Jak ubierać niemowlę w domu i na spacery?

jak ubierać noworodka

Ubiór małego dziecka powinien być dostosowany do pory roku oraz temperatury – inne ciuszki są przeznaczone do noszenia w domu, a inne na spacery. Jak ubierać noworodka oraz niemowlaka, aby nie było mu ani za zimno, ani za gorąco? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Jak ubierać noworodka na wyjście ze szpitala?
2. Jak ubierać noworodka w domu?
3. Jak ubierać noworodka do spania?
4. Jak ubierać noworodka na spacer?
5. Jak ubierać niemowlaka – oznaki przegrzania
6. Jak ubierać niemowlaka, aby zapobiec przegrzaniu?
7. Jak ubierać niemowlaka, aby nie zrobić mu krzywdy?
8. Często zadawane pytania o to, jak ubierać noworodka i niemowlaka

Jak ubierać noworodka na wyjście ze szpitala?

Jak ubierać noworodka tuż po narodzinach, kiedy on i jego mama dostaną wypis ze szpitala? Jeśli poród miał miejsce latem, maluszek może pozostać w ubrankach, które miał na sobie w szpitalu. Natomiast gdy na zewnątrz jest chłodno, można go ubrać w ciepły kombinezon, zgodnie z zasadą „jednej warstwy więcej” [1].

Jak ubierać noworodka w domu?

To, jak ubierać noworodka w domu, zależy przede wszystkim od temperatury. Jeśli w domu jest 26 stopni Celsjusza, wystarczy w zupełności body z krótkim rękawkiem, natomiast gdy temperatura wynosi mniej, przyda się dodatkowo śpiworek oraz pajacyk [2]. W sytuacji, gdy w domu jest mniej niż 20 stopni Celsjusza, dodatkowy śpiworek, pajacyk oraz body z długim rękawem są niezbędne, ponieważ system termoregulacji ciała u noworodka nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Przy temperaturze poniżej 16 stopni Celsjusza niezbędne są już nie tylko śpiworek, body czy pajacyk, ale także skarpetki, czapeczka i rękawiczki [2].

Zobacz również: Kiedy dziecko zaczyna się uśmiechać?

Jak ubierać noworodka do spania?

Temperatura w sypialni noworodka powinna wynosić około 20 stopni Celsjusza [3]. Wtedy maluszek może spać w podobnym zestawie ubranek, jaki nosi na co dzień. Jeśli jest zimniej, należy go ubrać w specjalny śpiworek do snu, a na główkę założyć czapeczkę [4]. Natomiast gdy jest za gorąco, maluch może spać w samej pieluszce lub przykryty ażurowym kocykiem [2].

Zobacz również: Noworodek z zębami – nie zdarza się często ale jest to możliwe

Jak ubierać noworodka na spacer?

Jak ubierać noworodka na spacer? W tej sytuacji obowiązuje zasada „jednej warstwy więcej”, tzn. maluch powinien mieć na sobie o jedną warstwę ubrania więcej niż osoba dorosła [1] [2]. Kiedy na zewnątrz jest temperatura powyżej 10 stopni Celsjusza, wystarczy body z długim rękawem, spodnie, skarpetki i cienka kurtka, natomiast jeśli jest zimniej, należy wyposażyć bobasa w więcej ciuszków. Przy temperaturze wynoszącej około 5 stopni Celsjusza przyda się dodatkowo sweterek, czapka, rękawiczki i rajstopki, natomiast jeśli temperatura jest bliska zera, obowiązkowy będzie dodatkowo kombinezon i kurtka zimowa [2]. Jeśli dziecko jest dobrze zabezpieczone przed chłodem, będzie spokojnie spać podczas spaceru [6].

Jak ubierać niemowlaka – oznaki przegrzania

Jeśli niemowlę jest rozdrażnione i płacze, a jego skóra jest ciepła i wygląda na zarumienioną lub spoconą, to pierwsze oznaki przegrzania [7] [8]. W takiej sytuacji należy jak najszybciej sprawdzić temperaturę ciała malucha, przenieść go do chłodniejszego miejsca i zdjąć z niego nadmiar ubranek. Prawidłową temperaturę ciała można przywrócić poprzez zastosowanie chłodnego kompresu i przyłożenie go na pachwiny oraz pod pachy, natomiast odwodnieniu można zapobiec poprzez podanie dziecku płynów [8].

Jak ubierać niemowlaka, aby zapobiec przegrzaniu?

Jak ubierać niemowlaka tak, aby go nie przegrzać? W tym celu, gdy maluch stanie się bardziej ruchliwy, nie należy już stosować zasady „jednej warstwy więcej” [8]. Rezygnacja z dodatkowej warstwy ubrania na rzecz kocyka lub ubierania „na cebulkę” chroni dziecko przed przegrzaniem. organizmu.

Dodatkowo warto pamiętać, aby [7] [8]:

• chronić dziecko przed słońcem,
• stosować cienkie ubranka, wykonane z oddychających materiałów,
• unikać spacerowania w porach największego nasłonecznienia,
• utrzymywać niską temperaturę w pomieszczeniach,
• zdejmować zimowe ubrania od razu po wejściu do domu.

Jak ubierać niemowlaka, aby nie zrobić mu krzywdy?

Dla wielu rodziców wyzwaniem nie jest to, jak ubierać niemowlaka w zależności od pogody, ale jak nałożyć maluchowi ciuszki tak, aby nie zrobić mu krzywdy. Małe dziecko nie pomaga bowiem podczas ubierania, wręcz przeciwnie – może znacznie utrudniać wykonanie tej czynności. Najprostszym rozwiązaniem, aby ubrać berbecia, jest zrolowanie ubranek, włożenie ich pod główkę dziecka i zakładanie przez głowę. Natomiast ubranka z rękawkami należy wkładać stopniowo, podobnie jak rajstopy [9]. Rodzice mogą skorzystać także z bardzo wygodnych ubranek zapinanych na rzepy lub zatrzaski. Aby nie zrobić maluchowi krzywdy, nie należy do ubierania używać siły, niewskazane jest także ciągnięcie za rączki lub nóżki. W ubieraniu noworodka lub niemowlęcia pomoże przewijak [9].

Często zadawane pytania o to, jak ubierać noworodka i niemowlaka

1. W co ubrać noworodka?

Ubiór noworodka należy dostosować do temperatury panującej w pomieszczeniu lub na zewnątrz. W zależności od warunków pogodowych konieczne mogą się okazać: body z długim rękawem, spodenki, skarpetki, sweterek, kurtka, czapka, a także rękawiczki i rajstopki.

2. Jak ubierać noworodka krok po kroku?

Aby ubrać noworodka, warto użyć przewijaka. Ubranka należy zrolować i stopniowo nakładać je na małe ciałko i następnie rozwijać. Nie wolno ciągnąć za rączki oraz nóżki bobasa.

3. Jak ubrać niemowlę w domu 22 stopnie?

Temperatura na poziomie 22 stopni wymaga lekkiego ubrania bobasa, tak aby uchronić go przed przegrzaniem. Wystarczy jedna warstwa, np. w postaci śpioszków.


Źródła:

1. https://epozytywnaopinia.pl/jak-nie-przegrzewac-dzieci/

2. https://mamotoja.pl/ubieranie-noworodka-jak-ubierac-noworodka,ubieranie-niemowlaka-artykul,1571,r1p1.html

3. https://oddechzycia.pl/abc-choroby/w-jakiej-temperaturze-powinny-spac-dzieci-jak-je-ubierac-w-zimne-dni/

4. https://kidspace-shop.com/blog/jak-ubierac-dziecko-do-snu/

5. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/pielegnacja-niemowlaka/czy-wychodzic-z-dzieckiem-gdy-jest-mroz-aa-ZNq5-MgZg-s2fo.html

6.https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/52406,spacery-z-malym-dzieckiem

7. https://www.whattoexpect.com/baby-health-and-safety/dress-newborn.aspx

8. https://epozytywnaopinia.pl/jak-nie-przegrzewac-dzieci/

9. https://www.mjakmama24.pl/niemowle/pielegnacja-niemowlaka/jak-ubrac-niemowlaka-poradnik-krok-po-kroku-aa-ysF7-aYMd-dagk.html

 

Oceń

Data publikacji: 27/03/2022, Data aktualizacji: 30/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *