciąży. Nie warto więc od razu biec do apteki. Przed zrobieniem testu warto więc się zastanowić nad tym, jak odżywiałyśmy się w ostatnim czasie, czy wielokrotnie sięgałyśmy po używki oraz czy często doświadczałyśmy stresu. Pomyślmy także, czy nie pojawiły się u nas objawy, które mogłyby wskazywać na zaburzenia hormonalne. Wszystkie te czynniki mogą powodować opóźnienie miesiączki. W takich sytuacjach z testem ciążowym warto zaczekać jeszcze kilka dni. Dzięki temu jego wynik będzie bardziej wiarygodny.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży – jak rozpoznać ciążę?

Od kiedy można zrobić test ciążowy po in vitro?

Kiedy powinno się robić test ciążowy po zapłodnieniu metodą in vitro? Zarodek zaczyna zagnieżdżać się w macicy już około 6-7 dnia po transferze. Jednak do pełnego zagnieżdżenia się zarodka dochodzi dopiero po 11-12 dniach. Właśnie wtedy kobieta może spróbować wykonać test ciążowy. Jeśli pokaże on wynik negatywny, to należy zrobić to ponownie po kilku dniach.

Test ciążowy – jaki test wybrać?

Wszystkie testy ogólnodostępne w aptekach i drogeriach wykrywają podwyższone stężenie HCG w moczu i mają bardzo zbliżoną czułość. To głównie od niej zależy to, kiedy sprawdzić test ciążowy. Dostępne są testy: płytkowe, strumieniowe i paskowe. Najczulszy z testów wykrywa stężenie HCG poniżej 500 IU/l, stężenie przewyższające tę jednostkę występuje dopiero w 4 tygodniu ciąży, czyli w czasie spodziewanej miesiączki.

W każdym opakowaniu testu znajdziesz dokładną instrukcję jego wykonania, która zwykle nie jest skomplikowana. Testy właściwie różnią się od siebie tylko sposobem umieszczenia pobranej próbki moczu na polu testowym. Przed zakupieniem testu zwróć uwagę na termin jego ważności – przeterminowany test nie zadziała prawidłowo.

● Test paskowy – pobierasz próbkę moczu do czystego pojemnika, a następnie zanurzasz w niej test na ok. 10 sek. Potem odkładasz na płaską powierzchnię i czekasz na pojawienie się kreski testowej oraz tej oznaczającej pozytywny wynik.
● Test płytkowy – tutaj również pobierasz próbkę moczu do pojemnika, ale umieszczasz ją na teście za pomocą dołączonej do niego pipety. Wystarczą 2-3 krople.
● Test strumieniowy – bardzo łatwy do wykonania w każdych warunkach, bo nie potrzebujesz do niego dodatkowych narzędzi w postaci pipety czy pojemnika. Wystarczy na niego nasikać.
Na każdym z testów po jego prawidłowym wykonaniu powinna pojawić się kreska testowa, oznaczająca, że test działa oraz w przypadku ciąży druga kreska oznaczająca, że spodziewasz się dziecka.

Test ciążowy specjalistyczny

Nie zawsze domowy test ciążowy wskaże ci prawidłowy wynik, nawet jeśli zrobiłaś go poprawnie. Często zdarza się sytuacja, w której negatywny wynik domowego testu jest fałszywy, ponieważ test został za wcześnie zrobiony.
Jeśli pojawi się natomiast fałszywy wynik pozytywny mimo braku ciąży może to oznaczać poważną chorobę. Aby mieć stuprocentową pewność najlepiej zgłosić się do lekarza ginekologa, który zleci zrobienie testu z krwi, tzw. BetaHCG.

Wynik tego badania określa dokładny poziom stężenia gonadotropiny i w przypadku ciąży pozwala określić czas jej trwania. Jest on powtarzany po kilku tygodniach w celu potwierdzenia prawidłowego przyrostu, który oznacza, że ciąża dobrze się rozwija.

Ciąża – kiedy zrobić test, a kiedy zrobić badanie?

Wiele kobiet starających się o dziecko nie zraża się negatywnym wynikiem testu ciążowego. Decydują się one na wykonanie badania beta HCG w celu wcześniejszego wykrycia ciąży. Niestety na nic się to nie zda. Hormon HCG zarówno do moczu, jak i do krwi trafia w tym samym momencie. Badanie nie jest więc w stanie wykryć ciąży szybciej niż test.
Wykonanie badania beta HCG zaleca się najwcześniej po terminie spodziewanej miesiączki. Lekarze rekomendują jednak, aby odczekać około 10-14 dni. Po takim czasie wynik badania będzie wiarygodny.

Badanie beta HCG powinniśmy wykonać, nawet jeśli test ciążowy pokazał nam dwie kreski. Zdarza się, że testy ciążowe w niektórych przypadkach pokazują fałszywe wyniki, dlatego dobrze jest się upewnić, że rzeczywiście spodziewamy się dziecka. Ciążę warto potwierdzić także u ginekologa podczas badania ultrasonograficznego (USG). Badanie beta HCG pozwoli także na ocenienie przybliżonego wieku ciąży. W przypadku testu ciążowego jest to niemożliwe.

Dowiedz się więcej:

poradnik test ciążowy

 


Autor: www.familie.pl portal dla rodziców Sprawdź kalkulator ciążowy na Familie.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (8 głosów / głosy)

Data publikacji: 01/06/2017, Data aktualizacji: 09/09/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *