Problemy z poczęciem dziecka, impotencja, brak ochoty na seks? Poznaj przyczynę! Twój mężczyzna ma problemy w sypialni? Niech zbada żelazo! - Badaniaprenatalne.pl

Twój mężczyzna ma problemy w sypialni? Niech zbada żelazo!

Problemy z poczęciem dziecka

Impotencja, brak ochoty na seks, problemy z poczęciem dziecka… Jeśli Twój partner zmaga się z takimi kłopotami, nie powinien wstydzić się czy załamywać. Wciąż ma szansę na powrót do pełnej sprawności seksualnej – musi tylko poznać przyczynę problemów i rozpocząć leczenie. Mało kto wie, że takie zaburzenia mogą być spowodowane… zbyt wysokim poziomem żelaza.

Uwaga. Pod artykułem znajdziesz  bezpłatny poradnik .

Problemy z erekcją, niepłodność, spadek lub całkowity zanik libido

To intymne kłopoty, o których wielu mężczyzn nie chce mówić. Zamiast szybko poznać przyczynę i zacząć leczenie – obwiniają się i uciekają przed odpowiednią diagnostyką. Tymczasem przyczyn takiego stanu rzeczy należy szukać do skutku. Zwykle wystarczy tylko wyeliminować szkodliwy czynnik czy zacząć proste leczenie, by znów cieszyć się pełną sprawnością seksualną! Co może powodować problemy w sypialni?

Stres, zła dieta albo… nadmiar żelaza

W dzisiejszych czasach żyjemy w dużym stresie i pośpiechu, co nie sprzyja sprawności seksualnej. Być może Twój partner bardzo się czymś denerwuje (może dodatkowo tym, że ma takie kłopoty?), mało śpi, źle odżywia czy korzysta z używek? A może w Waszym związku jest wiele napięć i kłótni, które zniechęcają go do igraszek?

Za impotencję, brak ochoty na seks i inne problemy tego rodzaju mogą odpowiadać też m.in. wahania hormonalne, nieprawidłowości w budowie anatomicznej czy inne choroby zaburzające pracę całego organizmu. Jedną z nich jest hemochromatoza, która polega na nadmiernym odkładaniu się żelaza.

Gdy nadmiar żelaza uszkadza narządy…

…nie mogą one pracować prawidłowo, co powoduje liczne kłopoty zdrowotne. Nadmiar żelaza odkłada się m.in. w przysadce mózgowej i jądrach, co zaburza wytwarzanie testosteronu. Przeładowanie organizmu żelazem może więc wiązać się właśnie z dysfunkcjami seksualnymi. Uszkodzeniu ulegają też wątroba, serce, trzustka i inne organy.

Jeśli Twój partner ma hemochromatozę, może skarżyć się także m.in. na zmęczenie i osłabienie organizmu, bóle brzucha, bóle stawów czy nadciśnienie. Choroba może wiązać się też z wystąpieniem innych schorzeń, np. cukrzycy czy marskości wątroby. Nieleczona zwiększa też ryzyko zachorowania na raka – i to aż 200 razy!

Hemochromatoza wcale nie jest rzadką chorobą

Jednak częściej objawy mają mężczyźni, a pierwsze z nich mogą wystąpić nawet ok. 30-40. roku życia. Kobiety co miesiąc tracą żelazo wraz z krwawieniem miesiączkowym, dlatego są mniej narażone na przeładowanie tym pierwiastkiem.

Na szczęście hemochromatozę można leczyć. Warto jednak pamiętać, że im szybciej terapia zostanie rozpoczęta, tym większa szansa na cofnięcie objawów i zapobiegnięcie kolejnym. Jeśli okaże się, że to hemochromatoza powoduje problemy w sypialni, lekarz zaleci upusty krwi i terapię hormonalną.

Czy to hemochromatoza? Można to łatwo sprawdzić

Objawy przeładowania żelazem są dość niespecyficzne, dlatego wielu lekarzy nie łączy ich z chorobą genetyczną. Jeśli jednak chcesz, żeby Twój partner powrócił do sprawności seksualnej, warto aby sprawdził poziom żelaza we krwi. Gdy okaże się, że jest zawyżony, jednoznaczną diagnozę można postawić na podstawie testu DNA. Za hemochromatozę najczęściej odpowiadają bowiem mutacje w genie HFE, które są jednymi z najczęstszych zmian w genach.

Więcej informacji

Chcesz wiedzieć więcej na temat hemochromatozy i zaburzeń płodności? Napisz na lub zadzwoń pod numer telefonu tel. 578 217 111 aby porozmawiać z konsultantem medycznym.

 

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: gmast3r/pl.123rf.com

Data publikacji: 16/08/2018, Data aktualizacji: 27/09/2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane
Nifty pro REKLAMA

Badania prenatalne

POLECAMY

Eksperci badaniaprenatalne.pl

Dr hab. n. med. Marcin Wiecheć, specjalista położnictwa i ginekologii

Lek. med. Zbigniew Cierpisz, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Lech Dudarewicz, specjalista ginekolog-położnik

Agnieszka Kurczuk-Powolny, specjalista ginekolog-położnik

Dr n. med. Robert Woytoń, specjalista ginekologii i położnictwa

Dr hab.n.med.prof.nadzw.PR Zbigniew Banaczek, specjalista ginekolog-położnik

Więcej

REKLAMA

Skip to content