Określenie płci dziecka przy pomocy tradycyjnego USG jest możliwe dopiero ok. 16 tygodnia ciąży. Niestety czasem – z powodu poronienia – ciąża kończy się wcześniej i ustalenie jakiej płci było dziecko jest niemożliwe. W takiej sytuacji jedynie badania genetyczne będą potrafiły ją określić. Ile kosztuje i jak wykonać takie badanie?
Badanie genetyczne materiału z poronienia w kierunku płci dziecka kosztuje niecałe 400 zł. W tę cenę bardzo często wliczony jest też kurier, który odbiera próbki z domu lub ze szpitala i zawozi je prosto do placówki, która ma wykonać badanie. Czas realizacji wynosi od kilku do kilkunastu dni.
Narządy rozrodcze rozwijają się stopniowo i są widoczne dopiero po pewnym czasie od poczęcia. Natomiast płeć genetyczna zostaje nam przypisana już w chwili połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Badanie DNA jest więc w 100 % pewne, a wynik jednoznaczny, bez względu na to, którym momencie je zrobimy.
Jeśli chcesz wykonać badanie płci po poronieniu, uzupełnij poniższy formularz zlecenia badania i wykonaj badanie w renomowanym laboratorium genetycznym testDNA. Wynik otrzymasz już w przeciągu 3-4 dni roboczych od momentu dotarcia próbki do laboratorium.
Po uzupełnieniu poniższego formularza badania konsultant medyczny skontaktuje się z Państwem, poprowadzi Cię krok po kroku przez całą realizacje badania oraz powie w jaki sposób zabezpieczyć próbkę z poronienia do badania.
Pamiętaj, że po poronieniu możesz wykonać również badania określające przyczynę poronienia. Dzięki temu będziesz mogła szybciej wrócić do równowagi, aby jak najlepiej przygotować się do kolejnej ciąży.
Do badania z powodzeniem nadają się fragmenty tkanek poronnych (kosmówka, kosmki kosmówki, pępowina, przypępowinowe fragmenty łożyska albo pęcherzyk płodowy). Jeśli do poronienia doszło w domu, kobieta może zabezpieczyć takie próbki samodzielnie, korzystając z jałowego kubeczka na mocz i soli fizjologicznej.
Jeśli poronienie miało miejsce w szpitalu, to próbkę do badania powinien zabezpieczyć lekarz. Kobieta musi jednak poinformować go, że chce takie badanie wykonać i poprosić o zabezpieczenie materiału poronnego.
Co może być próbką do badania w kierunku płci dziecka po poronieniu? Najlepszym materiałem jest wspomniana już kosmówka, zabezpieczona w soli fizjologicznej. Szpital wypożycza próbki laboratorium, a to po skończonym badaniu laboratorium oddaje je z powrotem szpitalowi lub rodzicom, którzy chcą dokonać pochówku.
Znajomość płci dziecka jest niezbędna, jeśli rodzice chcą skorzystać ze świadczeń przysługujących im po poronieniu. Z chwilą utraty ciąży kobiecie należy się bowiem 56-dniowy urlop macierzyński po poronieniu, a jeśli dokona pochówku, to również zasiłek pogrzebowy w wysokości 4 000 zł.
By matka mogła jednak skorzystać ze swoich praw, Urząd Stanu Cywilnego musi jej wydać akt urodzenia dziecka z adnotacją o śmierci. Urząd nie sporządzi jednak tego dokumentu, jeśli szpital (lub sami rodzice) nie dostarczą mu karty martwego urodzenia. Ta z kolei jest wypełniana tylko wtedy, gdy znana jest płeć dziecka.
Dowiedz się więcej: Prawa rodziców po poronieniu
Badania genetyczne w wielu przypadkach pozwalają odpowiedzieć na pytanie: „Co było powodem poronienia?” Jest tak dlatego, że za prawie 70% wszystkich poronień odpowiadają wady genetyczne u dziecka, najczęściej polegające na błędnej liczbie chromosomów.
Ich obecność nie pozwala dziecku prawidłowo się rozwijać i w pewnym momencie ciąża ulega samoistnemu poronieniu. Wykonując badanie genetyczne materiału z poronienia, partnerzy mogą więc szybko dowiedzieć się, co było przyczyną utraty ich ciąży i przy pomocy specjalisty (najlepiej genetyka) podjąć kroki, które dadzą im szansę w niedługim czasie zostać rodzicami.
Data publikacji: 22/08/2017, Data aktualizacji: 05/04/2022
Dodaj komentarz