Planowanie ciąży to coś więcej niż dokładne wyliczenie cyklu i określenie dni płodnych. Dobre przygotowanie do ciąży powinno rozpocząć się dużo wcześniej i obejmować między innymi odpowiednią dietę, styl życia, suplementację czy badania.
Przed zajściem w ciążę warto wyrobić sobie nawyki zdrowego i regularnego odżywiania. Dieta kobiet planujących ciążę powinna być bogata we wszelkie witaminy i minerały. Unikajmy niepotrzebnych kalorii m. in. znajdujących się w słodyczach i słodkich napojach.
Styl życia przed ciążą zdecydowanie może poprawić płodność. Nałogowe palaczki nie powinny już nawet myśleć o nikotynie, ograniczamy również spożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Zdrowy styl życia, w którym znajdziemy czas na zadbanie o kondycję fizyczną (spacery, jazda na rowerze, fitness, zumba) pomogą szybko wyrobić nawyki, które zaprocentują po urodzeniu dziecka i pomogą w szybkim powrocie do formy. Dobra forma to również często łatwiejszy i szybszy poród.
Badania wykonane na etapie planowania ciąży są odpowiedzialnym działaniem przyszłej mamy. Dzięki wynikom badań lekarz wykrywa ewentualne schorzenia i ogólny stan zdrowia. Najważniejszymi badaniami wykonywanymi na etapie planowania ciąży są między innymi: morfologia krwi, badanie moczu, określenie poziomy „dobrego” i „złego” cholesterolu, badania tarczycy określające jej prawidłowe funkcjonowanie bądź nadczynność/niedoczynność, badania ginekologiczne, przede wszystkim cytologia i USG jamy brzusznej. Przed ciążą warto zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
Suplementacja kwasem foliowym wydaje się prosta, natomiast mają z nią problem kobiety, które nie lubią lub nie są przyzwyczajone do regularnego przyjmowania tabletek. Przyjmowanie kwasu foliowego podczas planowania ciąży i późniejszej ciąży należy do czynności dużo ważniejszych, niż się niektórym wydaje. Bez kwasu foliowego organizm dziecka nie rozwija się prawidłowo. Niedobór kwasu foliowego powoduje wady cewy nerwowej, która przecież przekształca się później w rdzeń kręgowy i mózg. Suplementacja kwasem foliowym powinna rozpocząć się co najmniej 3 miesiące przed zaplanowaną ciążą.
Planując ciążę warto wykonać badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR. Jest on ściśle związany z wchłanianiem wcześniej opisywanego kwasu foliowego. Wynik tego badania pozwoli lekarzowi dobrać odpowiednią dawkę i formę przyjmowania kwasu foliowego. Dzięki temu przyszła mama zwiększa ochronę swojego dziecka przed wystąpieniem między innymi wad cewy nerwowej. Jak wygląda badanie? Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR polega na pobraniu próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka.
Zobacz też: Jak przygotować się do ciąży [PDF]
Data publikacji: 10/04/2018, Data aktualizacji: 07/11/2021