Jakie testy genetyczne są dostępne dla przyszłych rodziców?

testy genetyczne dla przyszłych rodziców

Wady genetyczne są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności oraz poronień. Wykrycie ich odpowiednio wcześnie pozwoli przyszłym rodzicom lepiej przygotować się do poczęcia i uniknąć problemów. Umożliwiają to badania genetyczne. Dowiedz się, jakie testy genetyczne dla przyszłych rodziców warto wykonać!

Spis treści:

  1. Czy warto wykonać badania genetyczne przed ciążą?
  2. Jakie testy genetyczne dla przyszłych rodziców warto wykonać?

Czy warto wykonać badania genetyczne przed ciążą?

Za powodzenie poczęcia oraz zdrowie nienarodzonego dziecka w dużej mierze odpowiadają geny rodziców. Są one przekazywane w komórce jajowej i plemniku. Dziecko będzie na pewno zdrowe, jeśli nie zostanie przekazana mu żadna mutacja genetyczna, która może prowadzić do rozwoju choroby.

Wykonanie badań genetycznych pozwoli Ci zyskać spokój psychiczny, że nie przekażecie swojemu potomstwu żadnej wady wrodzonej. Jeśli jednak test wykaże jakieś nieprawidłowości, to będziecie mogli bardziej świadomie przygotować się do ciąży. Być może w takiej sytuacji konieczne będzie wdrożenie leczenia lub skorzystanie z zapłodnienia in vitro.

Mutacje genetyczne nie zawsze są dziedziczne. Mogą one także powstawać spontanicznie. Przyszli rodzice powinni więc wykonać również testy genetyczne już w ciąży. Dzięki temu upewnią się, że ich dziecko będzie zdrowe.

Zobacz również: Kto wystawia skierowanie na badania genetyczne?

Jakie testy genetyczne dla przyszłych rodziców warto wykonać?

Wybierając testy genetyczne, zdecydować możemy się na naprawdę wiele różnych badań. Nie wszystkie są jednak warte naszej uwagi, ponieważ mogą nie wykryć wszystkich wad, które mogą być dziedziczone. Przyszłej mamie i tacie polecamy wykonać w szczególności dwa badania:

Test WES Prekoncepcja – jest to nowoczesne badanie genetyczne wykonywane za pomocą technologii NGS (Sekwencjonowanie Nowej Generacji). Analizuje się w nim wszystkie geny pacjenta, w celu wykluczenia ryzyka wystąpienia u dziecka dziedziczonych chorób wrodzonych, takich jak mukowiscydoza czy rdzeniowy zanik mięśni.
Badanie kariotypu – jest to badanie zestawu chromosomów pacjenta. Badania kariotypu nieprawidłowości w ich budowie czy liczbie, które są częstą przyczyną niepłodności i poronień.

Po potwierdzeniu ciąży rodzice powinni pomyśleć również o zbadaniu genów dziecka. Pozwalają na to testy prenatalne, takie jak NIFTY pro. Jest to badanie wykonywane z próbki krwi matki. Dzięki niemu u dziecka wykryć można aż 94 choroby i określić jego płeć na życzenie rodziców.

Oceń

Data publikacji: 15/06/2023, Data aktualizacji: 23/06/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *