Kardiotokografia (badanie KTG) - na czym polega? - Badaniaprenatalne.pl

Badanie KTG (kardiotokografia) – czym jest, jak przebiega, kiedy się je wykonuje?

kardiotokografia

Badanie KTG (kardiotokografia) umożliwia rejestrację czynności serca płodu oraz czynności skurczowej macicy. Przy prawidłowo przebiegającej ciąży badanie wykonywane jest pod sam koniec jej trwania oraz podczas porodu. W przypadku wystąpienia patologii badanie wykonuje się już od 28 tygodnia ciąży (nawet do kilku razy w ciągu dnia). KTG potrafi wychwycić stany zagrażające zdrowiu, a nawet życiu dziecka, m.in. niedotlenienie czy zakażenie wewnątrzmaciczne.

Badanie KTG powinno trwać co najmniej 30 minut, a w sytuacji zaobserwowania nieprawidłowości w zapisie kardiotokograficznym czas ten może zostać wydłużony nawet do 1 godziny. Kardiotokografię wykonuje się na 2 sposoby – poprzez monitorowanie zewnętrzne (w większości przypadków) oraz monitorowanie wewnętrzne.

Jakich informacji o stanie zdrowia dziecka udziela badanie KTG?

W trakcie badania KTG lekarz zwraca uwagę na wszelkie wahania w czynności serca płodu. Generalnie czynność serca płodu powinna mieścić się w granicach 110-160 uderzeń/minutę. Jeśli serce bije szybciej, mówimy o tachykardii, jeśli wolnej, to mamy do czynienia z bradykardią.

Wyróżnia się kilka rodzajów zmian częstości akcji serca płodu – akcelerację, decelerację oraz oscylację. Akceleracja oznacza przyspieszenie akcji serca płodu o ok. 15 uderzeń/minutę, utrzymujące się ok. 10 sekund. Taki wynik świadczy o dobrym stanie dziecka. Deceleracja to z kolei krótkotrwały spadek częstości akcji serca płodu poniżej poziomu częstości podstawowej, utrzymujący się przez 15 sekund lub dłużej. Oscylacje to natomiast wszelkie zmiany (wahania) liczby uderzeń.

Badanie KTG – jak wygląda monitorowanie zewnętrzne?

Na brzuchu ciężarnej kobiety umieszcza się pasy z czujnikami – pelotami – które podłączane są do specjalnego aparatu. Jedna z pelot służy do mierzenia skurczów macicy, druga do mierzenia pracy serca dziecka. Wynik badania widoczny jest na monitorze. Badanie KTG wykonuje się w różnych warunkach. Standardowym badaniem kardiotokograficznym jest tzw. test niestresowy (inaczej kardiotokograficzny test akceleracyjno-ruchowy). Drugim rodzajem badania jest test stresowy (inaczej oksytocynowy).

Test niestresowy polega na ocenie występowania lub braku akceleracji, czyli przyspieszonej akcji serca. Jej obecność świadczy o tym, że dziecko jest odpowiednio dotlenione i ma się dobrze. Jeśli lekarz nie stwierdzi akceleracji, wykonuje się natomiast test stresowy. Wygląda on niemal tak samo, jedyna różnica polega na tym, że matce podawana jest oksytocyna, czyli hormon wywołujący skurcze macicy. Pod wpływem oksytocyny akceleracje powinny się uwidocznić.

Badanie KTG – jak wygląda monitorowanie wewnętrzne?

Kardiotokografia wewnętrzna jest badaniem wykonywanym bardzo rzadko, jedynie, gdy sytuacja wymaga bardziej szczegółowej diagnostyki. Wówczas czujnik przeprowadzany jest przez szyjkę macicy i umieszczany na główce płodu. Badanie to wykonuje się jednak dopiero po pęknięciu błon płodowych i przy rozwarciu wynoszącym 1-2 cm.

W jakich sytuacjach kardiotokografia jest wskazana?

Jeśli ciąża przebiega bez komplikacji, lekarze zalecają wykonanie KTG płodu, dopiero w dniu wyznaczonego terminu porodu. W przypadku ciąży przenoszonej, badanie powtarza się średnio co 2-3 dni aż do dnia rozwiązania.
Gdy ciąża kobiety jest powikłana kardiotokografię wykonuje się wcześniej – nawet kilka tygodni przed planowanym terminem porodu.

Wskazaniem do wcześniejszego przeprowadzenia badania KTG będzie m.in.:

 • ciąża wielopłodowa;
 • hipotrofia płodu;
 • cukrzyca u matki;
 • nadciśnienie tętnicze u matki; choroba nerek u matki;
 • choroba płuc u matki;
 • wady serca płodu;
 • słabe/ nieodczuwalne ruchy dziecka;
 • urazy brzucha;
 • krwawienie z pochwy;
 • wiek matki;
 • powikłania w poprzedniej ciąży.

Czy badanie KTG jest bezpieczne?

Tak, badanie jest uznawane za bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla płodu. Podczas kardiotokografii lekarz nie ingeruje w ciało dziecka i matki, jest ona więc też całkowicie bezbolesna.

Dowiedz się więcej: Wszystko o badaniach prenatalnych


Autor: www.badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie: pressmaster/pl.123rf.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

 

Data publikacji: 20/08/2018, Data aktualizacji: 11/12/2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content