Badanie polimorfizmu genu MTHFR – cena, korzyści, przydatne informacje

mthfr cena

Jesteś w ciąży lub starasz się o dziecko? Szukasz informacji dotyczących badania wariantów C677T i A1298C genu MTHFR? Cena to nie jedyna ważna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę.

Badanie genu MTHFR – cena zależy m.in. od wybranego laboratorium i pakietu
Badanie genu MTHFR – cena, którą warto zapłacić za zdrowie
Jak wygląda badanie genu MTHFR i jak się do niego przygotować?

Badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR – cena

Interesuje Cię, ile kosztuje badanie polimorfizmu genu MTHFR? Cena może różnić się w zależności od wybranego laboratorium i pakietu.

Cena wykonania badania wariantów C677T i A1298C genu MTHFR to około 300,00 złotych. Badanie można też rozszerzyć o analizę pod kątem trombofilii wrodzonej, wówczas cena wynosi około 350,00 – 450,00 złotych w zależności m.in. od czasu realizacji i konsultacji wyniku z lekarzem.

Przed wyborem laboratorium genetycznego warto sprawdzić, czy korzysta ono z odczynników wysokiej jakości (z certyfikatem IVD) oraz jak kontrolowany jest przebieg badania. Ważny jest zakres świadczonego badania oraz jego czas realizacji. O rzetelności laboratorium świadczą certyfikaty uzyskane w ośrodkach naukowych oraz referencje.

Badanie polimorfizmu genu MTHFR – cena, którą warto zapłacić za zdrowie

Badanie polimorfizmu genu MTHFR to nieinwazyjne badanie genetyczne, rekomendowane dla kobiet w ciąży i planujących ciążę. Dzięki niemu można zidentyfikować polimorfizmy w genie MTHFR i określić predyspozycje genetyczne związane z zaburzeniami przyswajania kwasu foliowego. Badanie dostarcza cennych informacji na temat zdolności organizmu do przyswajania kwasu foliowego. Jest ono szczególnie przydatne dla mam, które są w ciąży, planują ciążę, urodziły dziecko z wadami wrodzonymi lub poroniły.

Badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR – jak wygląda i jak się do niego przygotować?

Badanie jest nieinwazyjne – aby je wykonać, wystarczy pobrać próbkę wymazu z policzka. Nie wymaga to specjalnego przygotowania czy bycia na czczo. Ważne, aby na godzinę przed pobraniem próbek nie jeść, nie pić, nie palić papierosów, nie myć zębów i nie żuć gumy. Próbkę można pobrać samodzielnie w domu lub udać się do przychodni. Następnie jest ona wysyłana kurierem do laboratorium genetycznego.

Wyniki są wysyłane zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni (zwykle dostępne są w formie elektronicznej lub papierowej). Niektóre laboratoria oferują także konsultację ze specjalistą – lekarzem genetykiem – w celu wyjaśnienia znaczenia wyników oraz wskazania dalszego postępowania.

Zobacz też: Recenzja badania genu MTHFR i w kierunku trombofilii wrodzonej

Więcej informacji

Jeśli masz pytania dotyczące badania genu MTHFR, napisz do nas na .

Ciekawe artykuły związane z polimorfizmami genu MTHFR:


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie:  vchalup/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 09/04/2019, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *