Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?

kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej

Testy ciążowe to najpopularniejsza metoda sprawdzania, czy spodziewamy się dziecka. Są one dostępne w każdej aptece i pozwalają dość wcześnie potwierdzić ciążę. Muszą one jednak zostać wykonane w odpowiednim terminie, ponieważ ma to wpływ na to, czy wynik testu będzie wiarygodny. Kiedy więc można zrobić test ciążowy najwcześniej? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

1. Kiedy zrobić apteczny test ciążowy?
2. Test ciążowy z krwi
3. Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej po in vitro?

Kiedy zrobić apteczny test ciążowy?

Testy ciążowe z apteki wykrywają ciążę na podstawie obecności hormonu beta hcg (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu kobiety. Organizm pacjentki zaczyna produkować owy hormon, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w macicy. Nie dostaje się on wtedy do moczu i krwi pacjentki. Ma to miejsce dopiero po 8- 10 dniach.

Wykonanie testu ciążowego z moczu od razu po stosunku nie ma większego sensu. Jest to zdecydowanie za wcześnie, dlatego test pokaże nam wynik negatywny. Najlepiej zaczekać z tym przynajmniej do terminu spodziewanej miesiączki. Jeśli jednak na teście nie zobaczymy upragnionych dwóch kresek, to warto wykonać go ponownie za kilka dni. Po zobaczeniu pozytywnego wyniku zalecamy wykonanie testu ciążowego z krwi.

Zobacz również: Test ciążowy – rodzaje, działanie i pewność

Test ciążowy z krwi

Test ciążowy z krwi to badanie stężenia beta-hcg. Hormon ten przenika do krwi kobiety ciężarnej 8-10 dni po zapłodnieniu. Test ciążowy z krwi jest jednak dużo dokładniejszy niż standardowe testy apteczne. Pokazuje on dokładny poziom gonadotropiny kosmówkowej we krwi pacjentki, który stopniowo rośnie aż do 10 tygodnia ciąży. Test ciążowy z krwi należy po kilku dniach powtórzyć, aby zyskać pewność, że stężenie hormonu stopniowo wzrasta. Wyższe stężenie beta-hcg we krwi oznacza, że jesteś w ciąży!

Z wynikami badania beta-hcg warto wybrać się do ginekologa. Ostatecznie potwierdzi on ciążę poprzez badanie USG i oszacuje spodziewany termin porodu. Sprawdzi także, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Zobacz również: Test ciążowy określający ryzyko poronienia i choroby genetycznej?

Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej po in vitro?

Po zapłodnieniu metodą in vitro z wykonaniem testu ciążowego z krwi musimy zaczekać nieco dłużej. Zarodek w takim przypadku zagnieżdża się w macicy po 6-7 dniach. Rekomenduje się jednak, aby z testem zaczekać przynajmniej 11 dni i jego pozytywny wynik potwierdzić badaniem beta-hcg z krwi. Wcześniej wynik testu może być niemiarodajny, dlatego warto zaczekać.

 

Oceń

Data publikacji: 10/01/2023, Data aktualizacji: 16/01/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *