Acard w ciąży – czy jest bezpieczny?

acard w ciąży

Acard to lek o właściwościach przeciwzakrzepowych. Jest on przepisywany niektórym kobietom w ciąży. Lek ten może wywołać powikłania u płodu, dlatego wiele przyszłych mam ma wątpliwości, czy powinny stosować acrad w ciąży. Skutki uboczne na szczęście pojawiają się tylko w przypadku nieodpowiedniego stosowania. Jak więc zażywać acard w ciąży? Podpowiadamy poniżej!

jesteś w ciąży

Spis treści:

1. Acard w ciąży – co daje?
2. Acard a ciąża
3. Acard w ciąży – do kiedy można stosować?
4. Acard w ciąży – skutki uboczne

Acard w ciąży – co daje?

Acard to lek zawierający kwas acetylosalicylowy. Przyjmuje się go doustnie. Przyjmowanie acardu ma na celu zapobieganie zlepianiu płytek krwi. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstania zakrzepów w żyłach. Ma on także właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Acard stosuje się zwykle po zawale serca i udarze mózgu. Zażywają go także osoby cierpiące na choroby układu krążenia np. miażdżycę czy chorobę wieńcową. Acard może być również stosowany w ciąży. Zwykle przepisuje się go ciężarnym w przypadku:

Zakrzepicy
Trombofilii
● Zwiększonego ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego
● Nadciśnienia tętniczego
● Cukrzycy
● Przewlekłej choroby nerek

Są to jedyne powody, przez które stosuje się acard w ciąży. Przepływy krwi dzięki temu się zwiększą, a dziecko będzie mogło się rozwijać.

 Zobacz też: Heparyna a prenatalny test NIFTY pro >> 

Acard a ciąża

Przyszłe mamy mogą bezpiecznie stosować acard, jeśli dostały takie zalecenie od ginekologa. Nie powinien on być zażywany bez konkretnego powodu.
Acard w ciąży musi być odpowiednio dawkowany. Stosowanie zbyt dużych dawek może być groźne dla płodu. Lekarze najczęściej zalecają acard 75 w ciąży. Bezpieczny jest również acard 150 w ciąży.

Podczas stosowania acardu ciężarna powinna być pod stałą kontrolą lekarza. Kobieta musi także obserwować, czy nie pojawiają się u niej niepokojące objawy, takie jak duszności czy zaburzenia widzenia.
Acardu w ciąży nie powinny stosować ciężarne z astmą i skazą krwotoczną. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest również choroba wrzodowa żołądka.

Acard w ciąży – do kiedy można stosować?

Acard w ciąży w bezpiecznych dawkach można stosować od drugiego trymestru ciąży. Wcześniej lek ten może uniemożliwić prawidłowy rozwój płodu. Kobiety zwykle zaczynają go zażywać około 11 tygodnia ciąży, a kończą w 37-38 tygodniu.

Zaprzestanie stosowania acardu w ciąży powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Nie należy robić tego na własną rękę. Skutki odstawienia acardu w ciąży mogą być niebezpieczne dla dziecka.

Acard w ciąży – skutki uboczne

Stosowanie acardu w ciąży może prowadzić do:

● Wad serca u płodu
● Rozszczepu podniebienia
● Niskiej masy urodzeniowej dziecka

Powikłania te mogą pojawić się jedynie w przypadku niewłaściwego stosowania acardu. Zwykle są one skutkiem przyjmowania zbyt dużej dawki leku. Ryzyko wystąpienia powikłań jest niemal zerowe, jeśli ciężarna będzie stosować się do zaleceń lekarza.

jesteś w ciąży

4.1/5 - (12 głosów / głosy)

Data publikacji: 19/08/2022, Data aktualizacji: 27/03/2024

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *