Poród naturalny jak wygląda - fazy porodu

Poród naturalny jak wygląda – fazy porodu

poród siłami natury

Poród siłami natury (inaczej poród naturalny) to jedno z najważniejszych przeżyć każdej kobiety. Jakie wyróżniamy fazy porodu? Co zrobić, gdy poród się opóźnia? Niniejszy artykuł odpowiada na te pytania.

Spis treści:

1. Skąd wiadomo, że zbliża się poród siłami natury?
2. Jakie są fazy porodu naturalnego?
3. Ile trwa poród siłami natury? Od czego to zależy?
4. Co zrobić, gdy poród naturalny się opóźnia?

Skąd wiadomo, że zbliża się poród siłami natury?

Poród naturalny zaczyna się niespodziewanie, jednak o jego rychłym nadejściu świadczy kilka oznak. Na kilka dni przed porodem mogą pojawić się: biegunka, zmniejszenie intensywności ruchów dziecka oraz zwiększone parcie na pęcherz moczowy. Jeśli przyszła mama już wydaliła czop śluzowy, odczuwa regularne i uporczywe skurcze oraz odeszły u niej wody płodowe, to znak, że wkrótce rozpoczną się fazy porodu i należy udać się do szpitala [1].

WARTO WIEDZIEĆ: Termin porodu naturalnego jest wyznaczany na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz w oparciu o wynik badania USG. Jeśli do akcji porodowej dochodzi przed 37. tygodniem ciąży, mowa o porodzie przedwczesnym, natomiast poród siłami natury pomiędzy 38. a 42. tygodniem ciąży to poród w terminie [2] [3].

Jakie są fazy porodu naturalnego?

Jak wygląda poród siłami natury? Wyróżniamy następujące fazy porodu [4]:
• I – rozwieranie szyjki macicy – ta faza porodu może trwać nawet kilkanaście godzin, aż do uzyskania pełnego rozwarcia szyjki macicy (około 10 centymetrów). Kiedy skurcze przybierają na sile i pojawiają się coraz częściej, a także doszło już do odejścia wód płodowych, lada chwila zacznie się poród,
• II – parcie – na tym etapie bardzo ważna jest pozycja ciała oraz odpowiednia technika oddychania, ta faza porodu jest zwieńczona finałem w postaci urodzenia dziecka,
• III – okres łożyskowy – na tym etapie dochodzi do wydalenia przez mamę łożyska,
• IV – okres poporodowy (połóg) – ostatnia faza porodu to czas na kontakt „skóra do skóry”, pierwsze karmienie noworodka, a także wykonanie testu APGAR. Mama i jej dziecko dostają wypis ze szpitala zwykle po około 2-3 dniach.

Zobacz również: Aromaterapia jako metoda leczenia bólu w porodzie

Ile trwa poród siłami natury? Od czego to zależy?

To, ile trwa poród siłami natury, zależy między innymi od tego, czy kobieta rodzi po raz pierwszy, czy jest wieloródką [5]. W przypadku pierworódek poród jest dłuższy i może trwać nawet do 10 godzin. Czas trwania porodu naturalnego zależy także od takich czynników jak proporcje ciała dziecka oraz sprawność fizyczna przed porodem.

Zobacz również: Skala Bishopa – jak ocenić gotowość szyjki macicy do porodu?

Co zrobić, gdy poród naturalny się opóźnia?

Kiedy zbliża się termin porodu siłami natury, lekarze zalecają relaks oraz spacery na świeżym powietrzu. W przyspieszeniu akcji porodowej może być pomocny także napar z herbaty malinowej, masaż brodawek sutkowych oraz współżycie seksualne. Jeśli domowe sposoby nie pomagają i poród siłami natury nadal nie nadchodzi, lekarz prowadzący ciążę może podjąć decyzje o preindukcji lub indukcji porodu. Pierwsza ze wspomnianych metod polega na rozszerzeniu szyjki macicy za pomocą cewnika Foleya, natomiast druga wymaga podania pacjentce oksytocyny – hormony, który wywołuje skurcze porodowe oraz stymuluje fazy porodu [6].

 


Źródła:

1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/objawy-zblizajacego-sie-porodu

2.https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/porod/75436,porod-przedwczesny

3. https://www.mjakmama24.pl/porod/porod-naturalny/porod-po-terminie-co-robic-gdy-dziecko-sie-spoznia-aa-hNZv-S8Bf-dEMh.html

4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/przebieg-porodu-4-fazy-zakonczone-happy-endem

5. https://www.mjakmama24.pl/porod/porod-naturalny/ile-trwa-pierwszy-porod-czynniki-wplywajace-na-dlugosc-porodu-aa-hHpw-Tk69-1sB1.html

6. https://zaufajpoloznej.pl/2021/11/09/jak-wywolac-porod/

 

Oceń

Data publikacji: 09/03/2022, Data aktualizacji: 14/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *