Czwarty trymestr ciąży – czym jest i jaki ma związek z kolką?

4 trymestr

Pierwsze 3 miesiące życia noworodka to trudny czas dla jego rodziców. Maluch może często płakać i przejawiać liczne trudności w karmieniu, co przyczyni się do wielu nieprzespanych nocy. Czym jest tzw. czwarty trymestr? Jaki związek mają czwarty trymestr, kolka w ciąży i inne problemy zdrowotne u nowonarodzonego dziecka? Podpowiadamy.

Spis treści:

  1. Czwarty trymestr – co to za teoria?
  2. Czwarty trymestr jako przyczyna kolki w ciąży
  3. Jak przejść przez czwarty trymestr?
  4. Kolka w ciąży – jak długo trwa napad u ciężarnej?
  5. Często zadawane pytania o kolkę w ciąży

Czwarty trymestr – co to za teoria?

Twórcą pojęcia „czwarty trymestr ciąży” jest amerykański pediatria, Harvey Karp. Zgodnie z jego teorią, opisaną w książce „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy”, ludzkie noworodki rodzą się o jeden trymestr za wcześnie, co powoduje liczne przejściowe problemy zdrowotne [1]. Według Karpa potrzeba czasu, aby organizm dojrzał i „zewnętrzny płód” przystosował się do nowych warunków.

Zobacz również: Wcześniactwo – fakty i mity

Czwarty trymestr jako przyczyna kolki w ciąży

Teoria czwartego trymestru wyjaśnia przyczyny tzw. kolki niemowlęcej – nadmierna płaczliwość, gwałtowne podkurczanie nóżek i twardy, powiększony brzuszek dziecka to dolegliwości, które ustępują zwykle samoistnie około 3-4. miesiąca życia [2]. Objawy, które przypisuje się kolce, mogą stanowić symptomy niedorozwoju organizmu dziecka – mijają one, gdy tylko maluch upora się z wszystkimi trudnościami fizjologicznymi i dostosuje do panujących „na zewnątrz” warunków.

Zobacz również: Napięcie mięśniowe u niemowląt

Jak przejść przez czwarty trymestr?

W książce Harveya Karpa można znaleźć wiele porad związanych z tym, jak przetrwać czwarty trymestr oraz w jaki sposób można pomóc dziecku przystosować się do nowego środowiska. Jego zdaniem pomocne jest naśladowanie środowiska prenatalnego, czyli odtworzenie warunków, jakie dziecko miało w łonie matki [3].
Uznany pediatra zaleca [4] [5]:

• otulanie malucha ciasno kocykiem lub pieluszką,
• stabilizowanie pozycji – kładzenie dziecka na brzuchu lub na boku i jego częste przytulanie,
• szumienie – na rynku jest dostępnych wiele zabawek, które wydają odgłos szumienia, który imituje warunki panujące w łonie matki i dzięki temu uspokaja niemowlę,
• kołysanie – wiele maluchów potrzebuje delikatnego ukołysania, żeby się uspokoić – wynika to z faktu, że takie warunki panowały w brzuchu mamy,
• uspokajanie dziecka poprzez ssanie piersi.

Do powyższych zaleceń należy się stosować ostrożnie – zarówno zbyt ciasne otulanie dziecka, jak i kładzenie go na brzuchu oraz pozostawianie w tej pozycji bez żadnej opieki może być dla malucha niebezpieczne [5].

Kolka w ciąży – jak długo trwa napad u ciężarnej?

Kolka w ciąży należy do dość częstych zjawisk – u ciężarnej może wystąpić kolka nerkowa lub kolka jelitowa. Kolka nerkowa wynika najczęściej z nagromadzenia się w układzie moczowym kamieni nerkowych [6]. Natomiast przyczyną bolesnej kolki jelitowej są zwykle zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego wynikające ze stosowania niewłaściwej diety w ciąży [7].

Często zadawane pytania o kolkę w ciąży

Co na kolkę w ciąży?

Leczenie kolki w ciąży polega przede wszystkim na zastosowaniu odpowiedniej diety, bogatej w błonnik oraz wyeliminowaniu artykułów żywieniowych, których spożycie prowokuje ataki. Jeśli kolka pojawia się często, należy poinformować o tym lekarza i wykonać dodatkowe badania.

Co oznacza kłucie w brzuchu w ciąży?

Kłucie w brzuchu w ciąży to jeden z objawów kolki w ciąży nerkowej lub jelitowej.

Czy w czasie ciąży można brać Espumisan?

Większość leków na kolkę nie może być stosowana u kobiet w ciąży. W przypadku leku Espumisan brak ograniczeń co do stosowania u kobiet w ciąży [7]. Przed zastosowaniem preparatu lepiej jednak poradzić się lekarza lub farmaceuty. Specjalista rozwieje wątpliwości, a także pomoże w określeniu dawki. Pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie zażywać leków w ciąży, ponieważ mogą one być niebezpieczne dla dziecka oraz wpłynąć negatywnie na przebieg ciąży.

Czy w ciąży mogą boleć jelita?

Ból jelit to charakterystyczny objaw jelitowej kolki w ciąży. Umiejscowienie zależy od tego, która część jelita nie funkcjonuje prawidłowo [9].

 


Źródła:
1. https://epozytywnaopinia.pl/czwarty-trymestr-co-to-znaczy/
2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz
3. Karp H. NajszczęśliwszE niemowlę w okolicy. Wydawnictwo Mamania (2012)
4. https://www.bliskodziecka.com.pl/kolka-niemowleca/
5. https://www.znana-polozna.pl/artykuly/czwarty-trymestr-ciazy-czy-dzieci-rodza-sie-zbyt-wczesnie
6. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51945,kamica-nerkowa
7. https://badaniaprenatalne.pl/ciaza/dolegliwosci-ciazowe/kolka-jelitowa-w-ciazy/
8. https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/
9. https://canpolbabies.com/pl_PL/5882-kolka-jelitowa-w-ciazy-jak-zwalczyc-klucie-w-brzuchu

Oceń

Data publikacji: 11/01/2022, Data aktualizacji: 10/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *