Badania prenatalne w ciąży po in vitro – dlaczego warto je zrobić?

badania prenatalne w ciąży po in vitro

Zastanawiasz się, jakie są wskazania do tego, aby wykonać badania prenatalne w ciąży po in vitro oraz czy warto je wykonać? Niniejszy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości – wiedza na ten temat pozwoli zadbać jeszcze lepiej o zdrowie dziecka.

Badania prenatalne w ciąży po in vitro – jakie są wskazania do ich wykonania?

Wiele mam zastanawia się, jakie są wskazania do tego, aby wykonać badania prenatalne w ciąży po in vitro. Otóż wskazania do przeprowadzenia badań prenatalnych obejmują [1]:

· dodatni wynik testu podwójnego/potrójnego;

· nieprawidłowy kariotyp u matki lub ojca;

· nieprawidłowy wynik przesiewowego badania ultrasonograficznego;

· urodzenie w poprzedniej ciąży dziecka z chorobą genetyczną lub wadą wrodzoną;

· wiek matki powyżej 35 roku życia.

Chociaż wśród wskazań nie ma mowy o tym, kiedy wykonać badania prenatalne w ciąży po in vitro, przyczyną podjęcia decyzji o takiej formie zapłodnienia jest często zaawansowany wiek matki lub choroby genetyczne w poprzedniej ciąży, a więc wskazania do wykonania badań prenatalnych.

Badania prenatalne w ciąży po in vitro – dlaczego warto je wykonać?

O istotnym znaczeniu badań prenatalnych świadczą rekomendacje PTGiP (Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego) dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej [2]. Zgodnie z nimi „przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i aberracji chromosomowych powinny zostać zaproponowane wszystkim kobietom ciężarnym w Polsce, bez względu na wiek”.

Wykonanie badań prenatalnych w ciąży po in vitro oraz uzyskanie prawidłowego wyniku przynosi rodzicom cenny spokój, Para może się cieszyć ciążą i skupić w całości na przygotowaniach do rodzicielstwa. Tymczasem jeśli badania prenatalne w ciąży po in vitro wykażą jakiekolwiek nieprawidłowości, dzięki szybkiej reakcji rodziców uda się wdrożyć zawczasu odpowiednie postępowanie, które poprawi stan zdrowia dziecka i pozwoli mu lepiej funkcjonować w przyszłości.

Badania prenatalne w ciąży po in vitro – test NIFTY pro oferuje wysoką czułość i szeroki zakres badanych chorób

Pary, które zdecydowały się na badania prenatalne w ciąży po in vitro, mogą wykonać test NIFTY pro. To zupełnie bezpieczne, nowoczesne badanie prenatalne o wysokiej czułości i szerokim zakresie identyfikowanych chorób.

Test NIFTY pro opiera się na analizie wolnego płodowego DNA obecnego w krwiobiegu matki. Jego czułość jest bardzo wysoka i np. dla trisomii 21. kształtuje się na poziomie powyżej 99%. Badanie pozwala wykryć aż 94 różne choroby genetyczne, w tym także zespoły mikrodelecyjne i mikroduplikacyjne. Prawidłowy wynik badania NIFTY pro przynosi rodzicom spokój do końca ciąży.

Badania prenatalne w ciąży po in vitro – PGT nie wyklucza możliwości wykonania testu NIFTY pro

Badania prenatalne w ciąży po in vitro warto wykonać pomimo przeprowadzenia wcześniej diagnostyki preimplantacyjnej PGT (Preimplantation genetics testing). Wynika to z faktu, że badania genetyczne zarodków analizują najczęściej liczbę chromosomów. Tymczasem badania prenatalne takie jak NIFTY pro badają nie tylko najczęstsze aneuploidie (nieprawidłową liczbę chromosomów), ale także inne rzadkie trisomie oraz aż 84 zespołów mikrodelecji / mikroduplikacji (przykładowe z nich to: zespół kociego krzyku, zespół DiGeorge’a oraz zespół Wolfa-Hirschhorna).

Diagnostyka preimplantacyjna (PGT) jest wykonywana przed transferem zarodków do macicy kobiety. Jej celem jest wybranie zdrowego zarodka i tym samym zwiększenie szans pary na urodzenie zdrowego potomstwa [2]. PGT nie wyklucza możliwości wykonania badań wolnego płodowego DNA, dlatego po jej wykonaniu warto wykonać dodatkowo badanie prenatalne NIFTY pro w ciąży po in vitro.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/63104,badania-prenatalne
  2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009)
  3. https://badaniaprenatalne.pl/nieplodnosc/diagnostyka-preimplantacyjna/

Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.


Zdjęcie: pixabay.com


 

Oceń

Data publikacji: 17/09/2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *