Twój mężczyzna ma problemy w sypialni? Niech zbada żelazo!

Problemy z poczęciem dziecka

Impotencja, brak ochoty na seks, problemy z poczęciem dziecka… Jeśli Twój partner zmaga się z takimi kłopotami, nie powinien wstydzić się czy załamywać. Wciąż ma szansę na powrót do pełnej sprawności seksualnej – musi tylko poznać przyczynę problemów i rozpocząć leczenie. Mało kto wie, że takie zaburzenia mogą być spowodowane… zbyt wysokim poziomem żelaza.

Uwaga. Pod artykułem znajdziesz  bezpłatny poradnik .

Spis treści:

  1. Problemy z erekcją, niepłodność, spadek lub całkowity zanik libido
  2. Stres, zła dieta albo… nadmiar żelaza
  3. Gdy nadmiar żelaza uszkadza narządy…
  4. Hemochromatoza wcale nie jest rzadką chorobą
  5. Czy to hemochromatoza? Można to łatwo sprawdzić

Problemy z erekcją, niepłodność, spadek lub całkowity zanik libido

To intymne kłopoty, o których wielu mężczyzn nie chce mówić. Zamiast szybko poznać przyczynę i zacząć leczenie – obwiniają się i uciekają przed odpowiednią diagnostyką. Tymczasem przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać do skutku. Zwykle wystarczy tylko wyeliminować szkodliwy czynnik czy zacząć proste leczenie, by znów cieszyć się pełną sprawnością seksualną! Co może powodować problemy w sypialni?

Stres, zła dieta albo… nadmiar żelaza

W dzisiejszych czasach żyjemy w dużym stresie i pośpiechu, co nie sprzyja sprawności seksualnej. Być może Twój partner bardzo się czymś denerwuje (może dodatkowo tym, że ma takie kłopoty?), mało śpi, źle odżywia czy korzysta z używek? A może w Waszym związku jest wiele napięć i kłótni, które zniechęcają go do igraszek?

Za impotencję, brak ochoty na seks i inne problemy tego rodzaju mogą odpowiadać też m.in. wahania hormonalne, nieprawidłowości w budowie anatomicznej czy inne choroby zaburzające pracę całego organizmu. Jedną z nich jest hemochromatoza, która polega na nadmiernym odkładaniu się żelaza.

Gdy nadmiar żelaza uszkadza narządy…

…nie mogą one pracować prawidłowo, co powoduje liczne kłopoty zdrowotne. Nadmiar żelaza odkłada się m.in. w przysadce mózgowej i jądrach, co zaburza wytwarzanie testosteronu. Przeładowanie organizmu żelazem może więc wiązać się właśnie z dysfunkcjami seksualnymi. Uszkodzeniu ulegają też wątroba, serce, trzustka i inne organy.

Jeśli Twój partner ma hemochromatozę, może skarżyć się także m.in. na zmęczenie i osłabienie organizmu, bóle brzucha, bóle stawów czy nadciśnienie. Choroba może wiązać się też z wystąpieniem innych schorzeń, np. cukrzycy czy marskości wątroby. Nieleczona zwiększa też ryzyko zachorowania na raka – i to aż 200 razy!

Utrzymując właściwy poziom żelaza należy przestrzegać optymalną dietę. Bardzo ważne jest, że żelazo można dostarczyć swojemu organizmowi zarówno w formie hemowej – pochodzenie z żywności zwierzęcej, jak i niehemowej – produkty roślinne. Pierwszy z wymienionych rodzajów jest znaczne lepiej wchłanialny. Istotne jest, iż osoby będące na wegetariańskiej diecie powinny pamiętać, aby spożywać rośliny bogate w żelazo i dodawać do nich tez produkty, które stanowią idealne źródło witaminy C.

Przykładowymi źródłami żelaza hemowego są no.: drób, czerwone mięso i podroby – głównie wątróbka, ostrygi, ryby, jajka itp. Natomiast żelazo niehemowe znajduje się pod postacią: fasoli, soczewicy, ciecierzycy, kakao, orzechów, warzyw – brokuł, natka pietruszki, brukselka, zielone rośliny liściaste; kaszy oraz pestek dyni itp.

Hemochromatoza wcale nie jest rzadką chorobą

Hemochromatoza polega na nadmiernym przyswajaniu żelaza z jedzenia bądź stosowanych suplementów diety. Ta choroba metaboliczna w znacznym stopniu potrafi wpływać na męską płodność. Jeśli chodzi o tę chorobę to dieta, która jest bogata w żelazo i często zalecana niepłodnym mężczyznom, niestety, ale może wywołać całkiem odwrotny skutek do zamierzonego.

Hemochromatoza polega na nadmiernym gromadzeniu się żelaza w postaci tzw. hemosyderyny. Potwierdzono, iż nadmiar tego kluczowego pierwiastka może podtrzymać stres oksydacyjny, jednocześnie prowadząc do produkcji wolnych rodników. Istotne jest, że zaburzają one proces produkcji spermy – spermatogenezę i w destrukcyjny sposób wpływają one na komórki jąder. Konsekwencją tego procesu jest zmniejszona liczba plemników znajdujących się w nasieniu i obniżona ich ruchliwość, jak również nieprawidłowa morfologia. W przypadku zaawansowanej hemochromatozy może nawet dojść do uszkodzenia przysadki mózgowej, co w efekcie powoduje zaburzenia hormonalne.

Jednak częściej objawy mają mężczyźni, a pierwsze z nich mogą wystąpić nawet ok. 30-40. roku życia. Kobiety co miesiąc tracą żelazo wraz z krwawieniem miesiączkowym, dlatego są mniej narażone na przeładowanie tym pierwiastkiem.

Na szczęście hemochromatozę można leczyć. Warto jednak pamiętać, że im szybciej terapia zostanie rozpoczęta, tym większa szansa na cofnięcie objawów i zapobiegnięcie kolejnym. Jeśli okaże się, że to hemochromatoza powoduje problemy w sypialni, lekarz zaleci upusty krwi i terapię hormonalną.

Czy to hemochromatoza? Można to łatwo sprawdzić

Objawy przeładowania żelazem są dość niespecyficzne, dlatego wielu lekarzy nie łączy ich z chorobą genetyczną. Jeśli jednak chcesz, żeby Twój partner powrócił do sprawności seksualnej, warto aby sprawdził poziom żelaza we krwi. Gdy okaże się, że jest zawyżony, jednoznaczną diagnozę można postawić na podstawie testu DNA. Za hemochromatozę najczęściej odpowiadają bowiem mutacje w genie HFE, które są jednymi z najczęstszych zmian w genach.

Przyczyny hemochromatozy zależą od jej typu występowania. W pierwotnej, czyli wrodzonej hemochromatozie, przyczynę stanowi mutacja genetyczna. Inny typ, a dokładniej wtórna hemochromatoza może zostać wywołana nie tylko przez choroby wrodzonej, jak np. mukowiscydoza lub talasemia, ale także przez choroby nabyte, m.in. przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C, alkoholowa choroba wątroby albo stłuszczenie wątroby.

W celu pozbycia się nadmiaru żelaza, który zalega w organizmie i jednocześnie chcąc poprawić jakość nasienia należy przede wszystkim przestrzegać właściwą dietę. Dodatkowo warto też pamiętać o pewnych substancjach, których zadaniem jest zahamowanie wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Przykładem są głównie substancje taninowe, które można znaleźć w kawie oraz herbacie i kwas fitynowy znajdujący się przykładowo w płatkach owsianych i nasionach roślin strączkowych. Poza tym warto również zwrócić uwagę na duże ilości błonnika pokarmowego, fosforany, a nawet nadmiar cynku – pestki dyni lub migdały. Wymienione produkty najlepiej, aby występowały w codziennej diecie. To zapewni, że wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego zostanie zredukowane w znacznym stopniu.

Więcej informacji

Chcesz wiedzieć więcej na temat hemochromatozy i zaburzeń płodności? Napisz na lub zadzwoń pod numer telefonu tel. 578 217 111 aby porozmawiać z konsultantem medycznym.

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: gmast3r/pl.123rf.com

3.3/5 - (3 głosów / głosy)

Data publikacji: 23/04/2021, Data aktualizacji: 08/11/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *