Fetoskopia to diagnostyczne badanie prenatalne, polegające na biopsji tkanek płodu. Chociaż nie jest wolne od ryzyka powikłań, pozwala na pobranie fragmentów tkanek, a także zauważenie, zbadanie i wyeliminowanie wielu chorób u nienarodzonego jeszcze dziecka. Tego typu badanie prenatalne zalecane jest jednak tylko w szczególnych przypadkach.
Fetoskopia może być zlecona wtedy, kiedy istnieje podejrzenie co do poważnych wad genetycznych czy chorób płodu oraz w przypadku braku możliwości zastosowania innych metod.
Wskazaniami są: wiek kobiety powyżej 35. roku życia, nieprawidłowości wykazane podczas badania USG, choroby genetyczne w rodzinie ojca lub matki, a także posiadanie już dziecka lub dzieci z wadami genetycznymi.
Najlepiej wykonać to badanie między 18. a 20. tygodniem ciąży, ale istnieją także inne możliwości. Musi się ono jednak odbyć nie wcześniej niż w tygodniu 16. i nie później niż w 25 tygodniu ciąży.
To badanie prenatalne jest inwazyjne – polega na wprowadzeniu niewielkiej rurki z sondą i kamerą (fiberoendoskop) do worka owodniowego i późniejszej obserwacji płodu oraz pobieraniu fragmentów różnych tkanek.
Fiberoendoskop przypomina teleskop, posiada lampy i obiektyw. Przed zabiegiem lekarz odkaża i znieczula miejscowo brzuch przyszłej mamy, po czym robi niewielkie nacięcie w tym miejscu i macicy, by móc wprowadzić urządzenie. Jednocześnie używa aparatu do USG, dzięki któremu możliwe jest oglądanie samego przebiegu zabiegu.
Badanie fetoskopowe jest bardzo zaawansowane technologicznie, dzięki czemu umożliwia zarówno oglądanie płodu, jak i pobieranie fragmentów tkanek czy nawet podjęcie próby leczenia dziecka jeszcze nienarodzonego. Lekarz może obserwować płód i łożysko, a także robić im zdjęcia, co pozwala na zauważenie wielu wad w budowie, np. twarzy czy kończyn.
Podczas badania pobrać da się również krew, fragmenty tkanek, próbki łożyska i innych elementów do diagnostyki. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wielu chorób, których tak szybko nie da się ujawnić w inny sposób. Co więcej, fetoskopia to także możliwość przeprowadzania zabiegów w łonie matki.
Oprócz wykrycia wad w budowie i rozwoju płodu, dzięki przeprowadzeniu fetoskopii leczyć można przepuklinę przeponową, torbiele splotów naczyniówkowych czy atrezję oskrzeli, a także wady układu nerwowego. Badanie pozwala również zmniejszyć guzy czy wykryć choroby (talasemia, anemia sierpowata) dzięki pobraniu krwi. Podczas badania fetoskopowego umożliwione jest także przetaczanie krwi.
Zobacz też: Badania prenatalne – dlaczego warto wiedzieć wcześniej
Badanie fetoskopowe może w bardzo dużym stopniu przyczynić się do poprawy stanu zdrowia nienarodzonego dziecka i umożliwić szybkie działanie, jednak niesie ze sobą także ryzyko powikłań. Najpoważniejszym powikłaniem fetoskopii jest poronienie, która zdarza się w 3-5% przypadków.
Możliwe jest także wyciekanie płynu owodniowego (4%) lub przedwczesny poród (7-8%). Obecnie w Polsce badanie wykonywane jest raczej rzadko, jednak warto wiedzieć o możliwościach, jakie niesie, a których nie gwarantują mniej inwazyjne metody.
Data publikacji: 21/06/2016, Data aktualizacji: 01/11/2021
Dodaj komentarz