Poród w wodzie- jak wyglada, czy jest bezpieczny, zalety i wady

Poród w wodzie

Poród w wodzie

Poród w wodzie to komfortowa dla mamy oraz dziecka forma porodu, na którą może się zdecydować ciężarna. Jakie są jego zalety i wady? Co warto wiedzieć? Podpowiadamy, jak się przygotować do porodu w wodzie!

Spis treści:

  1. Jak wygląda poród w wodzie?
  2. Czy poród w wodzie jest bezpieczny?
  3. Zalety porodu w wodzie
  4. Poród w wodzie – wady
  5. Przeciwskazania do porodu w wodzie

Jak wygląda poród w wodzie?

Poród w wodzie może znacznie przyspieszyć akcję porodową, a także zredukować odczuwane przez rodzącą kobietę bóle porodowe. Aby kobieta mogła urodzić w ten sposób, gdy szyjka macicy rozewrze się na szerokość około 4 – 5 centymetrów, zanurza się ją w półokrągłej wannie wypełnionej wodą lub solą fizjologiczną.

Wanna do porodu powinna być wyścielona specjalną folią, wodę należy wymieniać w trakcie porodu na bieżąco. Sala porodowa powinna być ogrzana do temperatury 26 stopni, a ciężarna zanurzona w wodzie na głębokość wynoszącą około 50 – 60 centymetrów, w wodzie o temperaturze wynoszącej około 36 – 37 stopni Celsjusza.

Czy poród w wodzie jest bezpieczny?

Poród w wodzie jest bezpieczny, o ile nie ma przeciwwskazań co do tej formy porodu i dziecko jest ułożone prawidłowo, czyli główką do dołu. W Polsce wiele szpitali oferuje taką metodę wydania potomstwa na świat. Jeśli jednak istnieje ryzyko powikłań porodowych lub powikłań poporodowych, lekarz nie zaleca porodu w wodzie, tylko poród tradycyjny. Immersja wodna działa na przyszłą mamę relaksująco, co usprawnia przebieg porodu.

Zalety porodu w wodzie

Jedną z ogromnych zalet porodu w wodzie jest to, że maluch przechodzi płynnie z ciepłego środowiska jamy macicy do bardzo podobnego środowiska, w wodzie i doznaje mniejszego szoku. Dzieci przychodzące na świat metodą porodu w wodzie są spokojniejsze i mniej płaczą.

Kobiety wybierające tę formę porodu cenią sobie także bardzo fakt, iż jest on mniej bolesny, mniej stresujący i bardziej komfortowy niż tradycyjny poród. Rodzenie w wodzie wiąże się z mniejszym ryzykiem pęknięcia krocza, a także umożliwia większą relaksację szyjki macicy.

Poród w wodzie – wady

Poród w wodzie wiąże się z większym ryzykiem infekcji noworodka. To także forma porodu, która wymaga większych kosztów oraz dużego zaangażowania personelu szpitalnego odbierającego poród. Istnieją pewne przeciwwskazania, które decydują o tym, że lekarz zaleci poród tradycyjny lub poród w wodzie.

Przeciwskazania do porodu w wodzie

Mimo wielu zalet, istnieją pewne przeciwwskazania do tego, by urodzić dziecko w wodzie. Ta forma porodu nie jest wskazana w przypadku ciąży, co do której istnieje podejrzenie, że będzie konieczna interwencja lekarza, a więc na przykład w sytuacji, gdy dziecko jest nieprawidłowo ułożone.

Inne przeciwwskazania do porodu w wodzie to:

  • choroby ogólnoustrojowe ciężarnej,
  • krwawienie z dróg rodnych,
  • łożysko przodujące,
  • słaby postęp I i II fazy porodu,
  • wady rozwojowe płodu,
  • wysokie ryzyko porodu przedwczesnego.

Poród w wodzie przebiega krócej od tradycyjnego porodu, w związku z czym dziecko jest narażone w mniejszym stopniu na niedotlenienie. W wielu przypadkach jest to najlepsze z możliwych rozwiązań. Nie wszystkie kobiety mogą jednak wybrać tę metodę.


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/01/2020, Data aktualizacji: 06/07/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *