Czy poród w 38 tygodniu jest bezpieczny?

czy poród w 38 tygodniu jest bezpieczny

38 tydzień to już końcówka ciąży. Twoje dziecko wygląda już jak noworodek, a Twój brzuszek przestaje się powiększać. Rozwój maluszka jest już praktycznie zakończony. W praktyce jednak do terminu porodu pozostają jeszcze dwa tygodnie. Co, jeśli dziecko pojawi się na świecie wcześniej? Czy poród w 38 tygodniu jest bezpieczny? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. 38 tydzień ciąży – poród tuż tuż
  2. Jak rozpoznać poród w 38 tygodniu ciąży?

38 tydzień ciąży – poród tuż tuż

Ciąża trwa 40 tygodni. Mało który maluch spędza jednak w łonie mamy dokładnie tyle czasu. Większość dzieci rodzi się przed lub po terminie. Nie jest to nic złego. Lekarze przyjmują, że dziecko rodzi się w terminie, jeśli pojawi się na świecie dwa tygodnie przed wyznaczoną datą lub dwa tygodnie po niej. Oznacza to, że w 38 tygodniu poród będzie całkowicie bezpieczny.

Dziecko w 38 tygodniu ciąży jest już gotowe na przyjście na świat. Będzie ono w stanie funkcjonować poza organizmem mamy. Twój maluszek na tym etapie ciąży przypomina już małego człowieka i znajduje się w pozycji porodowej (jest obrócony główką w dół). Jest także dość spory. Mierzy około 52-55 cm, a jego masa ciała wynosi więcej niż 3 kilogramy. Nie będzie ono już zbyt ruchliwe w brzuszku mamy, ponieważ nie ma na to zbyt wiele miejsca.

Zobacz również: Czy termin porodu może się zmienić?

Jak rozpoznać poród w 38 tygodniu ciąży?

W 38 tygodniu ciąży musisz mieć z tyłu głowy, że Twoje dziecko może postanowić zaraz przyjść na świat. Powinnaś być na to przygotowana. Spakowana torba do szpitala musi być już gotowa na tym etapie ciąży, a Twój telefon powinien być zawsze naładowany. Jest to także ostatni moment na uzupełnienie dziecięcej wyprawki. Resztę czasu poświęć na relaks. Dobrze zrobi to Tobie i Twojemu maluszkowi. Nie próbuj wywoływać porodu. Dziecko przyjdzie na świat w odpowiednim momencie.

Twój poród może rozpocząć się w każdej chwili, dlatego musisz wiedzieć, jak go rozpoznać. O rozpoczynającej się akcji porodowej świadczyć mogą następujące objawy:

  •  Odejście wód płodowych
  •  Wypadnięcie czopa śluzowego, czyli gęstej wydzieliny z pochwy
  • Nasilające się i regularne skurcze
  • Bóle w dole pleców
  • Biegunka i nudności
    Do szpitala kobieta zgłosić powinna się, jeśli skurcze będą pojawiać się regularnie raz na 10 minut. Na porodówkę udać się należy także po odejściu wód płodowych. W przypadku pozostałych objawów możemy jeszcze zaczekać w domu i spróbować się zrelaksować.
Oceń

Data publikacji: 11/05/2023, Data aktualizacji: 26/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *