Kolka u niemowlaka. Kiedy boli i kłuje…

kalendarz szczepień niemowlaka

Zostałeś w domu sam ze swoim maluszkiem. Masz już plan na to jak wspaniale spędzicie ten czas. Twoje plany pokrzyżowały się jednak. Dziecko bowiem cały czas płacze, kopie nóżkami, zaciska piąstki. Próbujesz wszystkiego aby odwrócić jego uwagę. Nie pomagają jednak ani głupie miny, ani nawet Twój słowiczy śpiew. Może to kolka?

Jesteś już na skraju wytrzymałości? Nie łam się ! Prawdopodobnie Twojego malucha trapi kolka. Sprawdź czy jego brzuszek jest twardy , jeśli tak przystąp do unieszkodliwiania wroga!

Czym jest kolka u niemowlaka?

Kolka u niemowlaka  jak sama nazwa wskazuje objawia się kłuciem w brzuszku dziecka. Sam niejednokrotnie miałeś z nią do czynienia po wyczerpującym biegu lub innym wysiłku. Pamiętasz co wtedy czułeś ? Kolka może trwać kilka minut, ale także kilka godzin. Nie wiadomo dokładnie co ją powoduje. Niektórzy twierdzą, że przyczyna takiego stanu rzeczy jest niedobrze jeszcze ukrwiony układ pokarmowy.

Nieprawidłowe jedzenie ( połykanie powietrza wraz z pokarmem) oraz nieuporządkowany tryb życia niemowlaka może spowodować, że kolka będzie towarzyszyć mu częściej. Bez paniki ! Dolegliwości te ustąpią kiedy twoja pociecha przekroczy magiczna granice trzech miesięcy. Do tego czasu masz dwa wyjścia albo będziesz zapierał się rekami i nogami przed „sam na sam” z dzieckiem albo nauczysz się walczyć z kolką.

Jak unieszkodliwić kolkę u niemowlaka ?

Kiedy dziecko przez dłuższą chwilę nie przestaje płakać rodzica zaczyna dopadać frustracja i poczucie bezsilności. Nie dzwoń przypadkiem na 911 , zapewniam Cię, iż poradzisz sobie z tym sam! Jest kilka sposobów, które mogą złagodzić kolkę. Możesz spróbować położyć swojego malucha na brzuszku na zwiniętym ręczniku albo na pochyłej powierzchni. Innym sposobem jest noszenie dziecka , podczas którego powinieneś delikatnie je kołysać. Jeśli to nie poskutkuje spróbuj ciepłego okładu na brzuszek albo masażu.

W tym drugim przypadku połóż dziecko i delikatnie, kolistymi ruchami masuj jego brzuszek w stronę przeciwną do wskazówek zegara. Podczas masażu zaleca się aby delikatnie przycisnąć kolanka niemowlaka do brzuszka po to by zwiększyć ciśnienie i umożliwić oddanie gazów . Innym sposobem na uspokojenie dziecka jest zaangażowanie w pobliżu monotonnych szumów. Ich źródłem może być na przykład suszarka bądź też odkurzacz. Jeśli jesteś weteranem w opiece nad pociechą i niestraszna Ci kąpiel, to wiedz, że ona również jest świetnym sposobem na złagodzenie bólu. Podczas kąpieli możesz się pokusić o delikatny masaż brzuszka dziecka.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne. To co działa na jednego malucha , w przypadku drugiego nie przynosi żadnych rezultatów. Znajdź sposób na pokonanie tego strasznego potwora jakim jest kolka, który będzie dawał najlepsze efekty w przypadku Twojej pociechy. Pokonanie kolki i wprawienie dziecka w dobry nastrój na pewno przyniesie Ci ogromną dumę i satysfakcję. Tak więc do boju tatusiu

PS. Zawsze możesz zadzwonić i poprosić o pomoc teściową. Pojawia się tutaj pytanie, który smok będzie wówczas groźniejszy ?

4.4/5 - (7 głosów / głosy)

Data publikacji: 17/06/2015, Data aktualizacji: 29/10/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *