Pierwsze objawy ciąży mogą to najczęściej zatrzymanie krwawienia miesiączkowego, krwawienie implantacyjne, mdłości, zmęczenie, osłabienie i tkliwość piersi. Objawy te mogą jednak różnić się u każdej kobiety i występować z różnym nasileniem. Jak rozpoznać oznaki ciąży?
Czy jestem w ciąży? – to pytanie zadaje sobie prawie każda kobieta na pewnym etapie swojego życia. Jak sprawdzić czy rzeczywiście jesteś w ciąży? Jakie są pierwsze objawy ciąży? Kiedy zrobić test ciążowy i który wybrać? Kiedy udać się do ginekologa na badanie lekarskie? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Spis treści:
- Pierwsze objawy ciąży – czy jestem w ciąży?
- Wczesne objawy ciąży a brak miesiączki i krwawienie
- Pierwsze objawy ciąży – mdłości, wymioty, zawroty głowy
- Oznaki ciąży a senność, zmęczenie i obniżenie nastroju
- Inne objawy ciąży
- Pierwsze oznaki ciąży – INFOGRAFIKA
- Pierwsze oznaki ciąży a test ciążowy. Kiedy zrobić test ciążowy i jaka jest jego czułość? Rodzaje testów ciążowych
REKLAMA
Pierwsze objawy ciąży – czy jestem w ciąży?
Zwykle pierwszym objawem ciąży jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Nie jest to jednak tak, że każda kobieta, która nie ma miesiączki jest w ciąży. Brak krwawienia może być spowodowany wieloma czynnikami tj. stres, nieregularny tryb życia, długotrwałe zażywanie leków antykoncepcyjnych, zbyt intensywny wysiłek, zażywanie leków hormonalnych oraz wieloma innymi niewymienionymi tutaj czynnikami.
Pamiętaj, że pierwsze objawy ciąży trwają do zakończenia 3. trymestru, gdyż są związane z dostosowywaniem się organizmu przyszłej mamy do rozwoju płodu. Poznaj zatem wczesne objawy ciąży i sprawdź czy występują u ciebie.
Wczesne objawy ciąży a brak miesiączki i krwawienie
- Krwawienie implantacyjne – towarzyszy procesowi zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w macicy. Może przyjmować postać plamienia lub krótko trwałego krwawienia. Jest ono jednak mniej intensywne niż normalna miesiączka oraz krótsze. Występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia, a więc na kilka dni przed planową menstruacją.
- Brak miesiączki – to zwykle pierwszy, „książkowy” objaw ciąży. Dla kobiet miesiączkujących regularnie i obserwujących dokładnie swój cykl, objaw ten jest łatwy do rozpoznania. Czasem można go pomylić z krwawieniem implantacyjnym. Jeśli staracie się o dziecko zwykle jesteście wyczuleni na wszystkie zmiany. Brak miesiączki trudno przegapić.
Pierwsze objawy ciąży – mdłości, wymioty, zawroty głowy
- Wrażliwość na zapachy i mdłości – pojawiają się w związku ze wzrostem beta hCG. Im wyższe stężenie hormonu tym odczucia są silniejsze. Drażniąco mogą działać także zapachy, które wcale nie są nieprzyjemne, np. perfumy. Nieprzyjemne odczucia mogą trwać cały dzień. Występują między 5 a 12 tygodniem ciąży. towarzyszy im zwykle metaliczny smak w ustach i nadmierny ślinotok.
- Wymioty – są naturalną konsekwencją nudności. Mogą trwać aż do 12. tygodnia ciąży.
- Zmiany apetytu – brak łaknienia wynika zwykle z wrażliwości na zapachy i towarzyszącym im mdłościom, wzrost natomiast stanowi chwilową obronę przyszłej mamy przed utratą składników mineralnych i witamin.
- Zawroty głowy i omdlenia – związane są z wahaniami poziomu cukru w organizmie przyszłej mamy. W wyniku wymiotów i braku apetytu nie przyswajasz odpowiedniej ilości pokarmu. W ten sposób twój organizm sygnalizuje, że czekają cię wielkie zmiany.
Oznaki ciąży a senność, zmęczenie, obniżenie nastroju
- Zmęczenie i senność – towarzyszą kobiecie już po tygodniu od zagnieżdżenia się jajeczka w macicy. Początkowo wynikają one z wysokiego stężenia progesteronu we krwi, obniżonego poziom cukru oraz wzrostu ciśnienia krwi. Przyszła mama ma tendencje do krótkich drzemek w ciągu dnia, a zmęczenie jest szczególnie odczuwalne w godzinach popołudniowych i wieczornych.
- Obniżenie nastroju i apatia – towarzyszą kobiecie w związku ze zmęczeniem, brakiem apetytu i nudnościami.
Inne objawy ciąży
- Powiększenie i tkliwość piersi – podobnie jak przed planowana miesiączką twoje piersi nabrzmiewają i stają się wrażliwe na dotyk. Takie objawy ciąży przypominają napięcie przedmiesiączkowe. Około 6 lub 7 tygodnia od zapłodnienia piersi stopniowo się powiększają, brodawki zaczynają ciemnieć, a guzki łojowe wokół sutków stają bardziej widoczne.
- Częste oddawanie moczu – jest związane ze zwiększonym przepływem krwi przez nerki, dodatkowo powiększająca się macica uciska na pęcherz moczowy powodując potrzebę częstszego korzystania z toalety. Objaw ten pojawia się zwykle około 6 –7. tygodnia ciąży (4.-5. tydzień ciąży od zapłodnienia), zanika na chwilę w okolicach 12-13 tygodnia ciąży, aby towarzyszyć przyszłej mamie już do rozwiązania.
Pierwsze oznaki ciąży – infografika
Na podstawie wymienionych wyżej objawów nie można stwierdzić ciąży (są to tylko częste sytuacje towarzyszące ciąży). Jeśli podejrzewasz, że opóźnienie miesiączki może być spowodowane ciążą najprostszym sposobem weryfikacji tego będzie zrobienie testu ciążowego. Test ciążowy kupisz w każdej aptece czy też drogerii.
Pierwsze oznaki ciąży a test ciążowy. Kiedy zrobić test ciążowy i jaka jest jego czułość?
W zależności od czułości testu oraz stężenia hormonu w moczu test ciążowy może wykryć ciążę już pomiędzy 10 a 20 dniem od zapłodnienia.
- Jeśli czułość testu ciążowego jest mniejsza niż 500 IU/I to wykrywa on ciążę już od 10 dnia po zapłodnieniu.
- Jeśli czułość testu ciążowego mieści się w przedziale od 500 do 800 IU/I to pozytywny wynik otrzymasz od 14 dnia od zapłodnienia,
- Jeśli natomiast czułość wynosi 1000 IU/I to pozytywny wynik uzyskasz dopiero od 3 tygodnia ciąży.
Na wynik testu ciążowego czeka się od 1 do 5 minut.
Czułość testu ciążowego wynosi 99%. Zdarza się, że test ciążowy daje wynik fałszywie negatywny (nie stwierdza ciąży pomimo jej istnienia). Zdarza się to głównie wówczas gdy test wykonuje się za szybko a stężenie hormonu hCG we krwi jest zbyt małe.
Zdarzają się także wyniki fałszywie pozytywne (stwierdzenie ciąży pomimo jej braku). Taka sytuacja ma miejsce najczęściej wówczas, gdy dochodzi do samoistnego poronienia na wczesnym etapie ciąży.
Test ciążowy wykrywa w moczy kobiety stężenie gonadotropiny kosmówkowej (tzw. hormon hCG). hCG to hormon pojawiający się w organizmie kobiety wkrótce po zajściu w ciążę. Jego stężenie w moczu wzrasta bardzo szybko w początkowym okresie ciąży (jego poziom co 2-3 dni podwaja się). Trwa to aż do 10 tygodnia ciąży, a następnie obniża się. Hormon ten ma za zadanie przygotować macicę na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i zapobiec poronieniu.
W Polsce spotykamy następujące rodzaje testów ciążowych:
- Test paskowy – wymaga pobrania moczu do naczynia i zanurzenia w nim specjalnego paska z antyciałami hCG
- Test płytkowy – za pomocą pipety pobierasz kilka kropel moczu i umieszczasz go na specjalnej płytce
- Test w postaci flamastra – umieszczasz go na kilka sekund pod strumieniem moczu
Test ciążowy możesz także wykonać w laboratorium. Wówczas badaniu poddaje się pobrany ranny mocz lub też krew. Pomiar hCG we krwi daje dokładniejsze wyniki i ciąże można zdiagnozować już w 7 dniu po zapłodnieniu.
Przeczytaj też:
Aktualizacja: 2 stycznia 2020 r.
Autor: www.badaniaprenatalne.pl | Zdjęcie w artykule: pixabay.com
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.
5/5 - (11 głosów / głosy)
Data publikacji: 02/01/2020, Data aktualizacji: 27/04/2022
Dodaj komentarz