Test VERAgene, test VERACITY – na czym polegają? Jaka jest cena? Przeskocz do treści
Pobierz bezpłatny poradnik
poradnik ciąża

Test VERAgene, test VERACITY – na czym polegają?

test Veragene, test veragene cena, test veracity, test veracity cena

Test VERAgene oraz test VERACITY to przesiewowe prenatalne badania genetyczne, które pozwalają zbadać płód pod kątem aneuploidii chromosomów i mikrodelecji w ciążach pojedynczych i bliźniaczych. Ile kosztuje test VERAgene oraz VERACITY? Jaki jest zakres identyfikowanych przez te badania chorób? Sprawdźmy.

Spis treści:

 1. Czym jest test VERACITY?
 2. Test VERAgene – na czym polega to badanie?
 3. Test VERAgene, test VERACITY – co badają? Zakres badanych chorób
 4. Test VERACITY – cena badania
 5. Test VERAgene – cena badania
 6. Test VERACITY, test VERAgene – wskazania i przeciwwskazania

Czym jest test VERACITY?

Test VERACITY to nieinwazyjne badanie prenatalne (NIPT, czyli z języka angielskiego: Non Invasive Prenatal Testing), które analizuje wolne pozakomórkowe DNA płodu. Próbkę do badania genetycznego stanowi krew ciężarnej pobrana z żyły odłokciowej.

Test VERACITY jest badaniem przesiewowym o wysokiej czułości. Jego dużą zaletą jest bezpieczeństwo dla dziecka. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, aby potwierdzić pozytywny rezultat badania VERACITY, należy wykonać dodatkowe badania diagnostyczne, które są inwazyjne, takie jak np. biopsja kosmówki lub amniopunkcja. Dopiero na ich postawie można postawić ostateczną diagnozę.

Test VERACITY można wykonać na bardzo wczesnym etapie ciąży, bo już od 10. tygodnia. Czas oczekiwania na wynik wynosi kilkanaście dni roboczych (w zależności od wybranego wariantu badania).

Test VERAgene – na czym polega to badanie?

Test VERAgene to badanie, które łączy w sobie zalety najwyższej wersji testu Veracity ze screeningiem rodziców. Badanie genetyczne można wykonać już od 10. tygodnia ciąży, aby je przeprowadzić, wymagane jest skierowanie od lekarza ginekologa. Poza próbką krwi żylnej ciężarnej pobierany jest także wymaz z policzka ojca. Geny pary są badane pod kątem nosicielstwa 2000 różnych mutacji, które mogą być odpowiedzialne za choroby monogenowe. Dzięki badaniu można wykryć lub wykluczyć nosicielstwo wadliwych genów.

Test VERAgene, test VERACITY – co badają? Zakres badanych chorób

Test VERACITY wykrywa najczęstsze aneuplodie autosomalne – zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (Trisomia 18) oraz zespół Patau (trisomia 13).

Badanie genetyczne jest w stanie zidentyfikować także aneuploidie chromosomów płciowych:

Dodatkowo test VERACITY wykrywa kilka mikrodelecji (delecja 1p36, Zespół DiGeorge’a, Zespół Wolfa-Hirschhorna oraz Zespół Smith-Magenis). Na życzenie rodziców na wyniku testu VERACITY może się znaleźć także adnotacja odnośnie płci malucha. Badanie VERACITY można wykonać w ciąży mnogiej, jednak wtedy zakres identyfikowanych chorób nie obejmuje aneuploidii chromosomów płciowych.

Jeśli chodzi o test VERAgene, badanie genetyczne jest w stanie wykryć u rodziców:

 • aneuploidie takie jak np. zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18), zespół Pataua (trisomia 13), zespół Turnera (monosomia X) czy zespół Jacobsa;
 • mikrodelecje, a konkretnie: zespół DiGeorge’a, zespół Smith-Magenis, zespół Wolfa-Hirschhorma i zespół delecji 1p36;
 • choroby monogenowe – badanie ocenia ryzyko około 100 chorób monogenowych, w tym m.in. mukowiscydozę czy fenyloketonurię.

Test VERACITY – cena badania

Ile kosztuje rozszerzona test VERACITY? Cena badania kształtuje się na poziomie około 2100-2500 złotych, w zależności od zakresu identyfikowanych chorób.

Test VERAgene – cena badania

Ile kosztuje test VERAgene? Cena badania VERACITY rozszerzonego o analizę genów rodziców wynosi około 3000 złotych.

Test VERACITY, test VERAgene – wskazania i przeciwwskazania

Test VERACITY oraz test VERAgene jest wskazany w sytuacji, gdy istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wad genetycznych płodu. Badania genetyczna są szczególnie zalecane dla par, które otrzymały nieprawidłowe wyniki innych testów prenatalnych, np. testu potrójnego lub badania w kierunku zespołu Downa wykonywanego w pierwszym trymestrze ciąży.

Przeciwwskazania do wykonania testu VERAgene to:

 • bliskie pokrewieństwo rodziców;
 • mozaicyzm łożyska, matki lub płodu;
 • przebyty przeszczep narządu;
 • transfuzja krwi (do 12 miesięcy po zabiegu);
 • translokacja zrównoważona u matki lub ojca.

Test Veragene, Veracity a NIFTY pro i inne badania prenatalne

Często spotykamy się z pytaniem, jakie są różnice między testem Veragene i Veracity a NIFTY pro i innymi badaniami typu NIPT. Przeczytaj porównanie NIFTY pro, Veragene i VeracityZapraszamy też do zapoznania się z poradnikiem “Jak wybrać test NIPT“:

jak wybrać nipt

Więcej informacji


Aktualizacja: 22 lutego 2021 r. | Zdjęcie główne: pixabay.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Data publikacji: 22/02/2021, Data aktualizacji: 29/04/2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Poradnik Ciąża