Badania prenatalne genetyczne – na czym polegają? Co wykrywają?

Badania prenatalne genetyczne - co wykrywają?

Badania prenatalne genetyczne można podzielić na nieinwazyjne oraz inwazyjne. Na czym polegają? Co wykrywają? Kiedy warto wykonać badania prenatalne genetyczne i jakie z nich wybrać? Podpowiadamy.

Spis treści:

1. Badania prenatalne genetyczne – co wykrywają?
2. Badania prenatalne genetyczne – na czym polegają?
3. Badania prenatalne genetyczne – jakie wybrać?

Badania prenatalne genetyczne – co wykrywają?

Badania prenatalne genetyczne wykonuje się w celu oszacowania ryzyka wystąpienia u nienarodzonego jeszcze dziecka różnych nieprawidłowości, mających swoje źródło w genach. Dzięki nim jeszcze przed narodzinami można wykryć choroby, takie jak trisomie (np. trisomia 21, czyli zespół Downa), nieprawidłowości związane z chromosomami płci (np. zespół Turnera), a także mutacje w pojedynczych genach (np. niebezpieczną chorobę – mukowiscydozę).

Zobacz również: Badania prenatalne w ciąży po in vitro – dlaczego warto je zrobić?

Badania prenatalne genetyczne – na czym polegają?

Badania prenatalne genetyczne dzielą się na nieinwazyjne badania wykonywane na podstawie niewielkiej próbki krwi ciężarnej oraz inwazyjne badania diagnostyczne, wykonywane na podstawie próbki z otoczenia płodu, np. płynu owodniowego. Do pierwszej grupy zalicza się np. test NIFTY pro. Natomiast do badań inwazyjnych, wykonywanych dopiero najczęściej wtedy, gdy badania nieinwazyjne dadzą nieprawidłowy wynik, należą amniopunkcja oraz biopsja kosmówki.

Zobacz również: NIFTY a inne badania prenatalne – czym się różnią?

Badania prenatalne genetyczne – jakie wybrać?

Pary, które chcą sprawdzić zdrowie swojego dziecka jeszcze przed narodzinami, chętnie sięgają po nieinwazyjne badania prenatalne genetyczne. W szczególności bardzo popularne jest badanie NIFTY (Noninvasive Fetal Trisomy test), które można wykonać już po 10. tygodniu ciąży. Jego najnowsza wersja, test NIFTY pro wykrywa aż 94 różnych chorób genetycznych, w tym nie tylko najpopularniejsze trisomie, ale także choroby związane z nieprawidłowościami chromosomów płci oraz zespoły mikrodelecji i mikroduplikacji. To jedyny nieinwazyjny test prenatalny dostępny z pełnym ubezpieczeniem wyniku, które dotyczy zarówno rezultatu pozytywnego, jak i fałszywie negatywnego.

jak wybrać nipt


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (4 głosów / głosy)

Data publikacji: 01/04/2022, Data aktualizacji: 08/04/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *