Dieta po porodzie – co można a czego nie? Obalamy mity!

Dieta po porodzie – co można a czego nie? Obalamy mity!

dieta po porodzie

Karmienie piersią to najzdrowszy sposób żywienia niemowląt – pokarm kobiecy wytwarzany przez zdrową matkę w pełni zaspokaja zapotrzebowanie niemowlęcia na wszystkie niezbędne składniki odżywcze [1]. Wokół diety po porodzie narosło jednak wiele mitów. Co jest prawdą, a co nie? Co jeść po porodzie, a czego nie jeść po porodzie? Oto fakty na temat diety po porodzie.

Spis treści:

  1. Dieta po porodzie – fakty i mity na temat odżywiania się w ciąży
  2. Co jeść po porodzie? Czego nie jeść po porodzie?
  3. Często zadawane pytania o dietę po porodzie

Dieta po porodzie – fakty i mity na temat odżywiania się w ciąży

Dieta po porodzie nie powinna się składać z produktów, które mogą powodować alergie, np. mleka krowiego lub glutenu – MIT

Mimo powszechnego przekonania o tym, że kobieta karmiąca piersią powinna wyeliminować ze swojej diety produkty potencjalnie uczulające (np. mleko krowie, truskawki lub żywność wytworzoną z pszenicy), w rzeczywistości takie postępowanie może być szkodliwe dla zdrowia [2] [3]. W okresie karmienia piersią nie wolno stosować diet eliminacyjnych na wszelki wypadek, dopiero gdy u kobiety faktycznie zostanie zdiagnozowana nietolerancja laktozy lub celiakia, wskazana jest bardziej restrykcyjna dieta, nie tylko po porodzie, ale przez całe życie. Co więcej, badania pokazują, iż spożycie przez karmiącą matkę produktów potencjalnie alergogennych nie zwiększa ryzyka wystąpienia u dziecka alergii, wręcz przeciwnie, zwiększa szanse na nabycie tolerancji pokarmowej [2].

Niedożywienie i odwodnienie kobiety w okresie laktacji prowadzi do zmniejszenia ilości produkowanego mleka, ale nie wpływa na jakość wytwarzanego pokarmu – FAKT

Mimo odwodnienia lub niedoborów żywieniowych w diecie po porodzie zawartość mleka jest utrzymywana na podobnym poziomie. Niestety dzieje się tak kosztem zdrowia organizmu kobiety, z którego rezerw czerpane są składniki pokarmowe dla dziecka [4]. Co więcej, niedożywienie i odwodnienie kobiety w okresie laktacji prowadzi do zmniejszenia ilości produkowanego pokarmu oraz pogarsza jego dobroczynne właściwości immunologiczne.

Picie naparów ziołowych przez kobietę karmiącą nie wpływa na laktację – MIT

Zioła mogą wpływać pozytywnie na laktacje (są to tzw. galaktogogi) lub ją zaburzać (są to tzw. antygalaktogi). Do galaktogogów należy koper włoski lub jęczmień, tymczasem działanie polegające na hamowaniu laktacji wykazują szałwia oraz mięta pieprzowa [4] [5]. Ponieważ jednak brakuje badań na temat skutków ubocznych stosowania ziół w okresie laktacji, nie wolno ich przyjmować bez konsultacji z lekarzem.

Kofeina, spożywana w nadmiernych ilościach, może wpływać negatywnie na dziecko – FAKT

O ile spożycie do 300 mg kofeiny dziennie jest stanowi zagrożenia dla dziecka, o tyle już większe ilości mogą być niebezpieczne i przyczyniać się do bezsenności, kolki oraz pobudzenia [4].

Alkohol i nikotyna nie przechodzą z mlekiem do dziecka – MIT

Zarówno alkohol, jak i nikotyna przechodzą z mlekiem matki do dziecka i są dla niego bardzo szkodliwe [4]. Spożywanie alkoholu w okresie laktacji powoduje opóźnienia w rozwoju psychoruchowym oraz odpowiada za zaburzenia wzrastania, natomiast przekazywanie dziecku nikotyny (zarówno podczas palenia czynnego, jak i biernego) zwiększa ryzyko wystąpienia kolki, chorób układu oddechowego, a także zespołu nagłego zgonu niemowląt [6].

Po porodzie może być konieczna suplementacja – FAKT

Ponieważ zapotrzebowanie organizmu matki w okresie laktacji jest bardzo wysokie, zdarza się, że poza stosowaniem dobrze zbilansowanej diety konieczna jest także suplementacja, np. witaminą D3 lub wapniem [4] Decyzję o jej włączeniu powinien jednak podjąć lekarz.

Zobacz również: Podcięcie wędzidełka u dziecka

 

Co jeść po porodzie? Czego nie jeść po porodzie?

Co powinna jeść matka karmiąca po porodzie? Dieta po porodzie polega na przestrzeganiu podstawowych zasad Piramidy Żywienia opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie [7]. Co jeść po porodzie? Wskazane są produkty bogate w węglowodany złożone, białka, wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy i składniki mineralne. Zalecane jest także picie około 3 litrów płynów dziennie. Czego nie jeść po porodzie? Warto zrezygnować z produktów typu fast-food, cukrów prostych oraz ograniczyć spożycie soli i potraw, które są ciężkostrawne.

Zobacz również: Jak wygląda połóg w różnych kulturach?

Często zadawane pytania o dietę po porodzie

Co jeść zaraz po porodzie?

Dieta po porodzie powinna uwzględniać produkty zbożowe, żywność bogatą w białka roślinne i zwierzęce, warzywa, owoce oraz zdrowe tłuszcze roślinne i zwierzęce.

Jakie owoce można jeść po porodzie?

Po porodzie kobieta powinna jeść te owoce, które są dobrym źródłem niezbędnych składników odżywczych i nie powodują u niej uczulenia. Wskazane są np.: banany, mango, melony, morele, pomarańcze oraz suszone śliwki.

Co można jeść po cięciu cesarskim?

Dieta po porodzie przez cesarskie ciecie powinna wspomagać regenerację organizmu oraz przyspieszać gojenie się rany pooperacyjnej. Wskazane są produkty lekkostrawne, bogate w pełnowartościowe białko, a także witaminy A, E, B6 oraz B12. W diecie nie może zabraknąć również błonnika, wapnia i żelaza.

 


Źródła:
1. Szajewska H. et al. Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci. Standardy Medyczne – Pediatria 13: 9-24 (2016)
2. Lewicka K. Diet for breastfeeding mothers – myths and facts about nutrition during lactation. Polish nursing 73(3) (2019)
3. Jeurink P. V. et al. Importance of maternal diet in the training of the infant’s immune system during gestation and lactation. Critical Reviews in Food Science and Nutrition, 59(8): 1311-1319 (2019)
4. Borszewska-Kornacka, M. K. et al. Stanowisko ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji. Standardy Medyczne – Pediatria, 10: 265-279 (2013)
5. Babczyńska-Gratzke M., Nehring-Gugulska M. Zioła i ich stosowanie w czasie laktacji. W: Karmienie Piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców laktacyjnych i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. Medycyna Praktyczna: 349–354 (2017)
6. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/103226,stosowanie-uzywek-a-laktacja
7. https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/

Oceń

Data publikacji: 27/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *