Urlop macierzyński po poronieniu

Bez względu na długość trwania Twojej ciąży (może to być nawet kilka tygodni) jeśli pracujesz, masz prawo ubiegać się o urlop macierzyński. Jego wymiar to 56 dni od dnia poronienia. Dziecko musi być jednak zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego – to akt urodzenia jest dokumentem przekazywanym pracodawcy. Do rejestracji potrzebujesz karty martwego urodzenia wydawanej przez szpital.

Urlop macierzyński po poronieniu: krok 1 – odebranie karty martwego urodzenia

Pierwszym krokiem do przejścia na urlop macierzyński po poronieniu jest odebranie karty martwego urodzenia dziecka ze szpitala. Placówka ma obowiązek ją wydać. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że dokument wydawany jest tylko wtedy, kiedy znana jest płeć dziecka. Lekarz może nie być w stanie jej określić (najczęściej wtedy, gdy ciąża trwała mniej niż 16 tygodni) – wtedy masz prawo wykonać genetyczne badania płci dziecka.

.
By to zrobić, wypożyczasz ze szpitala próbki dziecka, a później zlecasz test w prywatnym laboratorium. Korzystając z badań genetycznych, płeć da się określić jednoznacznie – niezależnie od wieku ciąży. Wynik badania (dostępny zwykle już w kilka dni) przedstawiasz w szpitalu, by następnie odebrać kartę martwego urodzenia. Dzięki temu możliwe będą kolejne kroki, w tym odebranie należnych świadczeń.

Urlop macierzyński po poronieniu: krok 2 – rejestracja dziecka w USC

Po wydaniu karty martwego urodzenia dziecka, szpital przekazuje ją najczęściej bezpośrednio do USC w czasie 1 dnia. Może również oddać ją rodzicom – wtedy na dopełnienie formalności i przyniesienie jej do urzędu masz 3 dni. Jeśli decydujesz się na wykonanie badań płci po poronieniu, termin na przekazanie dokumentu liczy się od dnia dostarczenia wyników testu, ponieważ to wtedy zostaje sporządzona karta martwego urodzenia. W USC następuje rejestracja dziecka. Otrzymujesz jego akt urodzenia, na którym znajdują się jego dane osobowe, dane osobowe Twoje i ojca dziecka oraz adnotacja o urodzeniu martwym. Ten dokument zastępuje także akt zgonu.

Więcej informacji o rejestracji dziecka po poronieniu w Urzędzie Stanu Cywilnego

.
Dzięki rejestracji w USC możesz zarówno skorzystać z urlopu, jak i odebrać zasiłek pogrzebowy (4000 złotych po organizacji pogrzebu) oraz pieniądze z polisy ubezpieczeniowej – jeśli była wykupiona i jeśli obejmuje odszkodowanie za takie zdarzenie. Te świadczenia to nie tylko zwrot kosztów za pogrzeb, ale również możliwość sfinansowania chociaż części badań przyczyn poronienia.

Urlop macierzyński po poronieniu: krok 3 – wniosek do pracodawcy

Przysługuje Ci 56 dni urlopu macierzyńskiego, które liczone są od dnia poronienia. Konieczne jest jednak złożenie wniosku do pracodawcy i przedstawienie mu odebranego wcześniej z USC aktu urodzenia dziecka. Udzielenie urlopu przez pracodawcę w tym przypadku jest obowiązkowe – bez żadnych dodatkowych wymagań czy roszczeń. Nie może on wymagać od Ciebie dokumentacji medycznej czy np. zaświadczenia o pogrzebie. Wiele kobiet odbiera jedynie L4 po poronieniu na kilka-kilkanaście dni – płatne 80%. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że urlop macierzyński zastępuje L4 i jest płatny 100%.

Więcej informacji

Szukasz informacji na temat swoich praw oraz badań po poronieniu? Napisz na lub zadzwoń pod numer telefonu 578 217 111 aby porozmawiać z konsultantem medycznym.

REKLAMA

5/5 - (5 głosów / głosy)

Data publikacji: 13/10/2016, Data aktualizacji: 09/11/2021

3 odpowiedzi na “Urlop macierzyński po poronieniu”

  1. Martwym urodzeniem określa się utratę dziecka po 22 tygodniu, przed jest traktowane jako poronienie.

  2. Anka Anka pisze:

    Czy jako martwe urodzenie traktuje się także sytuację wywołania poronienia w 13 tc do terminacji (stwierdzone wady letalne płodu)?

  3. Lena Lena pisze:

    Witam,
    jestem już miesiąc po urlopie macierzynskim i w dalszym ciągu nie otrzymałam żadnych pieniędzy z ZUS-u. Nie wiem o co chodzi, a bezpośrednio w placówce ZUS-u dowiedziałam się jedynie, że to pracodawca ma się do nich zgłosić a nie ja. Pracodawca z kolei twierdzi, że księgowa wszystko wysłała… Nie wiem co robić i obawiam się, że mogą mi przepaść te pieniądze za urlop macierzyski po poronieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *