Obwisły brzuch po porodzie – jak go ujędrnić?

brzuch po porodzie

Obwisły brzuch po porodzie to całkowicie naturalne zjawisko. Co zrobić, żeby szybko wrócić do formy i wyglądu sprzed ciąży? Jakie są skuteczne sposoby na ujędrnienie brzucha po ciąży? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Obwisły brzuch po porodzie – jak się go pozbyć?
  2. Domowe sposoby na obwisły brzuch po porodzie
  3. Dieta na ujędrnianie brzucha po porodzie
  4. Ujędrnianie brzucha po porodzie – zalecane ćwiczenia
  5. Często zadawane pytania o ujędrnianie brzucha po porodzie

Obwisły brzuch po porodzie – jak się go pozbyć?

Po ciąży u większości kobiet dochodzi do tymczasowej utraty elastyczności skóry, czego skutkiem jest obcisły brzuch po porodzie. Nieestetyczny problem występuje zarówno u pań, które są szczupłe, jak i u tych bardziej tęgich. Oto jak się go pozbyć [1] [2]:

• jeśli po porodzie na brzuchu pozostał niewielki nadmiar skóry, wystarczą domowe zabiegi pielęgnacyjne,
• gdy nadmiar skóry jest duży, ale nie towarzyszy mu przyrost tkanki tłuszczowej, warto zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz odpowiednie zbilansowanie diety,
• kiedy nadmiar skóry jest duży oraz towarzyszy mu nadmiar tkanki tłuszczowej, warto rozważyć zgłoszenie się do gabinetu medycyny estetycznej.

Zobacz również: Pielęgnacja krocza po porodzie

Domowe sposoby na obwisły brzuch po porodzie

Na obwisły brzuch po porodzie mogą pomóc domowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak masaż kolistymi ruchami szczotką bambusową czy też stosowanie preparatów ujędrniających zawierających witaminę E, dedykowanych kobietom po porodzie [3].

Zobacz również: Formalności po porodzie

Dieta na ujędrnianie brzucha po porodzie

Ujędrnienie brzucha po ciąży wspomoże stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety. W tym celu należy całkowicie zrezygnować z żywności typu fast food i potraw, które są ciężkostrawne. Zalecane jest spożywanie w dużych ilościach wody mineralnej, owoców i warzyw oraz chudego mięsa, a także zdrowe przygotowywanie potraw (np. poprzez duszenie) [3].

WAŻNE: W czasie karmienia piersią nie należy stosować żadnych diet restrykcyjnych, z uwagi na wysokie zapotrzebowanie dziecka na składniki pokarmowe, białka oraz tłuszcze

Ujędrnianie brzucha po porodzie – zalecane ćwiczenia

Na obwisły brzuch po porodzie pomogą treningi cardio – spacery, marsz, bieganie, pływanie oraz jazda na rowerze [1]. Dodatkowo warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i nóg, a także ćwiczenia na wzmocnienie dna miednicy [3]. Bardziej intensywne ćwiczenia na ujędrnianie brzucha po porodzie można rozpocząć dopiero po około 6-10 tygodniach po porodzie [3].

Często zadawane pytania o ujędrnianie brzucha po porodzie

Jak długo utrzymuje się brzuch po porodzie?

Obwisły brzuch po porodzie może się utrzymywać nawet przez kilka miesięcy. Wiele zależy od tego, jakie były BMI oraz kondycja kobiety przed zajściem w ciążę.

Czy brzuch po ciąży się wchłonie?

Brzuch po ciąży może powrócić do swojego dawnego wyglądu, jednak potrzeba do tego czasu.

Jak stracić brzuch po ciąży?

Ujędrnianie brzucha po porodzie można wspomóc poprzez stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz regularną aktywność fizyczną.

Kiedy można wykonywać ćwiczenia na ujędrnienie brzucha po porodzie?

Do regularnych ćwiczeń nie należy powracać zbyt szybko – wskazane jest, żeby po porodzie oszczędzać się do nawet 3 miesięcy, tak, aby organizm zdążył się zregenerować.

Czy na obwisły brzuch pomoże pas poporodowy?

Pas poporodowy może pomóc na obcisły brzuch po porodzie, jednak jego wdrożenie należy skonsultować z lekarzem. Nieprawidłowo użytkowany, pas poporodowy może osłabić mięśnie, zamiast je wzmocnić.

Jaki zabieg na obwisły brzuch?

Jeśli obwisły brzuch po porodzie zwisa do dołu, przyjmując kształt fartuszka, może być konieczne leczenie w gabinecie medycyny estetycznej. Zabiegi na ujędrnienie brzucha po porodzie, które są powszechnie stosowane to: frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa, HIFU (high-intensity focused ultrasound), termolifting brzucha, liposukcja wodna oraz intralipoterapia.

 


Źródła:
1. https://mamotoja.pl/brzuch-po-ciazy-najczestsze-problemy-i-co-z-nimi-zrobic,polog-artykul,28485,r1p1.html
2. https://www.marekwasiluk.pl/co-na-obwisly-brzuch-po-ciazy-operacja-plastyczna-czy-zabiegi-medycyny-estetycznej-spektakularne-efekty/
3. https://apteline.pl/artykuly/brzuch-po-ciazy-dieta-i-zestaw-cwiczen-po-porodzie\

 

Oceń

Data publikacji: 26/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *