Przygotowanie mężczyzny do ciąży – 5 najważniejszych wskazówek

przygotowanie mężczyzny do ciąży

Przygotowanie mężczyzny do ciąży nadal nie jest tematem tak powszechnym, jak działania, które podejmują kobiety. Warto jednak pamiętać, że jakość męskiego nasienia ma bardzo duże znaczenie w przypadku starań o dziecko. Oto 5 najważniejszych wskazówek dla mężczyzn, które pozwolą poprawić płodność i lepiej przygotować się do poczęcia!

1. Witaminy i minerały – pomogą Ci poprawić płodność

Zdrowa i zbilansowana dieta jest istotna przez całe życie – nie tylko podczas planowania potomstwa. Przed ciążą dobrze jednak szczególnie zadbać o swój jadłospis, włączając do niego przede wszystkim produkty bogate w te witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na jakość nasienia. Co zatem warto jeść?

  • witamina E (poprawia potencję, ma ochronny wpływ na plemniki i ich żywotność): orzechy, oleje roślinne, pestki dyni, nasiona słonecznika.
  • witamina C (ma ochronny wpływ na plemniki i ich ruchliwość): papryka, truskawki, kiszonki, porzeczki, cytrusy, pomidory.
  • witamina D (ma wpływ na gospodarkę hormonalną, poprawia ruchliwość plemników): ryby (przede wszystkim śledź, węgorz, łosoś, pstrąg), przetwory mleczne, jaja.
  • cynk (ma ochronny wpływ na plemniki i ich ruchliwość, zwiększa ilość nasienia, ma związek z produkcją testosteronu, poprawia libido): otręby pszenne, kakao, mięso, pestki dyni.
  • selen (ma związek z produkcją testosteronu, poprawia ilość i jakość nasienia, poprawia libido): orzechy brazylijskie, kukurydza, czosnek, rośliny strączkowe.

2. Przygotowanie mężczyzny do ciąży: postaw na aktywność fizyczną

Zgodnie z badaniami: mężczyźni, którzy uprawiają sport powyżej 15 godzin na tydzień, mają 73% więcej plemników niż ćwiczący poniżej 5 godzin [1]. Aktywność fizyczna to nie tylko szansa, by poprawić wydolność organizmu i cieszyć się szczupłą, umięśnioną sylwetką. Regularne uprawianie sportu ma także wpływ na zwiększenie produkcji testosteronu, a więc i na płodność.

Również nieprawidłowa (zbyt niska lub zbyt wysoka) waga obniża zdolności rozrodcze. Według badań mężczyźni z niedowagą mają ok. 36% mniej plemników, a z nadwagą – ok. 25% mniej [2].

Zobacz też: 5 rad, które pomogą Ci zajść w ciążę

3. Pamiętaj, żeby unikać używek

Alkohol, tytoń, fast-foody… Niestety używki obniżają płodność, a dodatkowo negatywnie wpływają na funkcje seksualne (potencję, libido). Przykładowo: palenie papierosów zmniejsza ilość plemników nawet o 25% [2]. Dym tytoniowy – nawet pod postacią biernego palenia – obniża ponadto płodność kobiety, dlatego dobrze z tej używki całkowicie zrezygnować.

4. Badania przed ciążą – mężczyzna też powinien je wykonać

Źródła naukowe mówią, że:

U 40–60% par mających problem z poczęciem, przyczyną jest niepłodność męska [3].

Dobrze więc, abyś jako przyszły tata przebadał się już na tym etapie. Być może wyniki nie wykażą żadnych problemów, jednak może się okazać, że leczenie będzie konieczne. Lepiej rozpocząć je wcześniej i szybciej cieszyć się upragnionym maluszkiem, prawda?

Jakie badania wykonać? Przede wszystkim morfologię, badanie moczu, analizę stężenia hormonów, badanie glukozy i badania genetyczne (m.in. w kierunku celiakii i badanie kariotypu).

To może Cię zainteresować: Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać?

5. Stres? Przed ciążą najlepiej go unikać

Nerwy, problemy, życie w pośpiechu, ciągły stres – także te czynniki niekorzystnie wpływają na możliwości rozrodcze mężczyzny, m.in. powodując wahania hormonów i kłopoty z potencją czy libido. Chociaż nie zawsze wydaje się to możliwe, na etapie planowania dziecka dobrze się zrelaksować (pomoże np. aktywność fizyczna) i starać się wysypiać.Źródła:

[1] Gaskins A. J. i wsp., Physical activity and television watching in relation to semen quality in young men, “British Medical Journal”, 2012.
[2] Płodny Polak. Podsumowanie badań opinii polskich mężczyzn nt. płodności, Warszawa 2015.
[3] A. Wdowiak, M. Sadowska, Sz. Bakalczuk, G. Bakalczuk, Przyczyny niepłodności męskiej.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 28/03/2018, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *