𝗝𝗮𝗸 przygotować ciało do szpitala do porodu? Przed porodem ❤

Jak przygotować ciało do szpitala do porodu?

Przygotowania do porodu to nie tylko kwestia nastawienia psychicznego i opanowania strachu przed porodem, ale i także przygotowania fizyczne. Jak przygotować ciało do szpitala do porodu? Podpowiadamy, na czym się skupić, by bez problemów przejść przez ciążę oraz poród i urodzić bez stresu!

Spis treści:
Jak przygotować ciało do szpitala do porodu – dlaczego aktywność fizyczna jest ważna?
Jakie ćwiczenia są zalecane przed porodem
Jak przygotować ciało do szpitala do porodu tuż przed porodem?

Jak przygotować ciało do szpitala do porodu – dlaczego aktywność fizyczna jest ważna?

Wiele mam przed porodem uczęszcza do szkoły rodzenia. Zajęcia te mają na celu nie tylko wsparcie psychiczne, ale i poprawę kondycji fizycznej przed porodem, tak by ciało było przygotowane na ten ogromny wysiłek.

Dzięki regularnej aktywności fizycznej można zadbać o kondycję oraz zapobiec wielu dolegliwościom. Aktywność fizyczna zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia szyjki macicy, a także zwiększa szanse na urodzenie dziecka bez konieczności nacinania krocza. Powrót do formy po porodzie jest także szybszy u tych mam, które w czasie ciąży ćwiczyły regularnie.

Zobacz też: Szkoła rodzenia – jak wybrać szkołę i dlaczego warto?

Jak przygotować ciało do szpitala do porodu? Poniżej przedstawiamy najważniejsze ćwiczenia przed porodem.

Jakie ćwiczenia są zalecane przed porodem?

Według lekarzy najlepszy czas na rozpoczęcie regularnych treningów przed porodem to drugi trymestr ciąży. Do zalecanych ćwiczeń należą:

  • joga – dyscyplina ta pozwala utrzymać zarówno dobre zdrowie, jak i samopoczucie w ciąży, jest jednak niewskazana w ostatnim trymestrze,
  • pływanie – to jeden z najlepszych treningów, który wzmacnia wszystkie partie mięśniowe i odciąża kręgosłup oraz stawy ciężarnej,
  • gimnastyka – łagodną gimnastykę w ciąży można wykonywać w domu lub pod okiem trenera w klubie fitness,
  • aqua-aerobik – wiele pływalni organizuje specjalne grupowe kursy dla ciężarnych, dzięki czemu łatwiej jest im zadbać o swoje ciało i wzajemnie się motywować.

Sporty, które są niewskazane w ciąży, to dyscypliny wiążące się z dużym wysiłkiem lub ryzykiem urazu, lub kontuzji. Do takich aktywności należą np.: jazda konna, wspinaczka, jazda na nartach lub sporty walki. Niewskazane jest także szybkie bieganie w ciąży, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Lepiej zamienić je na spokojne spacery na świeżym powietrzu.

Więcej informacji: Ćwiczenia w ciąży

Jak przygotować ciało do szpitala do porodu tuż przed porodem?

Wiemy już, jakie ćwiczenia są zalecane przed porodem. Jak przygotować ciało do szpitala do porodu, zanim udamy się do szpitala? Jeśli planowane jest cesarskie cięcie, nie powinno się golić okolic intymnych do tygodnia przed operacją, ani też ma potrzeby, by robić lewatywę.

W przypadku, gdy kobieta rodzi naturalnie, może się zdecydować na lewatywę w domu, przed przyjazdem do szpitala, jednak także nie jest to konieczne. Podobnie jak golenie okolic intymnych – najkorzystniej jest delikatnie przystrzyc owłosienie do kilku centymetrów, ponieważ golenie do zera może uszkodzić warstwę ochronną naskórka i przyczynić się do gorszego gojenia poporodowych ran.

Zobacz też:


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: Ruslan Galiullin/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 22/10/2019, Data aktualizacji: 22/06/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *