Test NIFTY a heparyna - czy przyjmowanie leku stanowi przeciwwskazanie do wykonania badania?

Test NIFTY a heparyna – czy przyjmowanie leku stanowi przeciwwskazanie do wykonania badania?

test NIFTY a heparyna

Test NIFTY a heparyna to zagadnienie, które interesuje kobiety będące w trakcie terapii heparyną lub jej analogami. Czy przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych wyklucza możliwość wykonania nieinwazyjnego badania wolnego płodowego DNA NIFTY pro? Odpowiadamy na to pytanie.

Spis treści:

1. Test NIFTY a heparyna – czy terapia stanowi przeciwwskazanie do wykonania badania?
2. Test NIFTY a heparyna – jak się przygotować do badania?
3. Test NIFTY a heparyna – kiedy stosuje się ten lek?
4. Przeciwwskazania do testu NIFTY pro

5/5 - (1 głosów / głosy)

Test NIFTY a heparyna – czy terapia stanowi przeciwwskazanie do wykonania badania?

Jaki związek mają test NIFTY a heparyna? Przyjmowanie heparyny nie stanowi przeciwwskazania do NIFTY pro. Należy jednak odpowiednio przygotować się.

Test NIFTY a heparyna – jak się przygotować do badania?

Kobieta, która przyjmuje heparynę lub jej analogi i chce wykonać test NIFTY, powinna odstawić leki na 24 godziny przed pobraniem próbki do badania.

informacjaUWAGA sposób przygotowania się może zależeć od rodzaju badania i laboratorium dlatego zawsze skonsultuj się z laboratorium, w którym zlecasz badanie!

Test NIFTY a heparyna – kiedy stosuje się ten lek?

Heparyna stanowi ważny składnik leków przeciwzakrzepowych. Stosuje się ją podskórnie, dożylnie lub miejscowo u pacjentów z czynnikami ryzyka wystąpienia zakrzepowego zapalenia żył głębokich i zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, a także w leczeniu niestabilnej dławicy piersiowej, ostrych obwodowych zatorów tętniczych, zakrzepowego zapalenia żył głębokich oraz zatoru tętnicy płucnej [1].

Heparyna jest stosowana także u osób leczonych operacyjnie lub długotrwale unieruchomionych, np. przy zabiegach hemodializy [2], leki przeciwzakrzepowe odgrywają również istotną rolę w leczeniu kobiet, u których wykryto przeciwciała antyfosfolipidowe. Dzięki heparynie udaje się uniknąć powikłań położniczych, takich jak zakrzepica łożyska i co za tym idzie, minimalizowane jest ryzyko poronienia wywołanego zespołem antyfosfolipidowym w ciąży [3].

Przeciwwskazania do testu NIFTY pro

Przeciwwskazania do wykonania badania to m. in.: przeszczep narządu u matki, terapia komórkami macierzystymi, zmiany kariotypu matki oraz ciąża trojacza i z większą liczbą płodów. Przed badaniem wykonywana jest ankieta dotycząca zdrowia i przyjmowanych leków. O przeciwwskazania dopytaj w laboratorium, w którym zlecasz test.

5/5 - (1 głosów / głosy)

Źródła:

1. https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=371\

2. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/77844,zastosowanie-heparyny-u-pacjentow-z-chorobami-nerek

3. https://podyplomie.pl/medycyna/10562,zespol-antyfosfolipidowy-w-ciazy

 

5/5 - (1 głosów / głosy)

Data publikacji: 18/05/2022, Data aktualizacji: 04/11/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jak wybrac nifty pro