Strach przed porodem – jak sobie radzić? Czy tokofobia stanowi wskazanie do cesarki?

strach przed porodem

Strach przed porodem, czyli tokofobia, stanowi w niektórych krajach wskazanie do wykonania cesarskiego cięcia. W Polsce skierowanie może wystawić lekarz psychiatra. Jak sobie radzić z obawami? Czym tokofobia różni się od naturalnego lęku przed porodem? Podpowiadamy.

Spis treści:

 1. Tokofobia, czyli strach przed porodem i ciążą
 2. Strach przed porodem naturalnym a tokofobia
 3. Strach przed porodem wskazaniem do cesarki?
 4. Paniczny strach przed porodem – profilaktyka i leczenie
 5. Strach przed porodem – jak sobie radzić z lękiem?

Tokofobia, czyli strach przed porodem i ciążą

Tokofobia, czyli paniczny strach przed porodem i/lub ciążą może się pojawić zarówno u kobiety, która nigdy wcześniej nie rodziła, jak i u ciężarnej, która miała nieprzyjemne doświadczenia podczas wcześniejszego porodu. Silny strach przed porodem naturalnym o podłożu nerwicowym mogą odczuwać również kobiety o niedojrzałej osobowości, u których ciąża nie była planowana oraz te mamy, które wcześniej miały depresję poporodową.

Po czym poznać paniczny strach przed porodem naturalnym? Pierwsze objawy to męczące myśli związane z porodem, obniżone samopoczucie oraz nasilający się lęk – dotyczący porodu oraz możliwych komplikacji. Pacjentce mogą towarzyszyć także koszmary senne, epizody paniki i zaburzenia koncentracji rzutujące na realizację codziennych obowiązków, zarówno tych domowych, jak i zawodowych.

Charakterystyczne objawy tokofobii to również:

 • brak apetytu;
 • duszności;
 • kołatanie serca;
 • poczucie wyobcowania i niezrozumienia;
 • problemy ze snem;
 • silne bóle głowy.

Strach przed porodem naturalnym a tokofobia

To całkowicie normalne, że kobieta odczuwa strach przed porodem naturalnym. Pierwsza ciąża, a także poród to dla wielu przyszłych mam nowa i nieznana sytuacja. W odróżnieniu jednak od lęku, który motywuje do tego, by jak najlepiej przygotować się do porodu, tokofobia całkowicie blokuje ciężarną.

Kobiety z tokofobią, które jeszcze nie rodziły, mogą całkowicie rezygnować z macierzyństwa, a także stosować różne metody antykoncepcji jednocześnie. Natomiast te, które zaszły w ciążę, na samą myśl o porodzie dostają paraliżu. Niektóre z nich jako jedyną możliwość urodzenia dziecka widzą cesarskie cięcie.

Strach przed porodem wskazaniem do cesarki?

Ponieważ silny stres oraz lęk mogą doprowadzić do braku współpracy ciężarnej z personelem medycznym podczas porodu naturalnego, w niektórych krajach tokofobia, czyli paniczny strach przed porodem jest wskazaniem do cesarki. Cesarskie cięcie wykonuje się z powodu tokofobii np. w Niemczech. Jak to wygląda w Polsce? U nas paniczny strach przed porodem nie jest wskazaniem do wykonania cesarki, ale jeśli przyszła mama przedstawi zaświadczenie od psychiatry o tokofobii, zalecenia specjalisty (mówiące o tym, że z uwagi na stan zdrowia pacjentki wskazane jest cesarskie cięcie), mogą zostać uwzględnione.

Paniczny strach przed porodem – profilaktyka i leczenie

Najważniejszą rolę w poradzeniu sobie z tokofobią odgrywa profilaktyka – edukacja przedporodowa, a także nauka metod relaksacji. Gdy u kobiety zdiagnozowano paniczny strach przed porodem, wskazane są psychoterapie, spotkania z położną oraz konsultacje psychiatryczne. Leczenie farmakologiczne wdrażane jest raczej rzadko. Według danych Fundacji „Rodzić po Ludzku” nawet połowa kobiet, u których wystąpiła fobia, po otrzymaniu odpowiedniego wsparcia decyduje się na poród sposobem naturalnym.

Strach przed porodem – jak sobie radzić z lękiem?

To normalne, że każda kobieta, zwłaszcza ta, która rodzi po raz pierwszy, odczuwa strach przed porodem. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Najważniejsza jest rozmowa o lęku z bliskimi – matką, ciotką, partnerem i koleżankami. Bardzo istotna jest także edukacja – warto pytać o wszystko położne w szkole rodzenia oraz lekarza prowadzącego – są po to, aby pomóc przygotować się jak najlepiej do porodu. Wielu przyszłym mamom pomaga również udzielanie się na kobiecych forach i dzielenie poradami. Wizyta u psychologa lub psychiatry jest zalecana dopiero w ostateczności, gdy pomimo częstych rozmów i regularnego uczęszczania na zajęcia w szkole rodzenia, u ciężarnej zaobserwowano objawy panicznego strachu przed porodem naturalnym.

Zobacz więcej artykułów związanych z porodem:


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: Evgeny Atamanenko/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 30/03/2021, Data aktualizacji: 06/07/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *