34 tydzień ciąży to połowa 8 miesiąca. Do porodu zostało już niewiele czasu. Dziecko powinno pojawić się na świecie za około 6 tygodni. Wiele przyszłych rodziców obawia się jednak, że ich maluszek postanowi przyjść na świat wcześniej. Co mu wtedy grozi? Jakie są szanse dziecka, jeśli poród nastąpi w 34 tygodniu? Podpowiadamy!
Spis treści:
1. Poród a 34 tydzień ciąży
2. Poród w 34 tygodniu ciąży – jak przebiega?
3. Czym grozi poród w 34 tygodniu ciąży?
Dziecko urodzone w 34 tygodniu ciąży jest w stanie samodzielnie przeżyć poza brzuszkiem mamy. Rozwój maluszka już prawie się zakończył, a większość jego narządów wewnętrznych zaczęło poprawnie pracować. Wyjątkiem są płuca – narząd ten dopiero przystosowuje się do samodzielnego funkcjonowania. Poród w 34 tygodniu ciąży wiązałby się więc z koniecznością wspomagania procesów oddechowych.
Dzidziuś w 34 tygodniu ciąży jest już dość duży. Mierzy on już około 40-50 cm, a jego masa ciała wynosi ponad 2 kg. Skóra maluszka w 34 tygodniu ciąży jest już dość gruba, różowawa i pozbawiona meszku płodowego. Dziecko otwiera także oczy, gdy nie śpi. Maluch wygląda już więc tak, jak noworodek urodzony w terminie.
Zobacz również: Jak wygląda łożysko porodowe? Jakie są jego funkcje?
Rozwiązanie w 34 tygodniu ciąży określane jest jako poród przedwczesny. Dziecko na tym etapie rozwoju jest już w stanie samodzielnie funkcjonować poza brzuszkiem mamy, dlatego maluszek może przyjść na świat zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie.
Przyczyną porodu w 34 tygodniu ciąży może być wiele czynników. Najczęściej występuje on w przypadku ciąży mnogiej. Bliźnięta lub trojaczki bardzo często pojawiają się na świecie w okolicy 34 tygodnia ciąży. Przyszli rodzice muszą więc przygotować się na to, że rozwiązanie nastąpi wcześniej, niż się spodziewano.
Zobacz również: TENS – jak działa i na czym polega podczas porodu?
Dziecko urodzone w 34 tygodniu ciąży ma ponad 98% szans na przeżycie. Jest ono jednak wcześniakiem, dlatego będzie musiało zostać otoczone specjalną opieką.
Najczęściej u maluszków urodzonych w 34 tygodniu ciąży występują problemy z funkcjonowaniem układu oddechowego, ponieważ jego płuca wciąż się rozwijają. Pojawić mogą się również zaburzenia termoregulacji i pobierania pokarmu. Bardzo często wcześniaki dotyka także nasilona żółtaczka.
Poród w 34 tygodniu ciąży wiąże się ze stałą koniecznością monitorowania stanu zdrowia noworodka. Wcześniak będzie więc musiał pozostać w szpitalu nieco dłużej niż noworodki urodzone w terminie. Długość szpitalnej hospitacji jest zależna od stanu dziecka. Zostanie on wypisany do domu, gdy zacznie prawidłowo przybierać na masie, a wszystkie jego funkcje życiowe będą stabilne.
Skutki powikłań spowodowanych wcześniactwem mogą dawać o sobie znać nawet przez kilka pierwszych lat życia. Warto więc regularnie kontrolować stan dziecka przynajmniej do 8 roku życia dziecka.
Data publikacji: 13/06/2022, Data aktualizacji: 17/06/2022
Dodaj komentarz