Test ciążowy kiedy zrobić? Jak działa? badaniaprenatalne.plBadaniaprenatalne.pl

Test ciążowy – po jakim czasie wykrywa ciążę?

test ciążowy

Test ciążowy pozwoli Ci jeszcze przed wizytą lekarza ustalić, czy udało ci się zajść w ciążę. Jednak gdy zrobisz go za wcześnie może wskazać nieprawidłowy wynik. Zatem kiedy zrobić test ciążowy?

Kilka dni po stosunku nie jest możliwe wykrycie ciąży za pomocą żadnych dostępnych metod. Pierwsze objawy ciąży też zwykle jeszcze się nie pojawiają, pierwszym z nich jest dopiero zanik miesiączki. Z pomocą przychodzi tu test ciążowy, który może wykryć ciążę już na kilka dni przed spodziewanym terminem miesiączki.

Jednak gdy zrobisz go za wcześnie może wykazać fałszywy wynik. Kiedy więc dokładnie powinnaś zrobić test ciążowy?

Test ciążowy – kiedy zrobić i jak działa? 

Testy ciążowe wykrywają podwyższone stężenie hormonu HCG (human chorionic gonadotropin – gonadotropiny kosmówkowej), który pojawia się już w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Jest on wytwarzany przez rozwijający się zarodek, a następnie przez kształtujące się łożysko. Jego stężenie stale wzrasta przez całą ciążę.

Jednak na początku ciąży jego wzrost nie jest na tyle znaczący, aby każdy test ciążowy go wykrył, ponieważ mają one różną czułość. Zwykle jest ona określona na opakowaniu, ale standardowo każdy test ciążowy najlepiej jest wykonać dopiero 6 dni po owulacji.

Jeśli nie wiesz kiedy miałaś owulację uzbrój się w cierpliwość i zaczekaj ze zrobieniem testu do dnia spodziewanej miesiączki. Im bliżej tego dnia tym test jest bardziej wiarygodny.

Wzmożone wydzielanie gonadotropiny przez zarodek następuje dopiero po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, czyli około tygodnia od zapłodnienia. Wtedy właśnie kształtuje się łożysko, które stymuluje produkcję hormonu HCG i podwyższa jego stężenie we krwi oraz moczu ciężarnej. Ten moment następuje zwykle ok. 9-10 dnia od owulacji.

Test ciążowy – jaki test wybrać?

Wszystkie testy ogólnodostępne w aptekach i drogeriach wykrywają podwyższone stężenie HCG w moczu i mają bardzo zbliżoną czułość. Dostępne są testy: płytkowe, strumieniowe i paskowe. Najczulszy z testów wykrywa stężenie HCG poniżej 500 IU/l, stężenie przewyższające tę jednostkę występuje dopiero w 4 tygodniu ciąży, czyli w czasie spodziewanej miesiączki.

W każdym opakowaniu testu znajdziesz dokładną instrukcję jego wykonania, która zwykle nie jest skomplikowana. Testy właściwie różnią się od siebie tylko sposobem umieszczenia pobranej próbki moczu na polu testowym. Przed zakupieniem testu zwróć uwagę na termin jego ważności – przeterminowany test nie zadziała prawidłowo.

  • Test paskowy – pobierasz próbkę moczu do czystego pojemnika, a następnie zanurzasz w niej test na ok. 10 sek. Potem odkładasz na płaską powierzchnię i czekasz na pojawienie się kreski testowej oraz tej oznaczającej pozytywny wynik.
  • Test płytkowy – tutaj również pobierasz próbkę moczu do pojemnika, ale umieszczasz ją na teście za pomocą dołączonej do niego pipety. Wystarczą 2-3 krople.
  • Test strumieniowy – bardzo łatwy do wykonania w każdych warunkach, bo nie potrzebujesz do niego dodatkowych narzędzi w postaci pipety czy pojemnika. Wystarczy na niego nasikać.

Na każdym z testów po jego prawidłowym wykonaniu powinna pojawić się kreska testowa, oznaczająca, że test działa oraz w przypadku ciąży druga kreska oznaczająca, że spodziewasz się dziecka.

Zobacz też: Pierwsze objawy ciąży – jak rozpoznać ciążę?

Test ciążowy specjalistyczny

Nie zawsze domowy test ciążowy wskaże ci prawidłowy wynik, nawet jeśli zrobiłaś go poprawnie. Często zdarza się sytuacja, w której negatywny wynik domowego testu jest fałszywy, ponieważ test został za wcześnie zrobiony.

Jeśli pojawi się natomiast fałszywy wynik pozytywny mimo braku ciąży może to oznaczać poważną chorobę. Aby mieć stuprocentową pewność najlepiej zgłosić się do lekarza ginekologa, który zleci zrobienie testu z krwi, tzw. betaHCG.

Wynik tego badania określa dokładny poziom stężenia gonadotropiny i w przypadku ciąży pozwala określić czas jej trwania. Jest on powtarzany po kilku tygodniach w celu potwierdzenia prawidłowego przyrostu, który oznacza, że ciąża dobrze się rozwija.

Sprawdź kalkulator ciążowy na Familie.pl


logo_familie_duze (2)

Autor: www.familie.pl portal dla rodziców


Test ciążowy – po jakim czasie wykrywa ciążę?
5 Liczba ocen: 3

Przeczytaj również:

01/06/2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
położnictwo
Kierunek: położnictwo? Przyszłość zawodu położnej

Artykuł sponsorowany Położne, wraz z pielęgniarkami, znajdują się na trzecim miejscu najbardziej pożądanych na rynku zawodów. Według raportów liczba osób podejmujących pracę w położnictwie jest jednak zbyt niska, by zastąpić obecną kadrę, która wkrótce uzyska...

Zamknij