Przygotowanie mężczyzny do ciąży nadal nie jest tematem tak powszechnym, jak działania, które podejmują kobiety. Warto jednak pamiętać, że jakość męskiego nasienia ma bardzo duże znaczenie w przypadku starań o dziecko. Oto 5 najważniejszych wskazówek dla mężczyzn, które pozwolą poprawić płodność i lepiej przygotować się do poczęcia!
Zdrowa i zbilansowana dieta jest istotna przez całe życie – nie tylko podczas planowania potomstwa. Przed ciążą dobrze jednak szczególnie zadbać o swój jadłospis, włączając do niego przede wszystkim produkty bogate w te witaminy i minerały, które korzystnie wpływają na jakość nasienia. Co zatem warto jeść?
Zgodnie z badaniami: mężczyźni, którzy uprawiają sport powyżej 15 godzin na tydzień, mają 73% więcej plemników niż ćwiczący poniżej 5 godzin [1]. Aktywność fizyczna to nie tylko szansa, by poprawić wydolność organizmu i cieszyć się szczupłą, umięśnioną sylwetką. Regularne uprawianie sportu ma także wpływ na zwiększenie produkcji testosteronu, a więc i na płodność.
Również nieprawidłowa (zbyt niska lub zbyt wysoka) waga obniża zdolności rozrodcze. Według badań mężczyźni z niedowagą mają ok. 36% mniej plemników, a z nadwagą – ok. 25% mniej [2].
Zobacz też: 5 rad, które pomogą Ci zajść w ciążę
Alkohol, tytoń, fast-foody… Niestety używki obniżają płodność, a dodatkowo negatywnie wpływają na funkcje seksualne (potencję, libido). Przykładowo: palenie papierosów zmniejsza ilość plemników nawet o 25% [2]. Dym tytoniowy – nawet pod postacią biernego palenia – obniża ponadto płodność kobiety, dlatego dobrze z tej używki całkowicie zrezygnować.
Źródła naukowe mówią, że:
U 40–60% par mających problem z poczęciem, przyczyną jest niepłodność męska [3].
Dobrze więc, abyś jako przyszły tata przebadał się już na tym etapie. Być może wyniki nie wykażą żadnych problemów, jednak może się okazać, że leczenie będzie konieczne. Lepiej rozpocząć je wcześniej i szybciej cieszyć się upragnionym maluszkiem, prawda?
Jakie badania wykonać? Przede wszystkim morfologię, badanie moczu, analizę stężenia hormonów, badanie glukozy i badania genetyczne (m.in. w kierunku celiakii i badanie kariotypu).
To może Cię zainteresować: Niepłodność – do którego specjalisty się wybrać?
Nerwy, problemy, życie w pośpiechu, ciągły stres – także te czynniki niekorzystnie wpływają na możliwości rozrodcze mężczyzny, m.in. powodując wahania hormonów i kłopoty z potencją czy libido. Chociaż nie zawsze wydaje się to możliwe, na etapie planowania dziecka dobrze się zrelaksować (pomoże np. aktywność fizyczna) i starać się wysypiać.
Źródła:
[1] Gaskins A. J. i wsp., Physical activity and television watching in relation to semen quality in young men, “British Medical Journal”, 2012.Data publikacji: 28/03/2018, Data aktualizacji: 07/11/2021
Dodaj komentarz