Czy na badanie genetyczne potrzebne jest skierowanie?

Kto wystawia skierowanie na badania genetyczne?

kto wystawia skierowanie na badania genetyczne

Badania genetyczne to niesamowite narzędzia diagnostyczne. Pozwalają one wykryć padaczkę, potwierdzić pokrewieństwo, czy wskazać przyczynę problemów z płodnością. Wykonuje się je w specjalnych laboratoriach. W niektórych dzięki refundacji NFZ możemy wykonać je bezpłatnie. Potrzebne będzie nam do tego skierowanie. Kto wystawia skierowanie na badanie genetyczne? Czy możemy je wykonać bez niego? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Czy potrzebujemy skierowania na badanie genetyczne?
  2. Wykonanie badania genetycznego bez skierowania

Czy potrzebujemy skierowania na badanie genetyczne?

Badania genetyczne wykonywane są w trakcie diagnostyki wielu różnych chorób. Codziennie wielu pacjentów się na nie decyduje. Właśnie dzięki badaniom genetycznym mogą oni otrzymać w końcu właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie. W konsekwencji mogą się oni pozbyć uporczywych dolegliwości.

Badania genetyczne zwykle wykonuje się prywatnie. Możliwe jest jednak wykonanie niektórych z nich bezpłatnie dzięki refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci bezpłatnie wykonać mogą badanie kariotypu (zestawu chromosomów). W przypadku badania kariotypu, aby skorzystać z refundacji, musimy otrzymać odpowiednie skierowanie.

W celu otrzymania skierowania na badanie genetyczne musimy udać się najpierw do naszego lekarza rodzinnego. Skieruje nas on do poradni genetycznej, gdzie spotkamy się z lekarzem genetykiem. Może nam on wystawić skierowanie. Jednak nie każdy pacjent może je dostać. Skierowanie genetycy wydają pacjentom tylko w uzasadnionych przypadkach, takich jak występowanie napadów padaczkowych czy objawów chorób metabolicznych.

Zobacz również: Badania genetyczne dziecka jeszcze na etapie ciąży- czy pokazują wszystko?

Wykonanie badania genetycznego bez skierowania

Badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych możemy wykonać także bez skierowania. Bez problemu wykonamy je prywatnie. Dla większości pacjentów jest to nawet lepsze rozwiązanie. Cały proces wtedy znacznie się skraca. Nie musimy czekać na wizytę w poradni genetycznej i termin refundowanego badania genetycznego. Dzięki temu wynik naszego badania otrzymamy nawet kilka miesięcy wcześniej. W konsekwencji będziemy mogli szybciej rozpocząć leczenie.

Wykonanie badania genetycznego prywatnie to także wolność wyboru. Korzystając z refundacji, nie możemy wybrać badania genetycznego, które wykonamy. Zostaje ono nam narzucone. W przypadku badania prywatnego możemy wybrać najlepsze dla nas badanie. Dostosujemy jego zakres i rodzaj pobieranej próbki do swoich potrzeb.

Oceń

Data publikacji: 03/05/2023, Data aktualizacji: 26/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *