KTG w dowolnym czasie i miejscu - dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha

KTG w dowolnym czasie i miejscu

KTG w dowolnym czasie i miejscu
.

Dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha

Wywiad z prezes zarządu i założycielką firmy Nestmedic – dr n. med. Patrycją Wizińską-Sochą dla portalu Badaniaprenatalne.pl.

.

Dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha – współzałożyciel oraz prezes zarządu firmy telemedycznej Nestmedic, która stworzyła i wprowadziła na rynek system Pregnabit, czyli kompleksowe rozwiązanie telemedyczne do badania dobrostanu płodu. Z wykształcenia jest biotechnologiem farmaceutycznym, absolwentką Politechniki Wrocławskiej. Z potrzeby serca doktoryzowała się na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

Tina Pysiewicz, redakcja Badaniaprenatalne.pl: KTG to badanie, które pozwala monitorować zapis akcji serca dziecka i skurcze macicy. Jest więc jednym z tych najważniejszych. Czym jest Pregnabit i w jaki sposób można wykorzystać to urządzenie do przeprowadzenia KTG?

Dr n. med. Patrycja Wizińska-Socha: Naszą misją jest wspieranie personelu medycznego, aby doprowadzić każdą ciążę do szczęśliwego rozwiązania. Pregnabit łączy w sobie sprawdzone cechy profesjonalnego, stacjonarnego urządzenia KTG oraz nowoczesne rozwiązania urządzeń mobilnych.

Standardowy aparat KTG, stosowany powszechnie w szpitalach na całym świecie, jest rozmiarów drukarki. Aby wykonać badanie, pacjentka musi dojechać do placówki medycznej oferującej aparat KTG, nieraz oddalonej od jej miejsca zamieszkania, co często bywa źródłem zmęczenia i stresu u kobiety w ostatnim trymestrze ciąży. Dochodzi także czas oczekiwania na wykonanie badania. Co ważne, na miejscu potrzebny jest specjalista – lekarz lub położna, który wykona badanie oraz odczyta jego wyniki.

Nasze rozwiązanie to certyfikowany sprzęt medyczny, który posiada takie same sondy jak stacjonarne urządzenie KTG, wyniki są więc identyczne. Pregnabit jest intuicyjny w obsłudze i – co ważne – mobilny, eliminuje więc konieczność częstych wizyt w jednostce medycznej, czyli w szpitalu lub przychodni.

Dodatkowo wyniki przesyłane są do działającego 24/7 Medycznego Centrum Monitoringu, w którym specjalnie wyszkolony personel analizuje badanie oraz wysyła informację zwrotną zarówno do pacjentki, jak i do lekarza czy położnej. Pregnabit umożliwia zatem przeprowadzenie badań KTG w dowolnym czasie oraz miejscu.

T.P.: Czym różni się urządzenie Pregnabit od tych najczęściej wykorzystywanych u lekarza czy w szpitalach? Co je wyróżnia?

Dr n. med. P. Wizińska-Socha: Zasada działania teleKTG Pregnabit jest identyczna jak standardowego KTG. Pregnabit to jednak coś więcej niż samo urządzenie KTG. Na system Pregnabit składają się mobilne urządzenie do wykonywania samodzielnego zapisu KTG oraz całodobowa usługa Medycznego Centrum Telemonitoringu, w którym wykwalifikowany personel medyczny na bieżąco analizuje napływające zapisy KTG.

Pregnabit jest więc urządzeniem zapewniającym pełną usługę medyczną, z którego mama może korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Najczęściej wymieniane przez same pacjentki zalety systemu to przede wszystkim dodatkowa profilaktyka, mobilność, poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu i możliwość wykonania badania bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia i nocy.

T.P.: Na czym dokładnie polega działanie urządzenia Pregnabit? W jaki sposób może być wykorzystane przez rodziców?

Dr n. med. P. Wizińska-Socha: TeleKTG to rozwiązanie z obszaru telemonitoringu oraz telediagnostyki. Co to oznacza? Telemonitoring zakłada zapewnienie pacjentowi urządzenia do zdalnego monitorowania określonych parametrów zdrowotnych, w tym przypadku akcji serca płodu, tętna mamy oraz czynności skurczowej mięśnia macicy.

Telediagnostyka to nic innego jak opis badania poza miejscem jego wykonania. Czyli w praktyce – lekarz lub położna wypożyczają urządzenie ciężarnej, która sama wykonuje badanie we własnym domu. Całe urządzenie jest mobilne (mieści się w dłoni), a także bardzo intuicyjne – polecenia wyświetlają się na ekranie krok po kroku.

Badanie trwa 30 minut, a wynik przesyłany jest zdalnie do Medycznego Centrum Telemonitoringu, które na bieżąco analizuje dostarczane dane. Jeśli wszystko jest w porządku, pacjentka otrzymuje informację zwrotną SMS-em. W razie nieprawidłowości personel medyczny może poprosić o powtórzenie badania lub – jeśli sytuacja tego wymaga – interweniować, np. wzywając karetkę.

Stały dostęp do wyników mają i pacjentka, i prowadzący ją lekarz lub położna na platformie telemedycznej Pregnabit.

KTG w dowolnym czasie i miejscu

T.P.: Komu szczególnie poleca się Pregnabit? Czy istnieją jakieś konkretne wskazania dla jego wykorzystania?

Dr n. med. P. Wizińska-SochaOpracowaliśmy Pregnabit z myślą o kobietach w ciąży, dla których profilaktyka jest szczególnie istotna. Wczesne wykrycie zagrożenia, możliwe m.in. dzięki badaniu KTG, pozwala na szybką reakcję i wdrożenie odpowiedniej procedury medycznej.

Możliwość bieżącej kontroli stanu dziecka może dodatkowo zmniejszyć poziom stresu mamy i pozytywnie wpłynąć na jej ogólne samopoczucie oraz kondycję psychiczną. Wykorzystanie teleKTG może być też szczególnie istotne w przypadkach, gdy konieczne jest częstsze niż zwykle monitorowanie stanu płodu, bo istnieje obawa wystąpienia różnych zaburzeń. W takiej sytuacji są ciężarne chorujące na cukrzycę i inne choroby wpływające na wydolność organizmu.

Powikłania w poprzedniej ciąży również mogą być wskazaniem do częstszych badań KTG. Zalety mobilnego urządzenia doceniają także pacjentki, które mieszkają w znacznej odległości od szpitala i dojeżdżanie na badania jest dla nich uciążliwe.

T.P.: Co zyskują rodzice, używając Pregnabit?

Dr n. med. P. Wizińska-Socha: Na pewno spokój ducha, komfort i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje możliwość sprawdzenia stanu ich maleństwa w każdej chwili. Dzięki systemowi Pregnabit mama i jej dziecko są pod profesjonalną opieką medyczną – badanie można wykonać o dowolnej porze, 24 godziny na dobę, również w nocy i w czasie świąt. Taka profilaktyka jest szczególnie istotna w ostatnim trymestrze ciąży, kiedy wczesne wykrycie wszelkich zagrożeń często ratuje zdrowie, a nawet życie dzieci.

T.P.: Czy korzystanie z urządzenia Pregnabit jest bezpieczne dla przyszłej mamy i dziecka?

Dr n. med. P. Wizińska-Socha: Tak, oczywiście – teleKTG Pregnabit jest profesjonalnym, certyfikowanym oraz w pełni bezpiecznym dla dziecka oraz mamy urządzeniem medycznym, którego używa się zawsze według wskazań lekarza lub położnej.

Również personel analizujący wyniki w Medycznym Centrum Telemonitoringu to wykwalifikowany zespół, dodatkowo wyszkolony pod kątem używania systemu Pregnabit. Zawsze służy pomocą, jeśli mama ma dodatkowe pytania.

Zapis badania za pomocą teleKTG Pregnabit jest w pełni wiarygodny. Funkcjonalność oraz bezpieczeństwo Pregnabit zostało potwierdzone w wielu testach oraz badaniach, które przeprowadziliśmy oraz które zleciliśmy. Potwierdzają je również eksperci, którzy korzystają z naszego urządzenia. Obecnie w Polsce system Pregnabit jest dostępny w ponad 40 placówkach medycznych.

KTG w dowolnym czasie i miejscu

T.P.: Pregnabit to urządzenie mobilne, co oznacza, że może być wykorzystane nawet w domu. Czy używanie go jest proste, czy może wymaga specjalnego przygotowania?

Dr n. med. P. Wizińska-Socha: TeleKTG to bardzo intuicyjne urządzenie, jego obsługa jest łatwiejsza niż użytkowanie nowoczesnych telefonów komórkowych, w których mnogość funkcji może sprawiać problemy niejednemu z nas.

W czasie wizyty u lekarza lub położnej ciężarna, która będzie korzystała z systemu Pregnabit, jest szczegółowo instruowana, w jaki sposób podłączyć czujniki, aby zapis KTG był prawidłowy. Zazwyczaj pierwsze badanie wykonuje w obecności lekarza lub położnej.

Mama otrzymuje także materiały pomocnicze na temat urządzenia. Może również skorzystać z informacji oraz filmów instruktażowych dostępnych online, np. na stronie www.pregnabit.com Samo urządzenie Pregnabit jest bardzo przyjazne i prowadzi mamę krok po kroku, wyświetlając czytelne instrukcje na ekranie. Wszystko jest bardzo intuicyjne i proste w obsłudze, mamy świetnie sobie z nim radzą i doceniają fakt, że urządzenie można zabrać ze sobą wszędzie.

T.P.: Dziękuję za rozmowę.

Zdjęcia urządzenia: www.pregnabit.com


5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/01/2018, Data aktualizacji: 01/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *