Testy prenatalne NIPT - jakie wykonać w diagnostyce prenatalnej?

Jakie są rodzaje testów NIPT dla kobiet w ciąży?

rodzaje testów NIPT w ciąży

Każdej kobiecie w ciąży zaleca się wykonanie testu NIPT. Są to prenatalne testy wolnego płodowego DNA, dzięki którym u dziecka wykryć można wady wrodzone. Badania te są bezpieczne dla mamy i dziecka. Istnieje kilka rodzajów tego typu testów. Jakich? Czym się różnią? Sprawdź nasze zestawienie rodzajów testów NIPT dla kobiet w ciąży!

Spis treści:

  1. Na czym polegają prenatalne testy NIPT?
  2. Rodzaje testów prenatalnych NIPT

Na czym polegają prenatalne testy NIPT?

Testy prenatalne NIPT to badania wolnego DNA płodowego (cffDNA). Bazują one na fakcie, że we krwi ciężarnej znajduje się DNA płodu. Dzięki temu do wykonania analizy wystarczy tylko pobrać niewielką próbkę krwi matki. Badanie jest więc bezpieczne dla matki i dziecka. Zwykle wykonać je można od 10 tygodnia ciąży.

Dzięki testom NIPT wykryć możemy choroby genetyczne płodu. Nie każde badanie jest jednak w stanie wykryć każde schorzenie. Mają one różne zakresy, a do analizy używane są różne metody. W niektórych testach typu NIPT na życzenie rodziców możliwe jest także ustalenie płci dziecka.

Zobacz również: Test NIFTY czy warto go zrobić? [RECENZJA] Opinie

Rodzaje testów prenatalnych NIPT

Istnieje kilka rodzajów badań prenatalnych typu NIPT. Ciężarne do diagnostyki zdrowia swojego dziecka najczęściej wymieniają:

Test NIFTY pro – jest to test typu NIPT o najszerszym zakresie. Badanie to jest w stanie wykryć aż 94 choroby. Żadne inne badanie nie jest w stanie wykryć aż tylu nieprawidłowości. W teście NIFTY pro możliwe jest także ustalenie płci dziecka na życzenie rodziców.
• Test Harmony – dzięki niemu u płodu rozpoznać można trzy najczęstsze trisomie (zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau), nieprawidłowości w obrębie chromosomów płci (zespół Turnera, trisomię chromosomu X, zespół Jacobsa oraz zespół Klinefeltera) i zespół delecji 22q11.2. Na życzenie rodziców sprawdzona może w nim zostać także płeć maluszka.
Test Sanco – wykonać można go w wersji podstawowej i rozszerzonej. W zakres wersji podstawowej wchodzą trzy najczęstsze trisomie, dwie nieprawidłowości chromosomów płci (zespół Turnera i zespół Klinefeltera) oraz określenie płci. W wersji rozszerzonej analizowane są wszystkie chromosomy pacjenta. Sprawdza się je m.in. pod kątem mikrodelecji i mikroduplikacji.

Wszystkie wymienione badania to testy przesiewowe. Oznacza to, że wykrywają one zwiększone ryzyko wystąpienia danej choroby. Diagnoza zawsze musi zostać potwierdzona w badaniu inwazyjnym.

Oceń

Data publikacji: 16/06/2023, Data aktualizacji: 23/06/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak wybrac nifty pro