Aktualności dotyczące cięcia stawek za leczenie

cięcia stawek za leczenie

Pojawiła się propozycja cięć kosztów na świadczenia neonatologiczne (dla noworodków) i pediatryczne (dla dzieci) – nawet o 60%. Przykładowo, opiekę dziecka z wrodzoną wadą serca dotychczas wyceniano na 11 tysięcy złotych. Teraz to samo szpital miałby zrealizować za ok. 6. Taryfikator przygotowała Agencja Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji.

Opieka wcześniaka za 2 razy mniej pieniędzy

Jeśli nowe taryfikacje wejdą w życie, szpitale będą miały mniej pieniędzy nie tylko na opiekę nad dziećmi z wadą serca. Propozycja zawiera również m.in. cięcie kosztów procedur neonatologicznych (z 11 tysięcy złotych na 6 tysięcy złotych) czy na leczenie wcześniaków na intensywnej terapii (z 23 tysięcy złotych na ok. 9 tysięcy złotych). Wstępne wyliczenia mówią o utracie ok. 11 milionów złotych przez Instytut Matki Polki w Łodzi i ok. 1 milionów złotych przez Warszawskie Centrum Zdrowia Dziecka.

Zobacz też: Śmierć łóżeczkowa – czy można jej zapobiec?

Cięcie kosztów… i co dalej?

Mniejsza ilość pieniędzy przeznaczonych na opiekę i leczenie noworodków oraz małych dzieci wiąże się z mniejszą szansą wielu najmniejszych pacjentów na zdrowe życie. Wykorzystanie tego typu taryfikacji oznacza również jeszcze większe zadłużanie się szpitali, zamykanie oddziałów dziecięcych czy nawet konieczność rezygnacji z leczenia najbardziej chorych i wymagających największych nakładów finansowych.

Polecamy również: Test NOVA – pewność od dnia narodzin


Najnowsze artykuły:


Protesty – rodziców, lekarzy i pielęgniarek

Protestują nie tylko rodzice, ale też lekarze i pielęgniarki, którzy tłumaczą, że za takie kwoty po prostu nie są w stanie dalej leczyć. Jedną z osób otwarcie zabierających głos w sprawie jest pielęgniarka z 27-letnim stażem – Monika Drobińska. W liście otwartym do Polaków pisze ona m.in.: „Ktoś może powiedzieć, że 6000 to bardzo dużo i skoro sobie radziliśmy, to damy sobie radę i teraz. Tak, ale pieniądze skończą się w trakcie operacji, chichot losu polega na tym, że stać nas będzie na trzymanie przy życiu, ale nie leczenie. Za mało, żeby żyć, za dużo, żeby umrzeć”.

 

https://www.facebook.com/monika.drobinska.90/posts/979466665520239

 

Źródło: Facebook/Monika Drobińska, www.mamadu.pl: Eksperyment na polskich dzieciach – szpitale będą zmuszone leczyć je za pół ceny…


Oceń

Data publikacji: 22/03/2017, Data aktualizacji: 10/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *