Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać?

wyprawka

Czas oczekiwania na poród to również czas, kiedy należy przygotować dom na przyjście dziecka. Dzięki dobrze zaplanowanej i przemyślanej wyprawce dla noworodka, zarówno nie zapomnisz o niczym ważnym, jak i nie kupisz zbędnych rzeczy.

Kobieta, planując dziecko, odpowiednio przygotowuje się do ciąży. Będąc już w niej, troszczy się o zdrowie malucha – np. wykonuje badania prenatalne, które analizują stan zdrowia dziecka, przez co mamie przywracają bezcenny spokój. Kolejnym krokiem jest przygotowanie wyprawki dla noworodka do domu. Warto się tym zająć w okolicach 6-8 miesiąca.

Spis treści:

  1. Wyprawka dla noworodka do domu
  2. Wyprawka dla noworodka na spacer
  3. Wyprawka dla noworodka – ubranka
  4. Wyprawka dla noworodka – kosmetyki i akcesoria higieniczne

Wyprawka dla noworodka do domu

Podstawą wyprawki dla noworodka do domu jest łóżeczko i odpowiedni materac. Kupujemy również prześcieradło, a pod nie matę wodoodporną, która chroni przed zamoczeniem. Zamiast kołderki i kocyka, którymi dzidziuś może się nakryć, warto pomyśleć o śpiworku do spania.

Na listę warto również wpisać „kokon”, czyli materac z wysokimi brzegami, który ogranicza ruchy dziecka i chroni przed spadnięciem np. z łóżka rodziców. Przydatny może być leżaczek lub kosz Mojżesza dla malucha. Są łatwe do przeniesienia między pomieszczeniami i dzięki temu maluch może być tu gdzie rodzic.

Kolejne zalecane akcesoria to przewijak, wanienka do kąpieli, termometr do ciała na podczerwień, monitor oddechu (szczególnie przy wskazaniach medycznych), niania elektroniczna (jeśli dom ma dużą powierzchnię), butelki ze smoczkiem, podgrzewacz do butelek, laktator elektroniczny, smoczki, szczotka do mycia butelek, poduszka do karmienia.

Wyprawka dla noworodka na spacer

Na liście wyprawki dla noworodka należy umieścić wózek i akcesoria z nim związane (torba, parasolka od słońca, folia na wózek – chroniąca dziecko przed wiatrem, deszczem, śniegiem, moskitiera). Niezbędny jest również fotelik do samochodu – najlepiej nowy lub z zaufanego źródła. Fotelik, który uczestniczył w stłuczce, nie będzie spełniał należycie swej funkcji.

Niektóre mamy preferują także zakup nosidła lub chusty.

Wyprawka dla noworodka – ubranka

Wyprawka dla noworodka wymaga zakupu odpowiedniej garderoby. Należy pamiętać, by wybierać ubranka dobrej jakości, czyli te wykonane z wysokogatunkowej bawełny. Dzięki temu dziecko nie będzie się pocić i tym samym nie będzie narażone na potówki.

Na początku warto skompletować: body z krótkim i długim rękawem, kaftaniki z długimi rękawami, półśpiochy lub spodenki, pajace, skarpetki, rękawiczki (niedrapki), czapeczki.

Ubranka należy dopasować do pory roku, w której urodzi się dziecko. Jeśli na świat przyjdzie w ciepłych miesiącach, muszą być przewiewne i lekkie. Jeśli to miesiące zimne to konieczne są również dodatkowe sweterki, grubsze kaftaniki i skarpetki, ciepły kombinezon i czapka.

Wyprawka dla noworodka – kosmetyki i akcesoria higieniczne

Kosmetyki to bardzo ważna część wyprawki dla noworodka. Tak naprawdę im jest ich mniej, tym lepiej. Wszystkie muszą być przeznaczone dla dziecka od 1 dnia życia oraz mieć atesty, np. Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny. Najlepsze kosmetyki to te, które mają najkrótszy skład – ryzyko, że podrażnią skórę noworodka, jest mniejsze.

Należy zaopatrzyć się w: płyn do kąpieli i mycia włosów, maść do pupy, krem na odparzenia, krem natłuszczający (np. do smarowania buzi w zimne dni). Ponadto niektórzy rodzice po kąpieli smarują skórę malucha oliwką, lecz nie jest to obowiązkowy kosmetyk.

Natomiast niezbędne akcesoria higieniczne to: mokre chusteczki, pieluchy jednorazowe, pieluchy tetrowe, podkłady do przewijania, aspirator lub gruszka do nosa, płyn dezynfekujący do pielęgnacji kikuta pępowiny, sól fizjologiczna, gaziki jałowe, patyczki z ogranicznikiem, miękka szczoteczka do włosów, dziecięce nożyczki do paznokci, ręczniki kąpielowe, płyn do prania dla noworodków, woreczki na pieluchy (wskazane, gdy zapach jest dość intensywny).

Zobacz również: Jak spakować torbę do porodu?

Oceń

Data publikacji: 03/12/2021, Data aktualizacji: 20/12/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *