Jakie badania wykonać przed ciążą?

jakie badania wykonać przed planowaniem ciąży

Planujesz ciążę? Przed rozpoczęciem starań powinnaś wykonać kilka badań. Dzięki temu zyskasz pewność, że ciąża nie jest narażona na komplikacje. Z naszego najnowszego artykułu dowiesz się, jakie badania przed ciążą należy wykonać w pierwszej kolejności!

Spis treści:

1. Jakie badania przed zajściem w ciążę powinna zrobić kobieta?
2. Jakie badania przed zajściem w ciążę powinna wykonać kobieta i mężczyzna?

Jakie badania przed zajściem w ciążę powinna zrobić kobieta?

Kobieta przed rozpoczęciem starań o dziecko powinna udać się do lekarza ginekologa. Oceni on jej stan zdrowia i wykona podstawowe badanie ginekologiczne. Zleci on jej również następujące badania:

● Badanie ciśnienia tętniczego krwi
● Badanie hormonów tarczycy
● Morfologia krwi z oznaczeniem parametru Rh
● Badanie moczu
● Krzywa cukrowa
● Lipidogram
● Cytologia
● Badanie w kierunku chorób zakaźnych – chlamydiozy, toksoplazmozy, cytomegalii oraz różyczki
● Badanie w kierunku trombofilii wrodzonej – jest to badanie sprawdzające, czy kobieta jest obciążona genetyczną skłonnością do powstawania zakrzepów.

Na etapie planowania ciąży zalecana jest również wizyta u dentysty i wyleczenie wszystkich ubytków w zębach.

Zobacz również: Pierwsze badania prenatalne – kiedy je wykonać? Które są najważniejsze?

Jakie badania przed zajściem w ciążę powinna wykonać kobieta i mężczyzna?

Przed ciążą niezwykle istotne jest także wykonanie badania genetycznego. Jest to jedyne badanie, które w tym czasie musi wykonać mężczyzna. W jego przypadku dalsza diagnostyka może być konieczna, dopiero gdy kobieta nie zajdzie w ciążę przez 12 miesięcy.

W badaniu genetycznym przed ciążą sprawdza się, czy w genach kobiety i mężczyzny nie znajdują się niebezpieczne mutacje. Mogą one zostać przekazane dziecku, co może prowadzić do zaburzeń rozwoju, przedwczesnego porodu, a nawet poronienia. Jeśli wada genetyczna zostanie wykryta jeszcze przed ciążą, to możliwe jest uniknięcie komplikacji.

Na rynku znajdziemy wiele różnych badań genetycznych, które możemy wykonać przed ciążą. Różnią się one m.in. zakresem analizy i techniką wykonania. Przed ciążą zwykle wystarczy wykonać tylko jedno z nich. Ze swojej strony polecamy:

Kariotyp molekularny, czyli badanie mikromacierzy – podczas analizy dokładnie sprawdzane są wszystkie chromosomy pacjenta, czyli zbiory genów. Badanie to na podstawie próbki krwi jest w stanie wykryć nawet niewielkie nieprawidłowości.
Badanie WES – umożliwia ono dokładne sprawdzenie każdego genu pacjenta. Jest to możliwe dzięki nowoczesnej technologii NGS. Badanie to wykonuje się na podstawie próbki krwi lub wymazu z policzka.

Oceń

Data publikacji: 14/12/2022, Data aktualizacji: 21/12/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *