Temperatura u niemowlaka i dziecka – ile powinna wynosić?

Temperatura u niemowlaka

Temperatura u niemowlaka powinna mieścić się w przedziale od 36 do 37 stopni Celsjusza. Nie jest ona jednakowa w ciągu całego dnia. Rano twoja pociecha ma zazwyczaj najniższą temperaturę zaś wieczorem wyższą. Generalnie uważa się, że stwierdzenie u niemowlaka temperatury powyżej 38 stopni świadczy, iż ma on gorączkę.

W różnych sytuacjach temperatura u niemowlaka może być podwyższona pomimo, że dziecko jest całkowicie zdrowe np. wieczorem lub po długim płaczu maluch ma podwyższoną temperaturę.

test nova baner

Temperatura u niemowlaka i starszego dziecka:

 • Temperatura normalna – 36-37 stopni Celsjusza
 • Stan podgorączkowy- 37.1- 38
 • Gorączka 38.1- 39 stopni Celsjusza
 • Stan silnej gorączki – powyżej 39 stopni Celsjusza

W zależności od tego jaki sposób pomiaru temperatury u niemowląt wybierzemy jej wartość może się nieznacznie różnić. Można ją mierzyć pod pachą, w ustach oraz w odbycie. Ten ostatni sposób zalecany jest szczególnie u niemowlaków ze względu na jego łatwość oraz dokładność ( zaleca się wówczas stosowanie termometru elektronicznego).

Wartość temperatury u niemowlaka mierzonej w odbycie może się różnić od faktycznej temperatury ciała dziecka o 0.5 stopnia Celsjusza, zaś mieszona w ustach o 0.3 stopnia Celsjusza.

Czy to gorączka? Dotknij głowy dziecka, sprawdź oddech…

Patrzysz na swojego malucha i zastanawiasz się „Czy nie ma on przypadkiem gorączki ?”. Dotknij jego główki – podstawowym objawem podwyższonej temperatury jest ciepła skóra , wyczuwalne jest to zwłaszcza na głowie noworodka. Skóra na nogach dziecka, które ma gorączkę może być zimna i wilgotna, zaś na jego twarzy często zaobserwować można rumieńce. Dodatkowym sygnałem , iż w organizmie malucha dzieje się coś niepokojącego jest przyspieszony oddech.

U niemowlaków może wystąpić także biegunka a przy wysokiej gorączki nawet drgawki. Jeśli dziecko ma podwyższoną temperaturę zmienia się jego usposobienie. Jeszcze kilka chwil temu nie mogłaś oderwać go od zabawek a teraz jest apatyczne, marudne i nie interesuje go nic co się dzieje wokół niego. To ewidentny sygnał, iż powinnaś skontrolować temperaturę u swojego niemowlaka.

Przeczytaj też: Dlaczego niektóre dzieci wolno rosną i słabo przybierają na wadze?

Temperatura u niemowlaka – co robić, kiedy pojawi się?

 • Jeśli temperatura rośnie dziecko powinno być szczelnie okryte, jeśli jednak dostrzeżesz, że ustabilizowała się już na jednym poziomie nie przykrywaj tak mocno swojego malucha aby nie doszło do przegrzania organizmu. Niemowlak, który ma gorączkę bardzo się poci, a co się z tym wiąże traci dużo wody.
 • Gdy temperatura niemowląt spada zadbaj o to aby dziecko miało suche ubranko – jeśli zajdzie taka potrzeba przebierz pociechę. Dostarczaj mu także dużo płynów aby wyrównać gospodarkę wodną w jego organizmie. Jeśli dziecko nie ma apetytu i nie chce jeść , nie zmuszaj go.

Choroba dziecka to trudny moment szczególnie dla nowych, nie mających jeszcze doświadczenia rodziców. Jeśli zauważysz u swojego dziecka gorączkę nie panikuj! Świadczy to bowiem o tym, że jego organizm walczy z chorobą. Pamiętaj, że obniżenie temperatury z pomocą leków farmakologicznych nie rozwiązuje problemu.

Choroba bowiem nadal będzie się rozwijać a temperatura u powróci jak tylko leki przestaną działać. Weź jednak pod uwagę, że długotrwała gorączka źle wpływa na organizm niemowlaka. Obniżenie gorączki powinno być środkiem stosowanym okazjonalnie. Zawsze powinnaś się wtedy skontaktować z lekarzem, który zdiagnozuje źródło podwyższonej temperatury u twojej pociechy i zaleci zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Temperatura u niemowlaka – jak ją obniżyć?

 • Temperaturę można obniżyć przez okłady (woda nie powinna być chłodniejsza niż temperatura w pokoju) Okłady możesz stosować na klatkę piersiową, główkę bądź ręce pociechy.
 • Innym sposobem na zwalczenie podwyższonej temperatury u niemowląt jest kąpiel. Woda powinna być tak samo ciepła jak zawsze jednakże możesz dziecko potrzymać w niej nieco dłużej.
 • Jeśli decydujesz się na zastosowanie środków farmakologicznych zaleca się wówczas podanie paracetamolu bądź ibuprofenu przeznaczonego dla niemowląt.

Zobacz: Objawy nietolerancji glutenu

Czy wezwać lekarza?

Wysoka gorączka jest czymś bardzo niepokojącym. Jeśli przekroczy 40 stopni Celsjusza i nie obniża się pomimo zastosowanych leków farmakologicznych to nie ma na co czekać bez pomocy specjalisty się nie obędzie. Jeśli zauważysz u dziecka drgawki bądź silne bóle czy też w momencie kiedy okaże się , że dziecko nie może przechylić główki do tyłu to również powinnaś niezwłocznie wezwać lekarza. Takie objawy są już bardzo niepokojące.


Szukasz informacji o zdrowiu dziecka?

Zajrzyj na ZdrowoKolorowo.pl – Bo zdrowie dziecka jest najważniejsze

zdrowokolorowo


Autor: www.badaniaprenatalne.pl

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

1.9/5 - (45 głosów / głosy)

Data publikacji: 11/06/2015, Data aktualizacji: 23/11/2021

4 odpowiedzi na “Temperatura u niemowlaka i dziecka – ile powinna wynosić?”

 1. ag ag pisze:

  mamy, które karmią powinny zakupić lewoskrętną witaminę c najlepiej w proszku i pic ja litrami. nadmiar będzie w mleku, a resztę wysiusiacie. wzmacnia ona system odpornościowy obojga, nie powoduje przy tym skutków ubocznych, jak np paracetamol i ibuprofen (powodujące osłabienie synaps czy uszkodzenia żołądka)..

 2. mania mania pisze:

  Mój synek ostatnio miał goraczkę ponad 39 stopni. Paracetamol nie pomógł i już się bałam, że skończy się szpitalem, ale podałam mu jeszcze ibufen w syropie i po tym goraczka spadła. Okazało się, że miał klasyczna trzydniówkę i ibufen okazał się niezastapiony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *