Poród w samolocie – jakie obywatelstwo ma dziecko?

poród w samolocie

Poród w samolocie nie zdarza się zbyt często. Wynika to z faktu, że kobiety po 28. tygodniu ciąży mogą być wpuszczane na pokład jedynie za okazaniem zaświadczenia od lekarza [1]. Co w sytuacji, gdy jednak dojdzie do porodu w samolocie? Jakie są procedury i jakie obywatelstwo zostanie przyznane dziecku? Odpowiadamy na te pytania.

Spis treści:

1. Poród w samolocie – jakie obowiązują procedury?
2. Poród w samolocie nie zdarza się często
3. Poród w samolocie – obywatelstwo dziecka – od czego zależy?
4. Często zadawane pytania o poród w samolocie

Poród w samolocie – jakie obowiązują procedury?

Na wypadek niespodziewanego porodu w samolocie kobiecie może zostać udostępnione specjalne pomieszczenie z łóżkami dla załogi. Jeśli takowego brak, należy zwolnić rząd siedzeń dla pasażerów lub udostępnić odpowiednią ilość miejsca na podłodze w korytarzu [2]. Stewardesy są wyszkolone na wypadek różnych sytuacji awaryjnych, w tym także, gdyby nastąpiła konieczność odebrania porodu w samolocie lub trzeba było przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową [3]. W praktyce często jednak zdarza się, że pośród pasażerów jest lekarz lub pielęgniarka i oni odbierają poród.

Poród w samolocie nie zdarza się często

Do porodu w samolocie nie dochodzi często, ponieważ lekarze odradzają swoim pacjentkom latanie w zaawansowanej ciąży [1]. Większość linii lotniczych nie wpuszcza takich kobiet na podkład, chyba że okażą one zaświadczenie od lekarza. Najwięcej przypadków podniebnych porodów dotyczy wcześniaków [3].

Zobacz również: Dieta po porodzie – co można a czego nie? Obalamy mity!

Poród w samolocie – obywatelstwo dziecka – od czego zależy?

Jakiej narodowości będzie maluch, jeśli miał miejsce poród w samolocie? Obywatelstwo dziecka zależy od krajowych regulacji. Na mocy prawa międzynarodowego przestrzeń powietrzna nad danym państwem stanowi część tego państwa, jednak nie każdy kraj przyznaje obywatelstwo tylko za to, że ktoś urodzi się na jego terenie [2]. Tak jest zgodnie z tzw. prawem ziemi (ius soli) – wtedy obywatelstwo jest przyznawane ze względu na miejsce narodzin. Natomiast prawo krwi (ius sanguinis) odnosi się do nadania obywatelstwa po rodzicach (dziecko nabywa obywatelstwo tego kraju, którego obywatelem jest przynajmniej jedno z rodziców) [4].

Prawo ziemi jest respektowane w obu Amerykach – dziecko urodzone nad państwami takimi jak Argentyna, Brazylia, Meksyk czy też USA, staje się obywatelem amerykańskim [2]. Co ciekawe, zasada ta dotyczy nie tylko samolotów, ale także statków handlowych oraz okrętów [4]. Tymczasem prawo krwi obowiązuje między innymi w takich krajach jak: Austria, Czechy, Niemcy czy też Norwegia [4]. Zgodnie z prawem amerykańskim, jeśli dziecko urodzi się nad regionem nienależącym do żadnego kraju, jest ono oficjalnie klasyfikowane jako „urodzone w powietrzu” [5].

Zobacz również: Obwisły brzuch po porodzie – jak go ujędrnić?

Często zadawane pytania o poród w samolocie

1. Co się dzieje, gdy dziecko urodzi się w samolocie?

Jeśli poród w samolocie przebiega bez większych komplikacji, podróż przebiega zgodnie z planem. Natomiast w przypadku wystąpienia problemów może zostać zarządzone lądowanie awaryjne. Jeśli na pokładzie jest lekarz lub pielęgniarka, zwykle decydują się oni na odebranie porodu.

2. Czy dziecko urodzone w samolocie ma darmowe loty?

Niektóre linie lotnicze honorują noworodki darmowymi lotami. Natomiast w przypadku tych dzieci, które przyszły na świat w samolocie, zdarzały się przypadki, że otrzymały one możliwość darmowego lata do końca życia. Tego typu prezent sprawiły swoim najmłodszym pasażerom np. linie Polar Airlines oraz Thai Airways.

3. Jakie ma obywatelstwo dziecko urodzone w samolocie?

To, jakiej narodowości jest dziecko urodzone w samolocie, zależy od stanowiska konkretnego państwa. Niektóre kraje kierują się prawem krwi (dziecko otrzymuje obywatelstwo po jednym z rodziców), a inne prawem ziemi (przyznawane jest obywatelstwo tego kraju, nad którym miał miejsce poród).


Źródła:

1. https://epozytywnaopinia.pl/czy-w-ciazy-mozna-podrozowac-samolotem/

2. https://tech.wp.pl/porod-w-samolocie-czy-mozna-odebrac-go-bezpiecznie-i-jakie-bedzie-obywatelstwo-dziecka,6374479138674305a

3. https://www.insider.com/what-happens-when-you-give-birth-on-a-plane-2021-5

4. https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1411188,porod-w-samolocie-jakie-obywatelstwo-u-dziecka.html

5. https://www.cntraveler.com/story/what-happens-to-babies-born-on-planes

 

Oceń

Data publikacji: 29/03/2022, Data aktualizacji: 30/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *