Pierwsze objawy ciąży. Sprawdź, jak rozpoznać wczesną ciążę?Badaniaprenatalne.pl

Pierwsze objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży

Aktualizacja 31 lipca 2018

Czy jestem w ciąży? – to pytanie zadaje sobie prawie każda kobieta na pewnym etapie swojego życia. Jak sprawdzić czy rzeczywiście jesteś w ciąży? Jakie są pierwsze objawy ciąży? Który test ciążowy wybrać? Kiedy udać się do ginekologa na badanie lekarskie? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Spis treści:

Pierwsze objawy ciąży
Jak działa test ciążowy
Rodzaje testów ciążowych

Zwykle pierwszym objawem ciąży jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Nie jest to jednak tak, że każda kobieta, która nie ma miesiączki jest w ciąży. Brak krwawienia może być spowodowany wieloma czynnikami tj. stres, nieregularny tryb życia, długotrwałe zażywanie leków antykoncepcyjnych, zbyt intensywny wysiłek, zażywanie leków hormonalnych oraz wieloma innymi niewymienionymi tutaj czynnikami.

Pamiętaj, że pierwsze objawy ciąży trwają do zakończenia 3. trymestru, gdyż są związane z dostosowywaniem się organizmu przyszłej mamy do rozwoju płodu. Poznaj zatem pierwsze objawy ciąży i sprawdź czy występują u ciebie.

Pierwsze objawy ciąży:

 • Krwawienie implantacyjne – towarzyszy procesowi zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w macicy. Może przyjmować postać plamienia lub krótko trwałego krwawienia. Jest ono jednak mniej intensywne niż normalna miesiączka oraz krótsze. Występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia, a więc na kilka dni przed planową menstruacją.
 • Brak miesiączki – to zwykle pierwszy, „książkowy” objaw ciąży. Dla kobiet miesiączkujących regularnie i obserwujących dokładnie swój cykl, objaw ten jest łatwy do rozpoznania. Czasem można go pomylić z krwawieniem implantacyjnym. Jeśli staracie się o dziecko zwykle jesteście wyczuleni na wszystkie zmiany. Brak miesiączki trudno przegapić.
 • Powiększenie i tkliwość piersi – podobnie jak przed planowana miesiączką twoje piersi nabrzmiewają i stają się wrażliwe na dotyk. Objawy przypominają napięcie przedmiesiączkowe. Około 6 lub 7 tygodnia od zapłodnienia piersi stopniowo się powiększają, brodawki zaczynają ciemnieć, a guzki łojowe wokół sutków stają bardziej widoczne.
 • Częste oddawanie moczu – jest związane ze zwiększonym przepływem krwi przez nerki, dodatkowo powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy powodując potrzebę częstszego korzystania z toalety. Objaw ten pojawia się zwykle około 6 –7. tygodnia ciąży (4.-5. tydzień ciąży od zapłodnienia), zanika na chwilę w okolicach 12-13 tygodnia ciąży, aby towarzyszyć przyszłej mamie już do rozwiązania.
 • Zmęczenie i senność – towarzyszą kobiecie już po tygodniu od zagnieżdżenia się jajeczka w macicy. Początkowo wynikają one z wysokiego stężenia progesteronu we krwi, obniżonego poziom cukru oraz wzrostu ciśnienia krwi. Przyszła mama ma tendencje do krótkich drzemek w ciągu dnia, a zmęczenie jest szczególnie odczuwalne w godzinach popołudniowych i wieczornych.
 • Obniżenie nastroju i apatia – towarzyszą kobiecie w związku ze zmęczeniem, brakiem apetytu i nudnościami.
 • Wrażliwość na zapachy i mdłości – pojawiają się w związku ze wzrostem beta hCG. Im wyższe stężenie hormonu tym odczucia są silniejsze. Drażniąco mogą działać także zapachy, które wcale nie są nieprzyjemne, np. perfumy. Nieprzyjemne odczucia mogą trwać cały dzień. Występują między 5 a 12 tygodniem ciąży. towarzyszy im zwykle metaliczny smak w ustach i nadmierny ślinotok.
 • Wymioty – są naturalną konsekwencją nudności. Mogą trwać aż do 12. tygodnia ciąży.
 • Zmiany apetytu – brak łaknienia wynika zwykle z wrażliwości na zapachy i towarzyszącym im mdłościom, wzrost natomiast stanowi chwilową obronę przyszłej mamy przed utratą składników mineralnych i witamin.
 • Zawroty głowy i omdlenia – związane są z wahaniami poziomu cukru w organizmie przyszłej mamy. W wyniku wymiotów i braku apetytu nie przyswajasz odpowiedniej ilości pokarmu. W ten sposób twój organizm sygnalizuje, że czekają cię wielkie zmiany.

Na podstawie wymienionych wyżej objawów nie można stwierdzić ciąży (są to tylko częste sytuacje towarzyszące ciąży). Jeśli podejrzewasz, że opóźnienie miesiączki może być spowodowane ciążą najprostszym sposobem weryfikacji tego będzie zrobienie testu ciążowego. Test ciążowy kupisz w każdej aptece czy też drogerii.

Zobacz też:

Pierwsze objawy ciąży – jak działa test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa w moczy kobiety stężenie gonadotropiny kosmówkowej (tzw. hormon hCG). hCG to hormon pojawiający się w organizmie kobiety wkrótce po zajściu w ciążę. Jego stężenie w moczu wzrasta bardzo szybko w początkowym okresie ciąży (jego poziom co 2-3 dni podwaja się). Trwa to aż do 10 tygodnia ciąży, a następnie obniża się.

Hormon ten ma za zadanie przygotować macicę na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i zapobiec poronieniu.

W zależności od czułości testu oraz stężenia hormonu w moczu test ciążowy może wykryć ciążę już pomiędzy 10 a 20 dniem od zapłodnienia. Jeśli czułość testu ciążowego jest mniejsza niż 500 IU/I to wykrywa on ciążę już od 10 dnia po zapłodnieniu.

Jeśli natomiast czułość testu ciążowego mieści się w przedziale od 500 do 800 IU/I to pozytywny wynik otrzymasz od 14 dnia od zapłodnienia, jeśli natomiast czułość wynosi 1000 IU/I to pozytywny wynik uzyskasz dopiero od 3 tygodnia ciąży.

Rodzaje testów ciążowych

W Polsce spotykamy następujące rodzaje testów ciążowych:

 • Test paskowy – wymaga pobrania moczu do naczynia i zanurzenia w nim specjalnego paska z antyciałami hCG.
 • Test płytkowy – za pomocą pipety pobierasz kilka kropel moczu i umieszczasz go na specjalnej płytce.
 • Test w postaci flamastra – umieszczasz go na kilka sekund pod strumieniem moczu

Na wynik testu ciążowego czeka się od 1 do 5 minut. Jego czułość wynosi 99%. Zdarza się, że test ciążowy daje wynik fałszywie negatywny ( nie stwierdza ciąży pomimo jej istnienia). Zdarza się to głównie wówczas gdy test wykonuje się za szybko a stężenie hormonu hCG we krwi jest zbyt małe.

poradnik_test_ciążowy

Zdarzają się także wyniki fałszywie pozytywne (stwierdzenie ciąży pomimo jej braku). Taka sytuacja ma miejsce najczęściej wówczas, gdy dochodzi do samoistnego poronienia na wczesnym etapie ciąży.

Test ciążowy możesz także wykonać w laboratorium. Wówczas badaniu poddaje się pobrany ranny mocz lub też krew. Pomiar hCG we krwi daje dokładniejsze wyniki i ciąże można zdiagnozować już w 7 dniu po zapłodnieniu.

Zobacz też: Ciąża biochemiczna. Jakie są objawy i na czym polega


Pierwsze objawy ciąży
5 Liczba ocen: 4

Przeczytaj również:

09/06/2015

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
położnictwo
Kierunek: położnictwo? Przyszłość zawodu położnej

Artykuł sponsorowany Położne, wraz z pielęgniarkami, znajdują się na trzecim miejscu najbardziej pożądanych na rynku zawodów. Według raportów liczba osób podejmujących pracę w położnictwie jest jednak zbyt niska, by zastąpić obecną kadrę, która wkrótce uzyska...

Zamknij