Kiedy ciąża jest donoszona? W którym tygodniu? Co to oznacza? Przeskocz do treści
test nifty pro mob

Kiedy ciąża jest donoszona?

Kiedy ciąża jest donoszona?

O ciąży donoszonej mówimy, gdy stan ciąży jest na tyle zaawansowany, że kobieta może już bezpiecznie urodzić dziecko. Gdy ciąża została doniesiona, oznacza to, że rozwijający się w brzuchu maluch jest już gotowy na to, by funkcjonować poza organizmem swojej matki. Kiedy ciąża jest donoszona? Niniejszy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!

Spis treści:

  1. Kiedy ciąża jest donoszona – co to znaczy?
  2. Kiedy ciąża jest donoszona? Od którego tygodnia można mówić o ciąży donoszonej?
  3. Ciąża jest donoszona od 37 tygodnia ciąży – jak w tym czasie rozwija się dziecko?
  4. Kiedy ciąża jest donoszona w przypadku ciąży mnogiej?
  5. Czy ciąża donoszona zawsze wiąże się z porodem?

Kiedy ciąża jest donoszona – co to znaczy?

informacjaO ciąży donoszonej mówimy wtedy, gdy przebywający w brzuchu ciężarnej maluch rozwinął się już na tyle, że jest on zdolny do przeżycia poza macicą swojej matki. Oznacza to, że teoretycznie kobieta może bezpiecznie wydać dziecko na świat.

Kiedy ciąża jest donoszona? Od którego tygodnia można mówić o ciąży donoszonej?

Kiedy ciąża jest donoszona? Przyjmuje się, że dziecko posiada w pełni rozwinięte narządy oraz układy (w tym w szczególności układ oddechowy i płuca) w 37 tygodniu ciąży. Jeśli maluch urodziłby się wcześniej, jest on traktowany jako wcześniak i wymaga szczególnej troski oraz obserwacji lekarskiej (z uwagi na możliwe komplikacje zdrowotne).

Po osiągnięciu 37 tygodnia ciąży dziecko jest teoretycznie zdolne do samodzielnego funkcjonowania poza brzuchem matki. Dlaczego teoretycznie? Ponieważ po osiągnięciu przez ciążę statusu donoszonej, odbywa się jeszcze wiele różnych procesów, mających na celu jak najlepsze przystosowanie malucha do funkcjonowania poza organizmem matki. Należą do nich np. rozwój obszarów mózgu odpowiedzialnych za odruchy oraz gromadzenie przeciwciał odpornościowych dostarczanych z krwią matki. Im więc dłużej maluch pozostanie w brzuchu, tym lepiej dla jego rozwoju.

Ciąża jest donoszona od 37 tygodnia ciąży – jak w tym czasie rozwija się dziecko?

W 37. tygodniu ciąży dziecko waży niecałe 3 kg, a długość jego ciała wynosi około 48-51 centymetrów. Jego narządy i układy (nerwowy, oddechowy, kostny, mięśniowy, krążenia i moczowy) są już w pełni rozwinięte i nie grozi mu już żadne niebezpieczeństwo. W kolejnych tygodniach ciąży maluch będzie rósł i przybierał na wadze. W tym czasie jego mama może odczuwać coraz częściej nowy rodzaj skurczów – są to tzw. skurcze przepowiadające, zwiastujące poród. Inne oznaki nadciągającego porodu to zmiana położenia brzucha (opadanie), brak zgagi oraz bóle krzyżowe w dolnej części kręgosłupa.

Kiedy ciąża jest donoszona w przypadku ciąży mnogiej?

W przypadku ciąży mnogiej o donoszonej ciąży także mówimy w 37 tygodniu ciąży. Często jednak bliźnięta przychodzą na świat wcześniej – do porodu może dojść na około 2 tygodnie przed wyznaczoną datą. Donoszenie ciąży bliźniaczej wymaga ogromnego wysiłku ze strony organizmu ciężarnej. Z tego też powodu stan ciężarnej, a także stan zdrowia bliźniaków należy uważnie monitorować.

Czy ciąża donoszona zawsze wiąże się z porodem?

Ciąża donoszona nie zawsze wiąże się z porodem. Prawidłowy czas ciąży u większości kobiet wynosi około 40 tygodni, a więc o plus minus 3 tygodnie więcej. Termin porodu zależy od stanu zdrowia ciężarnej, a także genetycznych predyspozycji, za prawidłowy standard przyjmuje się poród pomiędzy 38 i 42 tygodniem ciąży.


Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcie: otnaydur/123rf.com

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Data publikacji: 27/02/2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Bezpłatne poradniki
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

Badania prenatalne

POLECAMY

Ile kwasu foliowego przyjmować w ciąży

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Martwisz się rozwojem swojego dziecka?
Poroniłaś?