Strach przed ciążą – przyczyny, objawy, leczenie

strach przed ciążą

Paniczny strach przed ciążą i/lub porodem – tokofobia – dotyczy ok. 6% wszystkich ciężarnych. Często wiąże się z występowaniem koszmarów, ataków paniki czy nawet epizodów depresyjnych. Po rozpoznaniu tokofobii warto jak najszybciej rozpocząć terapię, by znaleźć źródło problemu i zminimalizować lęk i inne negatywne odczucia.

Spis treści:

Przyczyny strachu przed ciążą
Objawy strachu przed ciążą
Leczenie strachu przed ciążą

Tokofobia, strach przed ciążą – przyczyny

U kobiety może pojawić się tokofobia pierwotna (gdy nigdy wcześniej nie rodziła) lub wtórna (zwykle z powodu nieprzyjemnych doświadczeń w czasie wcześniejszego porodu). Przyczyny tokofobii pierwotnej to najczęściej traumatyczne przeżycia związane z ciążą (np. poronienie czy aborcja), nadużycia seksualne względem kobiety (np. gwałt) oraz śmierć matki w czasie porodu lub jej bardzo negatywne doświadczenia z nim związane. Na tokofobię bardziej narażone są również te kobiety, których ciąża nie jest planowana.

Co więcej, większe ryzyko pojawienia się tokofobii wtórnej występuje u tych kobiet, które przeżyły negatywne emocje i odczucia w czasie porodu (np. bardzo duży ból, kontakt z nieprzyjemnym personelem medycznym) i/lub zachorowały na depresję poporodową.

Przeczytaj również:  Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

Tokofobia, strach przed ciążą – objawy

Pierwsze objawy tokofobii to męczące myśli na temat porodu, nasilony lęk z nim związany czy obniżony nastrój. Później pojawiają się m.in. nocne koszmary, strach przed samym porodem i komplikacjami oraz śmiercią, rozdrażnienie, epizody paniki, zaburzenia koncentracji czy problemy w realizacji codziennych czynności. Lęk może powodować nie tylko silne bóle głowy, kołatanie serca, duszności, ale też poczucie wyobcowania i niezrozumienia, problemy ze snem czy brak apetytu.

W skrajnych przypadkach, gdy tokofobia dotyka kobiety, która nie jest w ciąży, schorzenie może doprowadzić do całkowitego unikania kontaktów seksualnych lub wykorzystywania kilku metod antykoncepcji jednocześnie.

Polecamy: Dzienniczek uczuć w ciąży – zrozum siebie i partnera!

Tokofobia, strach przed ciążą – leczenie

Leczenie tokofobii najczęściej obejmuje psychoterapię. Psychiatra lub psychoterapeuta powinien znaleźć źródło lęku, a następnie pomóc kobiecie w uporaniu się z problemem. Leczenie farmakologiczne wdrażane jest rzadko – zwykle wtedy, gdy tokofobii towarzyszą inne choroby, np. depresja. Częstym postępowaniem jest zaangażowanie również położnika, który tłumaczy wszelkie wątpliwości związane z porodem, a później może dobrze zaopiekować się ciężarną. Chociaż wiele kobiet z tokofobią życzy sobie wykonania cesarskiego cięcia na życzenie, bez wyraźnych wskazań medycznych nie jest ono polecane.

W przypadku tokofobii ważne jest szybkie rozpoznanie choroby. Dzięki temu specjalista będzie miał więcej czasu na terapię. Wdrożenie postępowania pod koniec ciąży może nie dać spodziewanych efektów.

Zobacz też:


poroniłam

Tekst powstał przy współpracy z serwisem

Poroniłam.pl, wwww.poronilam.pl

.

.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 26/03/2017, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *