Wakacje z niemowlakiem – jak wybrać miejsce wakacji i się do nich przygotować?

wakacje z niemowlakiem

Wakacje z niemowlakiem nie są wcale takie trudne do zorganizowania, jakby się mogło wydawać. O czym pamiętać? Gdzie na wakacje z niemowlakiem warto się wybrać? Podpowiadamy!

Spis treści:

1. Wakacje z niemowlakiem – czy można podróżować z tak małym dzieckiem?
2. Wakacje z niemowlakiem – o czym pamiętać na etapie planowania wyjazdu?
3. Gdzie na wakacje z niemowlakiem – Polska
4. Gdzie na wakacje z niemowlakiem pojechać – inne kraje
5. Często zadawane pytania o wakacje z niemowlakiem

Wakacje z niemowlakiem – czy można podróżować z tak małym dzieckiem?

Wakacje z niemowlakiem to dobry pomysł, pod warunkiem, że dziecko skończyło już 3 miesiące. Wcześniej maluch przeżywa niemały szok w związku z adaptacją do życia poza łonem matki. Tzw. czwarty trymestr ciąży wiąże się z dużym stresem oraz różnymi problemami zdrowotnymi [1], zatem lepiej odczekać, aż maluch zaaklimatyzuje się w nowych warunkach i dopiero wtedy zacząć planować wspólne wyjazdy.

Wakacje z niemowlakiem – o czym pamiętać na etapie planowania wyjazdu?

Organizacja wakacji z niemowlakiem wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Świeżo upieczeni rodzice znają już pewnie doskonale potrzeby swojego maluszka i wiedzą, czego nie może zabraknąć na wyjeździe. Konieczne jest:
• rozpisanie listy rzeczy niezbędnych do spakowania – wśród nich powinny znaleźć się obowiązkowo: apteczka, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane, fotelik samochodowy, gryzaki, kocyk, krem na odparzenia, krem ochronny z filtrem UV, nosidełko, okrycie głowy dla malucha, pieluszki jednorazowe, pieluszki tetrowe, podkład do przewijania, różne rodzaje ubranek dostosowane do pogody, repelenty na owady, śliniaczki, smoczki, torba na akcesoria dziecięce, woda w butelce, woreczki plastikowe na brudne pieluszki, wózek spacerówka, ulubione zabawki oraz zapas jedzenia,
• zaplanowanie wizyty u lekarza pediatry, aby upewnić się, czy niemowlak na pewno może wyruszyć w swoją pierwszą dłuższą podróż,
• zarezerwowanie noclegu w cichym miejscu, najlepiej z daleka od miasta oraz na wyłączność dla rodziny (np. oddzielnego pokoju z łazienką, całego domku lub apartamentu z własną kuchnią i oddzielną sypialnią),
• upewnienie się, czy w miejscu noclegu jest dostępne wyposażenie takie jak łóżeczko dla dziecka, przewijak czy też zabawki – coraz więcej hoteli, apartamentów, domków letniskowych, a nawet schronisk górskich posiada takie udogodnienia,
• zorganizowanie transportu – z tak małym dzieckiem najwygodniejszy będzie własny samochód, wynika to nie tylko z faktu, iż jest się uniezależnionym od komunikacji i możliwe są częste przystanki w zależności od potrzeb, ale także dlatego, że rodzina może wziąć ze sobą większą ilość bagażu.

Zobacz również: Jak ubierać noworodka latem?

Gdzie na wakacje z niemowlakiem – Polska

Gdzie na wakacje z niemowlakiem jechać? Jeśli chodzi o polskie miejscowości, warto wybierać je przede wszystkim pod kątem spacerów z wózkiem, natomiast to, czy urlop spędzimy nad morzem, w górach, przy jeziorze czy też w lasach, jest nieco mniej istotne. Urocze deptaki oraz ścieżki przystosowane do pokonywania ich z wózkiem można znaleźć zarówno w nadmorskich miastach (Jastarnia, Sopot), jak i w miejscowościach górskich (łatwiejsze szlaki w Pieninach lub Beskidach). Świetnym miejscem na urlop dla całej rodziny są także gospodarstwa agroturystyczne zlokalizowane nad jeziorami lub w pobliżu pól i lasów.

Zobacz również: Jak ubierać niemowlę wiosną?

Gdzie na wakacje z niemowlakiem pojechać – inne kraje

Gdzie na wakacje z niemowlakiem udać się, jeśli chodzi o zagraniczne miejscowości? Jeśli chodzi o podróże samochodem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby razem z maluchem odwiedzić naszych sąsiadów, np. Czechy lub Słowację. W wymienionych państwach nie brakuje różnorodnych atrakcji, w szczególności chętnie przyjeżdżają tam jednak miłośnicy dzikiej przyrody oraz klimatu górskiego. Skalne miasto Adrspach, Poprad w historycznym regionie Spisz – to tylko przykłady miejsc, w które można szybko dotrzeć autem z małym dzieckiem.

Natomiast popularne destynacje, jeśli chodzi o pierwsze loty z niemowlakiem to Grecja, Bułgaria, Hiszpania, Turcja oraz Chorwacja. W wymienionych krajach można znaleźć liczne udogodnienia przystosowane do potrzeb małego dziecka, są one także stosunkowo niedrogie. Przed wyjazdem warto zaplanować wizytę u lekarza pediatry, który doradzi, jakie leki ze sobą zabrać, jak przygotować malucha do podróży samolotem oraz na co uważać podczas zagranicznych wojaży.

Często zadawane pytania o wakacje z niemowlakiem

1. Czy można podróżować z niemowlakiem?

Tak, jeśli dziecko skończyło 3 miesiące i nie ma poważniejszych problemów zdrowotnych, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się w pierwszą wspólną podróż.

2. Czy z półrocznym dzieckiem można jechać na wakacje?

Tak, z półrocznym dzieckiem można podróżować, zarówno własnym samochodem, jak i pociągiem, autobusem, a nawet samolotem.

3. Gdzie można pojechać na wakacje z niemowlakiem?

Na wakacje z niemowlakiem warto wybierać miejsca spokojne, oddalone od dużych skupisk ludzkich i niekomercyjne. Świetnie nadają się do tego np. domki zlokalizowane przy mniej uczęszczanych szlakach górskich oraz miejscowości agroturystyczne.


Źródła:

1. https://epozytywnaopinia.pl/czwarty-trymestr-co-to-znaczy/

 

Oceń

Data publikacji: 07/05/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *