Kto wystawia skierowanie na badania genetyczne?

kto wystawia skierowanie na badania genetyczne

Badania genetyczne to niesamowite narzędzia diagnostyczne. Pozwalają one wykryć padaczkę, potwierdzić pokrewieństwo, czy wskazać przyczynę problemów z płodnością. Wykonuje się je w specjalnych laboratoriach. W niektórych dzięki refundacji NFZ możemy wykonać je bezpłatnie. Potrzebne będzie nam do tego skierowanie. Kto wystawia skierowanie na badanie genetyczne? Czy możemy je wykonać bez niego? Sprawdź poniżej!

Spis treści:

  1. Czy potrzebujemy skierowania na badanie genetyczne?
  2. Wykonanie badania genetycznego bez skierowania

Czy potrzebujemy skierowania na badanie genetyczne?

Badania genetyczne wykonywane są w trakcie diagnostyki wielu różnych chorób. Codziennie wielu pacjentów się na nie decyduje. Właśnie dzięki badaniom genetycznym mogą oni otrzymać w końcu właściwą diagnozę i rozpocząć leczenie. W konsekwencji mogą się oni pozbyć uporczywych dolegliwości.

Badania genetyczne zwykle wykonuje się prywatnie. Możliwe jest jednak wykonanie niektórych z nich bezpłatnie dzięki refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjenci bezpłatnie wykonać mogą badanie kariotypu (zestawu chromosomów). W przypadku badania kariotypu, aby skorzystać z refundacji, musimy otrzymać odpowiednie skierowanie.

W celu otrzymania skierowania na badanie genetyczne musimy udać się najpierw do naszego lekarza rodzinnego. Skieruje nas on do poradni genetycznej, gdzie spotkamy się z lekarzem genetykiem. Może nam on wystawić skierowanie. Jednak nie każdy pacjent może je dostać. Skierowanie genetycy wydają pacjentom tylko w uzasadnionych przypadkach, takich jak występowanie napadów padaczkowych czy objawów chorób metabolicznych.

Zobacz również: Badania genetyczne dziecka jeszcze na etapie ciąży- czy pokazują wszystko?

Wykonanie badania genetycznego bez skierowania

Badanie genetyczne dla dzieci i dorosłych możemy wykonać także bez skierowania. Bez problemu wykonamy je prywatnie. Dla większości pacjentów jest to nawet lepsze rozwiązanie. Cały proces wtedy znacznie się skraca. Nie musimy czekać na wizytę w poradni genetycznej i termin refundowanego badania genetycznego. Dzięki temu wynik naszego badania otrzymamy nawet kilka miesięcy wcześniej. W konsekwencji będziemy mogli szybciej rozpocząć leczenie.

Wykonanie badania genetycznego prywatnie to także wolność wyboru. Korzystając z refundacji, nie możemy wybrać badania genetycznego, które wykonamy. Zostaje ono nam narzucone. W przypadku badania prywatnego możemy wybrać najlepsze dla nas badanie. Dostosujemy jego zakres i rodzaj pobieranej próbki do swoich potrzeb.

Oceń

Data publikacji: 03/05/2023, Data aktualizacji: 26/05/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *