Bóle brzucha przed porodem – z czego wynikają? O czym świadczą?

bóle brzucha przed porodem

Bóle brzucha przed porodem to dolegliwość zgłaszana przez wiele kobiet w ciąży. Ból podbrzusza pod koniec ciąży nie musi jednak stanowić powodu do niepokoju. W artykule wyjaśniamy, z czego wynika ból brzucha pod koniec ciąży oraz o czym może świadczyć taki objaw.

test nifty pro

Spis treści:

1. Ból w dole brzucha, 35. tydzień ciąży – to mogą być skurcze Braxtona-Hicksa
2. Ból brzucha w 38. tygodniu ciąży – to mogą być skurcze porodowe
3. Ból podbrzusza w 38. tygodniu ciąży – jak liczyć skurcze porodowe? Kiedy jechać do szpitala?
4. 38. tydzień – ból podbrzusza to niejedyny objaw porodu
5. Ból w dole brzucha 38. tydzień ciąży – kiedy powinien stanowić powód do niepokoju?

Ból w dole brzucha, 35. tydzień ciąży – to mogą być skurcze Braxtona-Hicksa

Ból brzucha w 35. tygodniu ciąży albo ucisk w podbrzuszu w 35. tygodniu ciąży może wynikać ze skurczy przepowiadających, czyli tzw. skurczy Braxtona-Hicksa. Wtedy nie ma żadnego powodu do niepokoju, ponieważ nadmierna czynność skurczowa macicy nie stanowi zagrożenia dla ciąży, wręcz przeciwnie — służy przygotowaniu organizmu do porodu. Po czym poznać, że to skurcze przepowiadające, a nie np. porodowe? W odróżnieniu od skurczy porodowych skurcze Braxtona-Hicksa pojawiają się nieregularnie, trwają krótko i nie nasilają się z czasem [1].

Warto wiedzieć: skurcze przepowiadające mogą się pojawiać już od 20. tygodnia ciąży, to kiedy przyszła mama je odczuwa, jest kwestią indywidualną. Zarówno ucisk w podbrzuszu w 33. tygodniu, jak i ból podbrzusza 35. tygodnia ciąży lub ból podbrzusza w 36. tyg. ciąży mogą o nich świadczyć.

Ból brzucha w 38. tygodniu ciąży – to mogą być skurcze porodowe

Ból brzucha pod koniec ciąży może świadczyć o skurczach porodowych. Jeśli ciężarna odczuwa bóle brzucha w 38. tygodniu ciąży i może o nich powiedzieć, że [2]:

• ich czas trwania zaczyna się wydłużać,
• pojawiają się coraz częściej,
• są regularne.

Najpewniej są to skurcze porodowe.

To, w którym miejscu boli brzuch przed porodem, jest kwestią indywidualną, jednak zwykle przyszła mama odczuwa ból brzucha w 38. tygodniu ciąży najpierw w górnej części macicy, następnie bolesność promieniuje ku dołowi i pojawia się kłucie w podbrzuszu. W 38. tygodniu ciąży wiele mam określa odczuwane dolegliwości jako stawianie się macicy. W 38. tygodniu można również zauważyć, że bolesność nie ustępuje z czasem lub po zmianie pozycji ciała, lecz przybiera na sile.

Zobacz również: Skurcze porodowe – jakie to uczucie? Czy skurcze w ciąży bolą?

Ból podbrzusza w 38. tygodniu ciąży – jak liczyć skurcze porodowe? Kiedy jechać do szpitala?

Wywołany skurczami porodowymi ból podbrzusza pod koniec ciąży pojawia się coraz częściej, trwa dłużej i narasta. Na początku skurcze są odczuwane przez przyszłą mamę co około 10–30 minut i trwają mniej niż minuta, z czasem jednak ciężarna zaczyna obserwować skurcze częściej i trwają one o wiele dłużej. Gdy bóle brzucha przed porodem przybierają na sile i pojawiają się co 7–10 minut, to znak, aby udać się do szpitala [2].

Zobacz również: Ból brzucha w 37. tygodniu ciąży, czyli coraz bliżej do porodu

38. tydzień – ból podbrzusza to niejedyny objaw porodu

Nieregularne skurcze w 38. tygodniu ciąży, przeradzające się w regularny ucisk oraz ból brzucha, to niejedyny zwiastun nadciągającego porodu. O konieczności udania się na porodówkę mogą świadczyć także oznaka w postaci odejścia wód płodowych [3]. Poród może się rozpocząć w ciągu 12 najbliższych godzin.

Ból w dole brzucha 38. tydzień ciąży – kiedy powinien stanowić powód do niepokoju?

Istnieje kilka sytuacji, gdy ból brzucha w 38. tygodniu ciąży może zwiastować coś niedobrego. Oto one [4] [5]:

• ciągły ból podbrzusza w 38. tygodniu ciąży – jeśli dolegliwość utrudnia normalne funkcjonowanie, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Przyczyną może być stan przedrzucawkowy,
38 tydzień ciąży i ból brzucha wraz z towarzyszącą wysoką gorączką może świadczyć o zatruciu pokarmowym,
• kłucie w podbrzuszu w 38. tygodniu ciąży, wraz z towarzyszącym plamieniem może oznaczać poród przedwczesny lub poronienie.


Źródła:

1. https://www.pregnancybirthbaby.org.au/braxton-hicks-contractions

2. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/skurcze-porodowe-co-warto-wiedziec-na-ich-temat

3. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/kalendarz-ciazy/objawy-zblizajacego-sie-porodu

4. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/75579,stan-przedrzucawkowy-i-rzucawka

5. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/przyczyny-objawy-i-leczenie-bolu-brzucha-w-ciazy-co-na-bol-brzucha-w-ciazy

 

Oceń

Data publikacji: 16/08/2022, Data aktualizacji: 07/04/2023

Jedna odpowiedź do “Bóle brzucha przed porodem – z czego wynikają? O czym świadczą?”

  1. zs zs pisze:

    Wszystko ok, tylko ostatnie zdanie artykułu mi tu nie pasuje: jakiekolwiek dolegliwości bólowe w 38 tygodniu ciąży nie mogą oznaczać porodu przedwczesnego, ani tym bardziej poronienia – przecież to już jest donoszona ciąża. Nie czepiam się, tylko kwestia nazewnictwa, nie mylmy pojęć:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *