Kwas foliowy w ciąży - jego niedobór też może być przyczyną anemiiBadaniaprenatalne.pl

Anemia w ciąży – nie zawsze wynika z niedoboru żelaza

amniopunkcja czy jest bezpieczna

Aktualizacja: 24 kwietnia 2018 r. 

Anemia jest częstą bolączką kobiet w ciąży. Kojarzymy ją głównie z niedoborem żelaza. Niestety wiele przyszłych mam nie zdaje sobie sprawy, że niedokrwistość może wynikać również z niedostatków innych ważnych składników, w tym kwasu foliowego (witaminy B9). Taką anemię nazwiemy megaloblastyczną.

Kwas foliowy w ciąży – jakie objawy wystąpią przy anemii z niedoboru kwasu foliowego?

Anemia może objawiać się w bardzo różnorodny sposób, w zależności od tego, co jest jej przyczyną. Można wymienić jednak pewną grupę objawów występujących przy wszystkich rodzajach anemii. Są to: uczucie zmęczenia, bladość skóry i błon śluzowych, brak apetytu, palpitacje serca, duszności, a nawet omdlenia. Przy anemii z niedoboru kwasu foliowego dodatkowo mogą wystąpić też zaburzenia czucia i stany depresyjne.

Kwas foliowy w ciąży – kiedy jego zażywanie może przynieść słabszy efekt

Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego obniżona aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR występuje nawet u co drugiej Polki [1]. Co to oznacza? Warto mieć świadomość, że kwas foliowy nie od razu jest gotowy do wykorzystania w organizmie.

Żeby się wchłonął, musi zostać najpierw przetworzony do aktywnej formy, co przy obniżonej aktywności tego enzymu może być utrudnione. To często prowadzi do niedoborów kwasu foliowego, których konsekwencją może być wspomniana anemia megaloblastyczna i nie tylko. Za takie problemy często odpowiada obecność wariantu C677T/A1298C genu MTHFR.

Kwas foliowy w ciąży – mamę chroni przed anemią, a dziecko przed wadami cewy nerwowej

W tym przed rozszczepem kręgosłupa, przepukliną oponowo-rdzeniową i bezmózgowiem. Na szczęście wystarczy już 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się tych wad u naszego dziecka o 70%. Dlatego jeśli jesteśmy w ciąży i zależy nam na zdrowiu maleństwa, przyjmowanie kwasu foliowego powinno być naszym obowiązkiem. Tylko jak zapewnić sobie odpowiednią dawkę tej witaminy, kiedy na skutek obecności wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR nie przyswaja się ona prawidłowo? Jest na to sposób.

Kwas foliowy przy występowaniu wariantów C677T i A1298C genu MTHFR

Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].

Taki kwas foliowy wchłania się szybciej, ponieważ witamina jest już odpowiednio przetworzona. Jeśli wynik badania wskaże, że obecny jest u Ciebie właśnie polimorfizm genu MTHFR, Twój lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią dla Twojego organizmu formę i dawkę witaminy.

Zobacz też: Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?

Badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR – jedynym sposobem na wykrycie defektu są testy DNA

Obecność wariantów C677T i A1298C genu MTHFR ciężko stwierdzić bez specjalistycznych badań, ponieważ nie daje ona żadnych objawów. Sama obecność anemii megaloblastycznej nie musi też od razu oznaczać, że kobieta ma defekt genetyczny.

Tego typu anemię równie dobrze może wywołać dieta uboga w kwas foliowy, przewlekła biegunka czy wreszcie niektóre leki. Jedynym sposobem, który pozwoli upewnić się kobiecie czy rzeczywiście jest nosicielką wariantów C677T i A1298C w genie MTHFR, jest proste i komfortowe badanie genetyczne.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie kwasu foliowego w ciąży? Napisz do nas na adres info@badaniaprenatalne.pl lub zadzwoń pod numer  794 610 576.


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.

[2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.


Anemia w ciąży – nie zawsze wynika z niedoboru żelaza
Oceń ten artykuł

Przeczytaj również:

21/09/2016

6 odpowiedzi na “Anemia w ciąży – nie zawsze wynika z niedoboru żelaza”

 1. anitka89 napisał(a):

  kwas foliowy jest bardzo ważny jak i żelazo i magnez, ja przyjmuje wszystkie 3 minerały, najbardziej jednak to skupiam się na żelazie, bo żelazo niestety ciągle mam zaniżone, więc stosuję suplement dicofer i czuję się lepiej 🙂

 2. doloressa napisał(a):

  Tak, folik mama 2/3 trymestr i laktacja, kup sobie i łykaj, ma ważne witaminy min D3 i kwasy DHA

 3. dośka napisał(a):

  Bierzecie tez folik kiedy karmicie piersią?

 4. lejka napisał(a):

  Ja kończę drugi trymestr i cały czas biorę folik, do końca ciąży mam taki zamiar.

 5. vanillaframe napisał(a):

  W artykule nie wspomniano, ze anemia może być tez spowodowana brakiem witaminy B12. Należy wiec tez zrobic badanie i sprawdzić poziom żelaza, kwasu foliowego i B12.

 6. kriska napisał(a):

  Kwas foliowy jest bardzo ważny, ja biorę Folik mama, jestem w pierwszym trymestrze , na pewno będę brała go do końca ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Badania prenatalne

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Katarzyna Uryga, pielęgniarka

dr n. med. Renata Posmyk, specjalista genetyki klinicznej

Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa

Olga Przybyłek, psychoterapeuta

Magdalena Kornacka, dietetyk

mgr Aleksandra Majsnerowska, dietetyk kliniczny

mgr Katarzyna Nowak, dietetyk kliniczny

Dowiedz się więcej

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecamy:

Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

Badania prenatalne w pierwszym trymestrze. Jak zrozumieć wyniki obliczonego ryzyka dla trisomii 21

O interpretacji wyników badań prenatalnych, specjalnie dla portalu badaniaprenatalne.pl opowiadają dr hab. n. med. Marcin Wiecheć i dr n.med. Agnieszka Nocuń, www.dobreusg.pl. Postanowiliśmy opisać podstawowe zasady interpretacji wyników, ponieważ nie tylko wiele pacjentek, a także lekarzy ginekologów i genetyków ma z tym problem. Praktycznie w każdym tygodniu konsultujemy około 5 pacjentek wyrażając nasze drugie opinie po badaniach […]
18 komentarzy
Przeczytaj inne:
Światowy Dzień FAS – już 9 września!

9 września już po raz kolejny obchodzić będziemy Światowy Dzień FAS. Święto to ma przede wszystkim uświadamiać – nie tylko przyszłe matki, ale i całe społeczeństwo – o negatywnych skutkach spożywania alkoholu w czasie ciąży....

Zamknij