Fetoskopia, biopsja tkanek płodu - prenatalne badania diagnostyczneBadaniaprenatalne.pl

Prenatalne badania diagnostyczne: fetoskopia

fetoskopia

Fetoskopia to diagnostyczne badanie prenatalne, polegające na biopsji tkanek płodu. Chociaż nie jest wolne od ryzyka powikłań, pozwala na pobranie fragmentów tkanek, a także zauważenie, zbadanie i wyeliminowanie wielu chorób u nienarodzonego jeszcze dziecka. Tego typu badanie prenatalne zalecane jest jednak tylko w szczególnych przypadkach.

Wskazania do fetoskopii

Fetoskopia może być zlecona wtedy, kiedy istnieje podejrzenie co do poważnych wad genetycznych czy chorób płodu oraz w przypadku braku możliwości zastosowania innych metod.

Wskazaniami są: wiek kobiety powyżej 35. roku życia, nieprawidłowości wykazane podczas badania USG, choroby genetyczne w rodzinie ojca lub matki, a także posiadanie już dziecka lub dzieci z wadami genetycznymi.

Najlepiej wykonać to badanie między 18. a 20. tygodniem ciąży, ale istnieją także inne możliwości. Musi się ono jednak odbyć nie wcześniej niż w tygodniu 16. i nie później niż w 25 tygodniu ciąży.

Fetoskopia. Jak wygląda badanie?

To badanie prenatalne jest inwazyjne – polega na wprowadzeniu niewielkiej rurki z sondą i kamerą (fiberoendoskop) do worka owodniowego i późniejszej obserwacji płodu oraz pobieraniu fragmentów różnych tkanek.

Fiberoendoskop przypomina teleskop, posiada lampy i obiektyw. Przed zabiegiem lekarz odkaża i znieczula miejscowo brzuch przyszłej mamy, po czym robi niewielkie nacięcie w tym miejscu i macicy, by móc wprowadzić urządzenie. Jednocześnie używa aparatu do USG, dzięki któremu możliwe jest oglądanie samego przebiegu zabiegu.

Co umożliwia fetoskopia?

Badanie fetoskopowe jest bardzo zaawansowane technologicznie, dzięki czemu umożliwia zarówno oglądanie płodu, jak i pobieranie fragmentów tkanek czy nawet podjęcie próby leczenia dziecka jeszcze nienarodzonego. Lekarz może obserwować płód i łożysko, a także robić im zdjęcia, co pozwala na zauważenie wielu wad w budowie, np. twarzy czy kończyn.

Podczas badania pobrać da się również krew, fragmenty tkanek, próbki łożyska i innych elementów do diagnostyki. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wielu chorób, których tak szybko nie da się ujawnić w inny sposób. Co więcej, fetoskopia to także możliwość przeprowadzania zabiegów w łonie matki.

Fetoskopia. Wyniki badania i diagnoza

Oprócz wykrycia wad w budowie i rozwoju płodu, dzięki przeprowadzeniu fetoskopii leczyć można przepuklinę przeponową, torbiele splotów naczyniówkowych czy atrezję oskrzeli, a także wady układu nerwowego. Badanie pozwala również zmniejszyć guzy czy wykryć choroby (talasemia, anemia sierpowata) dzięki pobraniu krwi. Podczas badania fetoskopowego umożliwione jest także przetaczanie krwi.

Zobacz też: Badania prenatalne – dlaczego warto wiedzieć wcześniej

Fetoskopia. Powikłania po badaniu

Badanie fetoskopowe może w bardzo dużym stopniu przyczynić się do poprawy stanu zdrowia nienarodzonego dziecka i umożliwić szybkie działanie, jednak niesie ze sobą także ryzyko powikłań. Najpoważniejszym powikłaniem fetoskopii jest poronienie, która zdarza się w 3-5% przypadków.

Możliwe jest także wyciekanie płynu owodniowego (4%) lub przedwczesny poród (7-8%). Obecnie w Polsce badanie wykonywane jest raczej rzadko, jednak warto wiedzieć o możliwościach, jakie niesie, a których nie gwarantują mniej inwazyjne metody.


Prenatalne badania diagnostyczne: fetoskopia
5 Liczba ocen: 1

Przeczytaj również:

21/06/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
zakrzepica w połogu
Zakrzepica w połogu? Zdarza się częściej, niż myślisz!

Każda przyszła mama wie, że podczas ciąży rośnie ryzyko zakrzepicy, m.in. ze względu na zmiany hormonalne. Niewiele zdaje sobie jednak sprawę, że podczas połogu, czyli ok. 6-tygodniowego okresu, gdy kobiece ciało wraca do stanu sprzed...

Zamknij