Ból w piersiach przed okresem a ciąża – czy da się rozróżnić te stany?

ból w piersiach przed okresem a ciąża

Ból w piersiach przed okresem i podczas ciąży wywołany jest zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety. Potrafi być uciążliwy i odczuwalny przy wykonywaniu codziennych czynności. Skoro ból w piersiach to sygnał zarówno nadchodzącej miesiączki, jak i pierwszy z objawów ciąży, w jaki sposób można go odróżnić? Jakie są sposoby radzenia sobie z bólem w ciąży? Podpowiadamy poniżej.

jestes w ciazy

Spis treści:

  1. Ból  w piersiach przed okresem a ciąża – jakie są przyczyny?
  2. Ból w  piersiach przed okresem a ciąża – jak je rozróżnić?
  3. Ból w piersiach a ciąża – jak sobie z nim radzić?

Ból w piersiach przed okresem a ciąża – jakie są przyczyny?

Przyczyny bólu w piersiach przed okresem i w ciąży zazwyczaj mają podłoże hormonalne.

Ból w piersiach przed okresem dotyczy wielu kobiet i zaczyna być odczuwalny mniej więcej 7 dni przed  spodziewaną menstruacją. Jest to skutek wzrostu progesteronu, a spadku estrogenów w drugiej połowie cyklu, czyli tuż po owulacji. Efektem jest zatrzymanie wody w tkance gruczołowej piersi, dlatego stają się tkliwe, obrzmiałe, napięte, wrażliwe i mogą się zwiększyć nawet o jeden rozmiar. Stan ten ustępuje tuż po nastaniu okresu.

Ból w piersiach w ciąży również wynika z wahań hormonalnych, przede wszystkim ze wzrostu hormonów ciążowych. Może powstawać na skutek niedoboru oksytocyny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za zmiany zachodzące w piersiach. Ponadto wzrost progesteronu i innych kobiecych hormonów powoduje tkliwość, wrażliwość, nabrzmiałość piersi. Zwiększa się ich rozmiar, a na skórze zauważalne są naczynia krwionośne o niebieskim kolorze. Mimo że wraz z rozwijającą się ciążą biust może się powiększać, to jego ból z czasem powinien stać się słabszy i mniej odczuwalny.

Ból w piersiach pojawia się również w takich momentach życia jak laktacja, pokwitanie czy przekwitanie. Niestety może też zwiastować rozwój poważnej choroby.

Ból w  piersiach przed okresem a ciąża – jak je rozróżnić?

Kobiety, które planują i starają się o dziecko, często zastanawiają się, czy ból piersi, który odczuwają, spowodowany jest zbliżającym się okresem czy wynikiem zajścia w ciążę. Mimo że odczucie to jest bardzo subiektywne, istnieje  kilka różnic, które pomogą rozpoznać jego przyczynę.

Zatem czy jest to ból w piersiach przed okresem, czy ciąża?

  • ból piersi wynikający z ciąży wydaje się o wiele silniejszy niż ten spowodowany miesiączką,
  • obolałe brodawki są charakterystyczne dla stanu ciąży,
  • na obolałych piersiach w ciąży często pojawiają się sieci niebieskich żyłek,
  • ból piersi w ciąży jest silnie odczuwany po zdjęciu biustonosza,
  • w ciąży dla wielu kobiet zauważalna jest zmiana charakteru bólu („boli jakoś inaczej”),
  • często ból piersi w ciąży pojawia się po bokach piersi.

 

Zdarza się, że w ciąży dochodzi do stanu zapalnego piersi – pojawia się znaczne obrzmienie i zaczerwienienie piersi wraz z silnym bólem. Sytuacja ta wymaga konsultacji z lekarzem.

Ból w piersiach a ciąża – jak sobie z nim radzić?

Ból w piersiach w ciąży może być dokuczliwy, ale istnieje kilka metod, by go złagodzić.

Po pierwsze, ważny jest dobry biustonosz, czyli odpowiedni do wielkości biustu. Należy pamiętać, że piersi w ciąży mogą się cały czas powiększać, więc jeśli jest taka potrzeba, to za jakiś czas należy wymienić go na kolejny. Biustonosz powinien mieć szerokie ramiączka i miseczki bez wewnętrznych szwów.

Po drugie, na ból piersi przyszłym mamom  zalecane są okłady – chłodne lub ciepłe. Niektórym kobietom ulgę przynoszą schłodzone np. kompresy żelowe dostępne w aptekach, innym ciepły ręcznik zmoczony gorącą wodą.

Po trzecie, na ból w piersiach przed okresem i w ciąży zbawienny może się okazać prysznic – polewanie się na zmianę ciepłą i chłodną (lecz nie lodowatą) wodą często przynosi ulgę i poprawia samopoczucie.

Po czwarte warto pamiętać o nawilżaniu i natłuszczaniu skóry piersi, przeznaczonymi do tego kosmetykami dla kobiet w ciąży. Złagodzi to uporczywe swędzenie biustu, którego często doświadczają ciężarne kobiety oraz wzmocni skórę przed nadmiernym rozciąganiem się.

jestes w ciazy

Autor: Karolina Czapp


Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

Zdjęcie: pixabay.com


3.5/5 - (2 głosów / głosy)

Data publikacji: 13/09/2021, Data aktualizacji: 06/10/2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *