Aktualizacja: 24 kwietnia 2018 r.
Anemia jest częstą bolączką kobiet w ciąży. Kojarzymy ją głównie z niedoborem żelaza. Niestety wiele przyszłych mam nie zdaje sobie sprawy, że niedokrwistość może wynikać również z niedostatków innych ważnych składników, w tym kwasu foliowego (witaminy B9). Taką anemię nazwiemy megaloblastyczną.
Anemia może objawiać się w bardzo różnorodny sposób, w zależności od tego, co jest jej przyczyną. Można wymienić jednak pewną grupę objawów występujących przy wszystkich rodzajach anemii. Są to: uczucie zmęczenia, bladość skóry i błon śluzowych, brak apetytu, palpitacje serca, duszności, a nawet omdlenia. Przy anemii z niedoboru kwasu foliowego dodatkowo mogą wystąpić też zaburzenia czucia i stany depresyjne.
.
Według danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego obniżona aktywność reduktazy metylenotetrahydrofolianowej MTHFR występuje nawet u co drugiej Polki [1]. Co to oznacza? Warto mieć świadomość, że kwas foliowy nie od razu jest gotowy do wykorzystania w organizmie.
Żeby się wchłonął, musi zostać najpierw przetworzony do aktywnej formy, co przy obniżonej aktywności tego enzymu może być utrudnione. To często prowadzi do niedoborów kwasu foliowego, których konsekwencją może być wspomniana anemia megaloblastyczna i nie tylko. Za takie problemy często odpowiada obecność wariantu C677T/A1298C genu MTHFR.
W tym przed rozszczepem kręgosłupa, przepukliną oponowo-rdzeniową i bezmózgowiem. Na szczęście wystarczy już 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, aby zmniejszyć ryzyko pojawiania się tych wad u naszego dziecka o 70%. Dlatego jeśli jesteśmy w ciąży i zależy nam na zdrowiu maleństwa, przyjmowanie kwasu foliowego powinno być naszym obowiązkiem. Tylko jak zapewnić sobie odpowiednią dawkę tej witaminy, kiedy na skutek obecności wariantów C677T/ A1298C genu MTHFR nie przyswaja się ona prawidłowo? Jest na to sposób.
Zdaniem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników u pacjentek, które mają polimorfizm genu MTHFR, bardziej skuteczna jest suplementacja aktywnym kwasem foliowym w porównaniu ze zwykłym [2].
Taki kwas foliowy wchłania się szybciej, ponieważ witamina jest już odpowiednio przetworzona. Jeśli wynik badania wskaże, że obecny jest u Ciebie właśnie polimorfizm genu MTHFR, Twój lekarz będzie mógł dobrać odpowiednią dla Twojego organizmu formę i dawkę witaminy.
Zobacz też: Kiedy nie powinnaś przyjmować kwasu foliowego?
Obecność wariantów C677T i A1298C genu MTHFR ciężko stwierdzić bez specjalistycznych badań, ponieważ nie daje ona żadnych objawów. Sama obecność anemii megaloblastycznej nie musi też od razu oznaczać, że kobieta ma defekt genetyczny.
Tego typu anemię równie dobrze może wywołać dieta uboga w kwas foliowy, przewlekła biegunka czy wreszcie niektóre leki. Jedynym sposobem, który pozwoli upewnić się kobiecie czy rzeczywiście jest nosicielką wariantów C677T i A1298C w genie MTHFR, jest proste i komfortowe badanie genetyczne.
Masz pytania odnośnie kwasu foliowego w ciąży? Napisz na adres lub zadzwoń pod numer tel. 578 217 111 aby porozmawiać z konsultantem medycznym.
Źródła:
[1] Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie suplementacji witamin i mikroelementów podczas ciąży, 2011, s. 1. [2] D. Bomba-Opoń, L. Hirnle, J. Kalinka, A. Seremak-Mrozikiewicz: Suplementacja folianów w okresie przedkoncepcyjnym, w ciąży i połogu. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, “Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2017, tom 2, nr 5, s. 213.Data publikacji: 21/09/2016, Data aktualizacji: 08/12/2022
kwas foliowy jest bardzo ważny jak i żelazo i magnez, ja przyjmuje wszystkie 3 minerały, najbardziej jednak to skupiam się na żelazie, bo żelazo niestety ciągle mam zaniżone, więc stosuję suplement dicofer i czuję się lepiej 🙂
Tak, folik mama 2/3 trymestr i laktacja, kup sobie i łykaj, ma ważne witaminy min D3 i kwasy DHA
Bierzecie tez folik kiedy karmicie piersią?
Ja kończę drugi trymestr i cały czas biorę folik, do końca ciąży mam taki zamiar.
W artykule nie wspomniano, ze anemia może być tez spowodowana brakiem witaminy B12. Należy wiec tez zrobic badanie i sprawdzić poziom żelaza, kwasu foliowego i B12.
Kwas foliowy jest bardzo ważny, ja biorę Folik mama, jestem w pierwszym trymestrze , na pewno będę brała go do końca ciąży.