Wypadanie włosów po ciąży – czym jest spowodowane i jak jemu zaradzić

co na wypadanie włosów po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży to problem, który dotyka większość młodych mam. Jest to zupełnie naturalne i przejściowe zjawisko, które zaczyna się około trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. Poniżej opisujemy, jakie są jego przyczyny. Podpowiadamy również, jak sobie radzić z wypadaniem włosów po ciąży.

Spis treści:

1. Wypadanie włosów po ciąży – dlaczego włosy wypadają?
2. Wypadanie włosów po ciąży – jakie są tego przyczyny?
3. Co stosować na wypadanie włosów po ciąży?
4. Często zadawane pytania

Wypadanie włosów po ciąży – dlaczego włosy wypadają?

Na początku warto wspomnieć, że włosy wypadają nam codziennie, a możemy się tym niepokoić, dopiero gdy tracimy ich ponad 100 na dobę [1]. Cykl życia włosa składa się z trzech etapów: anagenu (wzrostu), katagenu (zaniku), telogenu (spoczynku). Pierwsza faza może trwać do kilku lat – jest to czas, w którym włos się kształtuje, a następnie rośnie. W drugim etapie włos znajduje się w okresie przejściowym – przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia. Trzecia faza to spoczynek mieszka włosowego – włos najpierw się kurczy, staje się cieńszy i zostaje wypchnięty przez nowy, zdrowy włos [1] [2].

Znając już cykl życia włosa, przyjrzyjmy się, dlaczego wielu kobiet dotyka nadmierne wypadanie włosów po ciąży.

Wypadanie włosów po ciąży – jakie są tego przyczyny?

Przyczyną wypadania włosów po ciąży są zmiany hormonalne, a dokładnie spadek poziomu estrogenów po urodzeniu dziecka [1].

Podczas ciąży wiele kobiet cieszy się z pięknych i zdrowych włosów (część kobiet jest również dumna z bujnej czuprynki swojego dziecka, widocznej w trakcie wykonywania badań prenatalnych, którą być może odziedziczył po mamie). Dzieje się tak za sprawą zwiększonej ilości estrogenów w organizmie, dzięki któremu, włosy są mocniejsze. Natomiast po porodzie poziom tego hormonu maleje, a włosy stają się cienkie i matowe. Ponadto te włosy, które naturalnie powinny wypaść podczas ciąży, robią to dopiero po przyjściu dziecka na świat. W dodatku kobieta traci też te włosy, które są obecnie w swojej trzeciej fazie [1]. Problem ten zazwyczaj ustaje po około 6-9 miesiącach po porodzie [2].

Natomiast jeśli wypadanie włosów po ciąży twa dłużej niż 9 miesięcy, związane jest to z karmieniem piersią i wysokim poziomem prolaktyny w organizmie. Warto podkreślić, że czynnikiem, który nasila produkcję tego hormonu, jest stres [2].

Jak zatem wzmocnić włosy po porodzie, by przywrócić im siłę i witalność? Co na wypadanie włosów po ciąży jest skuteczne?

Zobacz również: Ból w piersiach przed okresem a ciąża – czy da się rozróżnić te stany?

Co stosować na wypadanie włosów po ciąży?

Wiele młodych mam zastanawia się, co na wypadanie włosów po ciąży może im skutecznie pomóc. Jak wzmocnić włosy po ciąży? Oto kilka rad:

• w aptekach są dostępne preparaty wspomagające odbudowę włosów, lecz nie wszystkie mają odpowiedni skład dla mam karmiących piersią – przy ich wyborze, należy zwrócić na to szczególną uwagę, a najlepiej skonsultować z lekarzem [1];
• należy spożywać witaminy z grupy B, które znajdują się w otrębach pszennych, brązowym ryżu, pełnoziarnistym pieczywie [1];
• pamiętajmy o spożywaniu ryb, jaj i owoców morza – produkty te zawierają cynki, miedź i żelazo niezbędne dla zdrowych włosów [2];
• prawidłową budowę włosa zapewnia białko, które znajduje się w mięsie, jajkach, przetworach zbożowych oraz potrawach z żelatyną [1] • w zachowaniu gęstych, mocnych włosów ważne jest zapewnienie prawidłowego krążenia obwodowego – doskonale pobudza je masowanie skóry głowy [1];
• zalecane jest stosowanie wzmacniających szamponów i odżywek do włosów, przeznaczonych dla kobiet karmiących;
• jeśli domowe sposoby nie pomagają, warto udać się do lekarza rodzinnego, dermatologa lub trychologa.

Zobacz również: Ciąża fizjologiczna – czym jest i jak wygląda jej prowadzenie?

Często zadawane pytania:

1. Dlaczego po ciąży wypadają włosy?

Włosy po ciąży wypadają na skutek zmniejszonego poziomu estrogenów i wysokiego poziomu prolaktyny.

2. Jak powstrzymać wypadanie włosów po ciąży?

Jeśli wypadanie włosów po ciąży jest długotrwałe, a domowe sposoby nie pomagają, warto udać się do lekarza rodzinnego, dermatologa lub trychologa.

3. Co warto stosować na wypadanie włosów po ciąży?

Przy problemie wypadania włosów po ciąży, należy zwrócić szczególną uwagę na dietę po porodzie – powinna być bogata w witaminy z grupy B, żelazo, cynk, miedź, białko.

4. Jak dbać o włosy po urodzeniu dziecka?

Po urodzeniu dziecka należy szczególnie zadbać o swoje włosy – stosując dietę bogatą w wartościowe składniki sprzyjające odbudowie i regeneracji włosów, używając odpowiednich i bezpiecznych kosmetyków, wykonując masaż głowy.


Źródła:

1. https://apteline.pl/artykuly/wlosy-po-ciazy-ile-trwa-wypadanie-wlosow-po-porodzie-jak-sobie-z-nim-radzic

2. https://parenting.pl/wypadanie-wlosow

 

Oceń

Data publikacji: 27/02/2022, Data aktualizacji: 03/03/2022

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *