Badanie na homocysteinę – wskazania, przebieg, wynik

Badanie na homocysteinę – wskazania, przebieg, wynik

badanie na homocysteinę

Homocysteina to aminokwas, który jest niezbędny dla prawidłowego działania organizmu. Jego zbyt wysokie stężenie może jednak wiązać się z podwyższonym ryzykiem miażdżycy, chorób zakrzepowo-zatorowych, a także… problemów położniczych, w tym nawet poronienia [1]. Kiedy zatem warto wykonać badanie na homocysteinę i co dobrze o nim wiedzieć?

Badanie na homocysteinę – wskazania

Na podwyższenie poziomu homocysteiny mają wpływ takie czynniki jak niewłaściwa dieta, palenie papierosów, niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego czy zmiany w genach. Do najczęstszych czynników genetycznych należy obecność wariantów C677T i/lub A1298C genu MTHFR, które nie dają widocznych objawów.

sprawdź czy masz mutację genu mthfr

Badanie w kierunku poziomu homocysteiny często wykonuje się też u osób po zawale serca, udarze mózgu czy innym schorzeniu sercowo-naczyniowym oraz obciążonych takimi chorobami rodzinnie. Nierzadko zalecane jest też ciężarnym czy kobietom po poronieniach i innych powikłaniach ciążowych.

To może Cię zainteresować: Badanie wariantu C677T/A1298C genu MTHFR – na czym polega i kiedy je wykonać?

Badanie na homocysteinę – przebieg

Badanie na homocysteinę jest badaniem krwi. Polega na pobraniu próbki z żyły odłokciowej i późniejszej analizie w laboratorium. Na badanie przychodzi się na czczo (nie jedząc i nie pijąc nic oprócz wody przez min. 8 godzin). Dobrze przed badaniem skonsultować się z lekarzem, ponieważ niektóre leki mogą zaburzać wynik. Można wykonać również badanie homocysteiny w moczu (nie powinna być w nim w ogóle obecna).

Badanie na homocysteinę – o czym mówi wynik?

Badanie pokazuje, czy poziom homocysteiny w organizmie mieści się w normie, czyli przedziale 5-15 μmol/l. W przypadku podwyższonego poziomu homocysteiny mówi się o hiperhomocysteinemii. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że już stężenia 10-13 μmol/l niekorzystnie wpływają na śródbłonek naczyń [2]. Dobrze, aby w czasie ciąży było ono jeszcze niższe. Badania mówią o maksymalnych granicach od 5,6 μmol/l do 9,4 μmol/l [3].

Ciekawy artykuł: Homocysteina – jak zmniejszyć jej poziom?


Źródła:
[1] G. Bednarek-Tupikowska, K. Tupikowski, Homocysteina – niedoceniany czynnik ryzyka miażdżycy. Czy hormony płciowe wpływają na stężenie homocysteiny?, „Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej” 2004, 58.
[2] D. Gąsiorowska, K. Korzeniowska, A. Jabłecka, Homocysteina, „Farmacja Współczesna” 2008, 1.
[3] J. Magnucki, J. Sikora, T. Machalski, L. Kobielska, R. Partyka, A. Biauas, Czy hiperhomocysteinemia może stanowić przyczynę nawracających poronień?, „Annales Academiae Medicae Silesiensis” 2009, 63, 1.


5/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 19/04/2018, Data aktualizacji: 07/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *