Kwas foliowy w ciąży - jego niedobór też może być przyczyną anemiiBadaniaprenatalne.pl

Anemia w ciąży – nie zawsze wynika z niedoboru żelaza

amniopunkcja czy jest bezpieczna

Aktualizacja: 2 marca 2018 r. 

Anemia jest częstą bolączką kobiet w ciąży. Kojarzymy ją głównie z niedoborem żelaza. Niestety wiele przyszłych mam nie zdaje sobie sprawy, że niedokrwistość może wynikać również z niedostatków innych ważnych składników, w tym kwasu foliowego (witaminy B9). Taką anemię nazwiemy megaloblastyczną.

Kwas foliowy w ciąży – jakie objawy wystąpią przy anemii z niedoboru kwasu foliowego

Anemia może objawiać się w bardzo różnorodny sposób, w zależności od tego, co jest jej przyczyną. Można wymienić jednak pewną grupę objawów, występujących przy wszystkich rodzajach anemii. Są to: uczucie zmęczenia, bladość skóry i błon śluzowych, brak apetytu, palpitacje serca, duszności, a nawet omdlenia. Przy anemii z niedoboru kwasu foliowego dodatkowo mogą wystąpić też zaburzenia czucia i stany depresyjne.

Kwas foliowy w ciąży – kiedy jego zażywanie nie przyniesie efektu

Kiedy kobieta jest posiadaczką wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR . Szacuje się, że jej posiadaczką może być nawet co druga z nas! [1] Tylko jaki to ma właściwie związek z kwasem foliowym?

Warto mieć świadomość, że kwas foliowy nie od razu jest gotowy do wykorzystania w organizmie. Żeby się wchłonął musi zostać najpierw przetworzony do aktywnej formy. Niestety z powodu obecności wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR proces tej przemiany ustaje lub zachodzi, ale w bardzo niewielkim zakresie. Prowadzi to do niedoborów kwasu foliowego, których konsekwencją może być wspomniana anemia megaloblastyczna i nie tylko.

Kwas foliowy w ciąży – mamę chroni przed anemią, a dziecko przed wadami cewy nerwowej

W tym przed rozszczepem kręgosłupa, przepukliną oponowo-rdzeniową i bezmózgowiem. Na szczęście wystarczy już 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się tych wad u naszego dziecka o 70%.  Publikacje naukowe wskazują także, ze u kobiet które są nosicielkami mutacji w tym genie zwiększa się ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa. Dlatego jeśli jesteśmy w ciąży i zależy nam na zdrowiu maleństwa, przyjmowanie kwasu foliowego powinno być naszym obowiązkiem. Tylko jak zapewnić sobie odpowiednią dawkę tej witaminy, kiedy na skutek obecności wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR nie przyswaja się ona prawidłowo? Jest na to sposób.

Jaki kwas foliowy przy występowaniu wariantów C677T i A1298C genu MTHFR  – zamiast zwykłego bierz zmetylowany

Zmetylowany kwas foliowy powstał głównie z myślą o tych kobietach, które mają problemy z przyswojeniem go w tradycyjnej formie. Przetworzony kwas foliowy wchłania się dużo szybciej, ponieważ jest już odpowiednio przetworzona i nie musi przechodzić wszystkich tych procesów, które w organizmie kobiety z wariantami C677T/ A1298C genu MTHFR są zaburzone. Pozwala więc szybko uzupełnić braki kwasu foliowego i tym samym pozbyć się anemii. Zażywanie zmetylowanego kwasu foliowego jest też bardzo ważnym elementem profilaktyki wad cewy nerwowej u dzieci kobiet ze wspomnianą mutacją.

Zobacz też: Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?

Badanie wariantów C677T i A1298C genu MTHFR – jedynym sposobem na wykrycie defektu są testy DNA

Obecność wariantów C677T i A1298C genu MTHFR ciężko stwierdzić bez specjalistycznych badań, ponieważ nie daje ona żadnych objawów. Sama obecność anemii megaloblastycznej nie musi też od razu oznaczać, że kobieta ma defekt genetyczny. Tego typu anemię równie dobrze może wywołać dieta uboga w kwas foliowy, przewlekła biegunka czy wreszcie niektóre leki. Jedynym sposobem, który pozwoli upewnić się kobiecie czy rzeczywiście jest nosicielką wariantów C677T i A1298C w genie MTHFR jest proste i komfortowe badanie genetyczne. Najlepiej wykonać je jeszcze przed poczęciem, tak aby przygotować swoje ciało na przyjęcie dziecka i uchronić je przed wadami wrodzonymi, siebie zaś przed anemią z niedoboru kwasu foliowego.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie kwasu foliowego w ciąży? Napisz do nas na adres info@badaniaprenatalne.pl lub zadzwoń pod numer  794 610 576.


Źródła:

[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1.


Przeczytaj również:

21/09/2016

6 odpowiedzi na “Anemia w ciąży – nie zawsze wynika z niedoboru żelaza”

 1. anitka89 napisał(a):

  kwas foliowy jest bardzo ważny jak i żelazo i magnez, ja przyjmuje wszystkie 3 minerały, najbardziej jednak to skupiam się na żelazie, bo żelazo niestety ciągle mam zaniżone, więc stosuję suplement dicofer i czuję się lepiej 🙂

 2. doloressa napisał(a):

  Tak, folik mama 2/3 trymestr i laktacja, kup sobie i łykaj, ma ważne witaminy min D3 i kwasy DHA

 3. dośka napisał(a):

  Bierzecie tez folik kiedy karmicie piersią?

 4. lejka napisał(a):

  Ja kończę drugi trymestr i cały czas biorę folik, do końca ciąży mam taki zamiar.

 5. vanillaframe napisał(a):

  W artykule nie wspomniano, ze anemia może być tez spowodowana brakiem witaminy B12. Należy wiec tez zrobic badanie i sprawdzić poziom żelaza, kwasu foliowego i B12.

 6. kriska napisał(a):

  Kwas foliowy jest bardzo ważny, ja biorę Folik mama, jestem w pierwszym trymestrze , na pewno będę brała go do końca ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane

Reklama

ANONIMOWA SONDA

Czy robiłaś badania prenatalne?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Polecany artykuł

Przeczytaj inne:
Inseminacja domaciczna
Inseminacja domaciczna – na czym polega i czy jest skuteczna?

Aktualizacja 30 listopada 2015 Inseminacja domaciczna jest prostym i nieinwazyjnym zabiegiem, który ma na celu ułatwienie zapłodnienia poprzez pokonanie bariery śluzu szyjkowego.Wyróżnia się dużą dostępnością i stosunkowo niską ceną. Możesz w niej uczestniczyć razem z twoim partnerem, co pozwoli...

Zamknij