Przedwczesny poród w 27 tygodniu ciąży – jakie są szanse dziecka?

przedwczesny poród w 27 tygodniu

Dzieciom często za bardzo spieszy się na świat. W konsekwencji wiele z nich chce przyjść na świat przed terminem, co może być bardzo niebezpieczne. Poród przedwczesny jest zagrożeniem dla życia i zdrowia dziecka. Im wcześniej dziecko przyjdzie na świat, tym mniejsze są jego szanse na przeżycie. A czym grozi przedwczesny poród w 27 tygodniu ciąży? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Poród w 27 tygodniu ciąży – szanse na przeżycie
  2. Czym grozi przedwczesny poród w 27 tygodniu ciąży?
  3. Jak rozpoznać przedwczesny poród w 27 tygodniu ciąży?

Poród w 27 tygodniu ciąży – szanse na przeżycie

Dziecko powinno urodzić się między 38 a 42 tygodniem ciąży. Właśnie wtedy dziecko jest gotowe do pojawienia się na świecie. Jeśli jednak postanowi ono narodzić się w 27 tygodniu ciąży, to jego szanse na przeżycie będą dość duże. Nasz maluszek niestety nie będzie w stanie przetrwać samodzielnie, dlatego będzie musiał zostać umieszczony w inkubatorze. Będzie on w nim podłączony do specjalnej temperatury podtrzymującej życie. Wcześniak będzie musiał także być karmiony przez sondę.

Zobacz również: Jak rozpoczyna się poród? Kiedy trzeba jechać na salę porodową?

Czym grozi przedwczesny poród w 27 tygodniu ciąży?

U wcześniaków urodzonych w 27 tygodniu ciąży bardzo często dochodzi do schorzenia zwanego retinopatią wcześniaków. Jest to choroba niedojrzałej siatkówki spowodowana jej rozwarstwieniem. Pojawia się ona często po porodzie przedwczesnym w 27 tygodniu ciąży, ponieważ na tym etapie dzieci nie mają jeszcze całkowicie rozwiniętej siatkówki.

Wcześniactwo jest związane także z powikłaniami, które mogą pojawić się od razu lub dopiero w trakcie rozwoju dziecka. Najczęstsze z nich to:

• Zaburzenia wzroku i słuchu
Choroby serca
• Zaburzenia oddychania
Niepełnosprawność intelektualna
• Problemy z nauką
• Problemy z koncentracją

Zobacz również: Czy termin porodu może się zmienić?

Jak rozpoznać przedwczesny poród w 27 tygodniu ciąży?

Poród przedwczesny możemy rozpoznać przede wszystkim poprzez pojawienie się skurczy, które nieco przypominają skurcze menstruacyjne. Stają się one stopniowo coraz częstsze i bardziej regularne. Ciężarna może odczuwać także ucisk w miednicy i kroczu, ból w dolnej części pleców oraz skurcze w jelitach. Pojawić może się także krew lub wodnista różowawa wydzielina z dróg rodnych.

Gdy tylko rozpoznamy, że rozpoczął się u nas poród przedwczesny, to powinniśmy jak najszybciej jechać do szpitala. Liczy się tutaj czas. Im szybciej dotrzemy do szpitala, tym większa jest szansa, że lekarzom uda się zatrzymać poród przedwczesny.

 

Oceń

Data publikacji: 02/03/2023, Data aktualizacji: 22/03/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *