Jaki rozmiar ubranek wybrać dla noworodka?

jaki rozmiar dla noworodka

Skompletowanie wyprawki dla noworodka dla wielu przyszłych mam może być wyzwaniem. Jedną z zagwozdek, która się wtedy pojawia, jest pytanie, jaki rozmiar ubranek dla noworodka kupić. Standardowo dzieci po urodzeniu mierzą od 50 do 55 cm, co wskazywałoby na rozmiar 56. Zdarza się jednak, że dziecko urodzi się większe lub mniejsze. Jaki więc rozmiar ubranek kupić do szpitala? Wyjaśniamy!

Spis treści:

1. Rozmiar ubranek do szpitala
2. Jaki rozmiar czapeczki dla noworodka kupić?
3. Jaki rozmiar skarpetek dla noworodka?
4. Często zadawane pytania

Rozmiar ubranek do szpitala

Wybór odpowiedniego rozmiaru ubranek do szpitala może być dość problematyczny szczególnie dla rodziców spodziewających się pierwszego dziecka. Z reguły kupują oni ubranka w rozmiarze 56, ponieważ jest to najmniejszy ogólnodostępny rozmiar. Niestety większość rodziców nie zdąży założyć tych ubranek, ponieważ są one na dzieci po prostu za małe.

Najbardziej uniwersalnym rozmiarem ubranek dla noworodka jest rozmiar 62. Ubranka te będą odrobinę większe, dlatego łatwiej będzie je zakładać. Nie będą też zbyt obszerne, więc noworodkowi nie będzie niewygodnie. W takim rozmiarze powinniśmy kupić body, pajacyki, śpioszki, koszulki oraz kaftaniki.

Jeśli nasz maluch ma przyjść na świat zimą, to musimy kupić także kombinezon. Powinien on być odrobinę większy. Optymalny będzie rozmiar 68.

Nad rozmiarem 56 powinniśmy się zastanowić, jeśli lekarz podczas badania USG stwierdził, że dziecko urodzi się małe. Przyszłe mamy powinny także pomyśleć o mniejszych rozmiarach (48-52), jeśli istnieje ryzyko przedwczesnego porodu. Mimo tego w wyprawce dla noworodka powinno znaleźć się kilka ubranek w rozmiarze 62. Maluch bardzo szybko do nich dorośnie.

Jaki rozmiar czapeczki dla noworodka kupić?

Przyszli rodzice miewają także wątpliwości dotyczące rozmiaru czapeczki. Są one dostępne w rozmiarach 36-57. Ciężko jest określić przed narodzinami, jaki obwód główki będzie miało nasze dziecko, dlatego najrozsądniej jest kupić najmniejszy rozmiar. Po porodzie należy zmierzyć główkę dziecka i zakupić idealnie dopasowaną czapeczkę. Pamiętajmy, że nie powinna ona zbyt mocno obciskać główki dziecka.

Zobacz również: Smółka u noworodka

Jaki rozmiar skarpetek dla noworodka?

Wybór skarpetek dla noworodka jest prostszy niż pozostałych elementów garderoby. Mają one z reguły na metce oznaczenie wiekowe “0-3 miesiące”. Takie skarpetki z pewnością będą pasować na naszego maluszka.

Zobacz również: Czym jest biały szum? Czy suszarka może uspokoić niemowlę?

Często zadawane pytania:

1. Jaki rozmiar dla noworodka?

Dla noworodka najlepiej jest kupić ubranka w rozmiarze 62. Warto także zakupić kilka sztuk w rozmiarze 56 oraz 68.

2. Jaki rozmiar dla dziecka do szpitala?

Do szpitala najlepiej jest zabrać ubranka w rozmiarze 62. Jeśli dziecko urodzi się mniejsze lub większe, to partner może dostarczyć nam pasujące ubranka.

3. Jaki rozmiar dla noworodka hm?

Rozmiarówka ubranek dla noworodka z reguły nie różni się w zależności od sklepu. Warto jednak zerknąć na oznaczenia wiekowe na metce.

4. Po jakim czasie dziecko wyrasta z rozmiaru 56?

Większość dzieci już po porodzie nie mieści się w rozmiar 56. Jeśli jednak maluch jest mniejszy, to z rozmiaru 56 wyrośnie po około miesiącu.

 


Źródła:

1. https://mamotoja.pl/wyprawka-jaki-rozmiar-dla-noworodka-i-ile-ubranek-kupic,wyprawka-dla-noworodka-artykul,28810,r1p1.html

2. https://www.polskiedzieci.pl/wyprawka-dla-noworodka-cz-1-jakie-ubranka-kupic-przed-porodem,16,1

 

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 24/03/2022, Data aktualizacji: 28/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *