Dni płodne po okresie – kiedy kobieta ma dni płodne i niepłodne?

dni płodne po okresie

Aby określić, kiedy są dni płodne u kobiety oraz w jakie dni wypadają dni niepłodne po okresie, konieczna jest znajomość poszczególnych faz cyklu miesiączkowego. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak się w tym wszystkim nie pogubić.

Spis treści:

1. Kiedy kobieta ma dni płodne?
2. Kiedy kobieta ma dni niepłodne?
3. Kiedy przypadają dni płodne po okresie?
4. Ile dni po okresie są dni niepłodne?
5. Dni płodne u kobiet

Kiedy kobieta ma dni płodne?

Wiedza na temat tego, kiedy kobieta ma dni płodne, jest przydatna np. w sytuacji, gdy para stara się o dziecko. Umiejętność obliczenia, kiedy wypadają dni płodne, znacznie zwiększa szanse na potomstwo. Aby ją jednak posiąść, trzeba wcześniej poznać dokładnie poszczególne fazy cyklu miesiączkowego, mianowicie: menstruację, fazę folikularną, owulację oraz fazę lutealną [1].

Długość cyklu menstruacyjnego u kobiet wynosi od 28 do 29 dni (jest to kwestia indywidualna). Każdy cykl menstruacyjny zaczyna się od menstruacji, czyli krwawienia miesiączkowego. Następny etap to tzw. faza folikularna, czyli pęcherzykowa. Trwa on od pierwszego dnia miesiączki do owulacji, która ma miejsce około 13-14 dnia cyklu [2]. W fazie owulacji dojrzała komórka jajowa jest uwalniana z jajnika i przemieszcza się wzdłuż jajowodu w kierunku macicy. Etap ten trwa od 16 do 32 godzin [1]. Ostatni etap to faza lutealna, która różni się, w zależności od tego, czy doszło do zapłodnienia, czy nie.

Kiedy są dni płodne u kobiety? Zajście w ciążę jest możliwe przede wszystkim w czasie owulacji, ale nie tylko. Faza płodna może ulec wydłużeniu, gdy kobieta ma długie cykle miesiączkowe. Na, to kiedy przypadają dni płodne, wpływa również czas przeżycia plemników w kobiecych drogach rodnych oraz regularność cyklu (przy cyklach nieregularnych często zdarza się brak owulacji). Zakładając, że kobieta miesiączkuje regularnie, faza płodna dająca szanse na zapłodnienie przypada na czas od około 7 dni przed owulacją do nawet 4 dni po jej zakończeniu.

Zobacz również: Przyczyna niepłodności – nieprawidłowy kariotyp

Kiedy kobieta ma dni niepłodne?

Znajomość cyklu menstruacyjnego pomaga również w zapobieganiu niechcianej ciąży — kiedy para stosuje tzw. kalendarzyk małżeński, bardzo istotne jest, kiedy kobieta ma dni niepłodne i płodne. Jako czas bezwzględnej niepłodności przyjmuje się moment od obumarcia komórki jajowej do rozpoczęcia kolejnej menstruacji.

Zobacz również: Co oznacza niepłodność? Co powoduje niepłodność u mężczyzn i kobiet? Wyjaśniamy

Kiedy przypadają dni płodne po okresie?

Kiedy występują dni płodne? Jeśli kobieta regularnie miesiączkuje, dni płodne przypadają na czas pomiędzy 8. a 15. dniem cyklu, a więc od 8 do 15 dni po okresie. Każdy kobiecy organizm jest jednak inny, dlatego, aby się upewnić co do tego, kiedy są dni płodne po okresie, warto skorzystać z metod, takich jak:

• długotrwała obserwacja kobiecego organizmu, np. pomiary temperatury ciała, obserwacja objawów owulacji lub ocena śluzu szyjkowego,
• wykonanie testu owulacyjnego.

Ile dni po okresie są dni niepłodne?

Kiedy kobieta ma dni niepłodne po okresie? Faza niepłodna trwa około 14 dni, zaczyna się, gdy nie dojdzie do zapłodnienia i uwolniona do jajowodu komórka jajowa zaczyna obumierać, natomiast kończy się wraz z zakończeniem krwawienia menstruacyjnego. Zakładając, że cykl jest regularny i owulacja następuje około 14-15. dnia, dni niepłodne zaczynają się w okolicach 19. dnia cyklu [4]. Poniższa tabela przedstawia, kiedy ma się dni płodne i dni niepłodne po okresie oraz w jakich dniach cyklu menstruacyjnego szanse na zapłodnienie są niskie, a w których wysokie.

Dni płodne u kobiet

Dni płodne u kobiet
Dzień cyklu miesiączkowego Faza cyklu miesiączkowego Płodność
1 – 5 Folikularna nie
6 – 9 nie
10 – 12 tak (niska szansa na zapłodnienie)
13 – 17 Owulacja tak (wysoka szansa na zapłodnienie)
18 Faza lutealna tak (niska szansa na zapłodnienie)
19 – 28 nie

 

Tabela 1. Dni płodne u kobiet. Opracowanie własne na podstawie: https://dzidziusiowo.pl/planujemy-ciaze/starania-o-dziecko/209-kiedy-kobieta-jest-plodna


Źródła:

1. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/menstrual-cycle [dostęp: 26.09.2022 r.]

2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-many-days-after-ovulation-can-you-get-pregnant#fertility-window [dostęp: 26.09.2022 r.]

3. https://www.womenshealth.gov/menstrual-cycle/your-menstrual-cycle [dostęp: 26.09.2022 r.]

4. https://dzidziusiowo.pl/planujemy-ciaze/starania-o-dziecko/209-kiedy-kobieta-jest-plodna [dostęp: 26.09.2022 r.]

 

3/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 02/10/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *